środa, 27 września, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaPZWOkręg PZW KielceKarta wędkarska 2023. Opłaty poszły mocno w górę.

Karta wędkarska 2023. Opłaty poszły mocno w górę.

Znamy stawki za wędkowanie na wodach kieleckiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w 2023 roku. Mocno poszły w górę. Władze związku składkę członkowską podwyższyły o 50 procent, odebrano część ulg. Dlaczego będzie tak drogo?

Polski Związek Wędkarski to największa organizacja w kraju, liczy kilkaset tysięcy członków. W kieleckim okręgu PZW jest blisko 20,5 tysiąca wędkarzy, którzy co roku płacą składki. Od stycznia 2023 roku zapłacą zdecydowanie więcej, niż do tej pory. W 2022 roku podstawowa składka członkowska kosztowała 100 złotych, teraz decyzją Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego jej cena wzrosła o 50 procent. Do kół wróci 40 procent składki członkowskiej. Pozostałe opłaty ustalają poszczególne okręgi. Ile trzeba będzie zapłacić za możliwość łowienia w świętokrzyskich rzekach i zbiornikach w przyszłym roku? Sprawdziliśmy. Podstawowa opłata za wędkowanie na wodach nizinnych z brzegu i łodzi kosztowała 125 złotych, teraz cena wzrosła do 170 złotych. Za wędkowanie na wodach nizinnych i górskich bez rzeki Mierzawy wędkarze płacili 140 złotych, teraz stawka wzrosła do 230 złotych, a opłata za wędkowanie na wodach nizinnych i górskich z rzeką Mierzawą: z 240 złotych podrożała do 300 złotych.

Wędkarze niezadowoleni, prezes tłumaczy

W kieleckim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zaczęły się już doroczne zebrania. Członkowie PZW dowiadując się o nowych stawkach opłat nie kryją oburzenia. Dlaczego będzie tak drogo? – Składa się na to kilka czynników. Przez inflację drożeje wszystko, także narybek. Żeby zarybiać nasze wody na tym poziomie, co dotychczas, trzeba było podnieść opłaty – mówi Marek Lesisz, prezes kieleckiego okręgu PZW (w ostatnich latach do świętokrzyskich wód wpuszczano rocznie ryby wartości półtora miliona złotych). – Okręgi ze ściany wschodniej porozumiały się co do opłat na przyszły rok, ustalając minimalne ceny i takie właśnie przyjęliśmy. Gdybyśmy się na to nie zgodzili, nie mielibyśmy porozumień z nimi. Teraz za możliwość wędkowania w wodach 14 okręgów dopłata wynosi tylko 30 złotych – tłumaczy prezes. Marek Lesisz zdaje sobie sprawę, że członkowie związku będą niezadowoleni z podwyżek opłat, ale podkreśla, że obowiązujące w kieleckim okręgu są jednymi z najniższych w Polsce.

Więcej pieniędzy na sport

Niezadowolenie wędkarzy może być tym większe, że Krajowy Zjazd Delegatów PZW narzucił okręgom wydawanie większej ilości pieniędzy ze składek na sport. Do tej pory na ten cel można było wydawać maksymalnie 15 procent. Teraz będzie to minimum 17 procent. W okręgu w Kielcach oznacza to, że na organizację zawodów w łowieniu ryb będzie wydawane ponad dwukrotnie więcej, niż dotąd. Pieniądze zamiast być przeznaczane na zarybienia czy ochronę wód, pójdą na sport. A tylko niewielki procent wędkarzy bierze udział w zawodach, ogromna większość łowi rekreacyjnie.

Opłaty za wędkowanie na wodach kieleckiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego na 2023 rok

 • Składka członkowska – 150 złotych
 • Składka członkowska ulgowa 75 % (członkowie uczestnicy do lat 16, młodzież szkolna i studenci od 17 do 24 lat, członkowie odznaczeni odznaką PZW złotą z wieńcami) – 38 złotych
 • Składka członkowska ulgowa 50 % (członkowie odznaczeni złotą odznaką PZW, członkowie legitymujący się uprawnieniem wynikającym z posiadanego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności) – 75 złotych
 • Składka członkowska ulgowa 25 % (odznaczeni srebrną odznaką PZW) – 113 złotych

Wpisowe:

 • członka zwyczajnego PZW – 30 złotych
 • członka uczestnika PZW – 30 złotych (nowo wstępujący do związku nie płacą wpisowego)

Składka na ochronę i zagospodarowanie wód: Ulgową opłacają odznaczeni złotą i srebrną odznaką PZW, mężczyźni od 65 roku życia, kobiety od 60 roku życia, niepełnosprawni o znacznym stopniu niepełnosprawności. Członkowie PZW odznaczeni złotą odznaką z wieńcami zwolnieni są ze składki na ochronę i zagospodarowanie wód.

Składka pełna (górska I – Mierzawa):

 • Podstawowa 300 zł
 • Ulgowa 200 zł
 • Ulgowa- młodzież 17-24 lat 62 zł
 • Uczestnika- do 16 lat 0 zł

Składka niepełna (górska II – bez Mierzawy):

 • Podstawowa 230 zł
 • Ulgowa 150 zł
 • Ulgowa- młodzież 17-24 lat 52 zł

Składka niepełna (nizinna ze środków pływających):

 • Podstawowa 170 zł
 • Ulgowa 120 zł
 • Ulgowa- młodzież 17-24 lat 42 zł
 • Składka na porozumienia z innymi okręgami 30 zł

Dopłata na wody górskie (z Mierzawą) 130 zł
Dopłata na wody górskie (bez Mierzawy) 60 zł

źródło: ecodnia.eu

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin