środa, 27 września, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaBlogKłusownictwo - widzisz reaguj !

Kłusownictwo – widzisz reaguj !

  Nie znosisz kłusowników? Ja również nie cierpię , nienawidzę . Cieszę się bardzo, gdy kłusownik lub kłusownicy zostaną zatrzymani przez strażników z PSR , SSR , Straż Leśna czy Policję . Gdy tylko na Facebooku pojawi się nowy post o złapaniu kłusownika niemal natychmiast taki post udostępniam na swojej stronie . Nie raz ktoś mnie zapyta po co to robię , czemu akurat tym się interesuje, przecież jest straż rybacka, po co Ci problemy przecież  jest tysiące innych ważniejszych spraw . Będąc krótki czas strażnikiem społecznej straży rybackiej mogłem poznać teren, wodę ,  problematykę kłusownictwa na naszym terenie . Poznałem również mnóstwo ludzi , częste rozmowy z wędkarzami o problemach na naszych wodach uświadomiły mi ,że jest mnóstwo do zrobienia w tym kierunku . Żeby nie było tak słodko , zawiodłem się bardzo na ludziach , których uważałem za prawdziwych przyjaciół . Z którymi spędziłem dziesiątki godzin w terenie w aucie i prywatnie . Dlatego temat będzie wielokrotnie opisywany wspominany, być może uda nam się w jakiś sposób zminimalizować ten problem .  
 Kłusownictwo to odwieczny problem niektórych kręgów społecznych, które na gruncie aktualnego stanu prawnego podlega odpowiedzialności karnej. Kłusownictwo jako zjawisko społeczne jest problemem, nie tylko dla leśniczych, przyrodników i myśliwych, ale każdego obywatela. Każdy z nas chce oglądać przyrodę w jej pełnej krasie.
Kłusownictwo wędkarskie –  poinformuj SSR , PSR, Policję lub Straż Leśną !
  • Co zrobić , gdy zauważyłeś sieć kłusowniczą lub żak ?
Jeżeli masz podejrzenie, że znalazłeś sieć lub inne narzędzie kłusownicze, nigdy nie wyciągaj  ich z wody! Nie wyciągaj sieci, sznura, żaków  itp.  Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż informację . Sporządź dokumentacje fotograficzną  . Musisz też wiedzieć , że często znalezione sieci są już obserwowane przez strażników za pomocą foto pułapek . 
  • Gdzie mogę zgłosić kłusownika ?

Przed wszystkim komendantowi Społecznej Straży Rybackiej ,który działa w danym powiecie , następnie możesz zadzwonić do Państwowej Straży Rybackiej ,która odpowiada praktycznie za całe województwo. Numery do PSR I SSR znajdziesz w rejestrze amatorskiego połowu ryb . Możesz również powiadomić najbliższy posterunek Policji lub zadzwonić na nr. 112 a także Straż Leśną .

  • Czy można nagrać kłusownika lub zrobić mu zdjęcia?

Możemy rejestrować zachowanie lub sam wizerunek innych osób, jeśli chcemy udowodnić im popełnienie czynu zabronionego. Przy tym warto zaznaczyć, że nie mamy też innej drogi do udowodnienia takiego czynu.

Nagrywać możemy więc takie sytuacje jak:

  • korupcja,
  • przemoc (psychiczna i fizyczna),
  • zdrada w związku,
  • mobbing w pracy,
  • wykroczenia drogowe,
  • oszustwa oraz wyłudzenia.

Wachlarz możliwości, jak rzecz jasna znacznie szerszy, prezentujemy tu najczęstsze przypadki. Musimy wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie: nagrane materiały mają służyć ochronie naszych, bliskich nam lub publicznych dóbr. Zebranych nagrań nie można wykorzystywać do szantażu lub innych wątpliwych działań.

  • Zatrzymanie obywatelskie

W wielu wypadkach można pominąć PSR lub SSR z różnych powodów np. gdy nie przyjeżdżają na zgłoszenie lub nie odbierają telefonów, brak zasięgu . Czasami sytuacja jest bardzo dynamiczna i trzeba działać szybko i samemu .

Zgodnie z art. art. 243. § 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego każdy ma prawo ująć osobę:

1)   na gorącym uczynku przestępstwa
2)   lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,

-jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Jest to tzw. ujęcie (zatrzymanie) obywatelskie.

Na dzień dzisiejszy kompetencje strażników Państwowej Straży Rybackiej ustala odpowiednie rozporządzenie, ale służby te mają dużo uprawnień tylko, że liczba strażników jest bardzo ograniczona co wybitnie ogranicza możliwości patrolowe.

Społeczna Straż Rybacka to przydatna formacja ochotnicza, ale bez odpowiedniego wsparcia prawnego, co skutkuje koniecznością wspólnych patroli ze służbami mundurowymi. Ale SSR swoją aktywnością może wykazywać obecność nad wodą o wiele częściej, niż służby mundurowe, a to powoduje, że SSR może częściej zgłaszać przypadki nielegalnego połowu i inicjować odpowiednie akcje kontrolne.

Nie zgrywaj bohatera, bo kłusowników może być wielu zazwyczaj są to grupy kilku osobowe. Pamiętaj życie masz tylko jedno !

źródło:

wedkarstwomojapasja.pl ,

zdjęcie pochodzi ze strony www.lasy.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin