W dniu dzisiejszym miałem zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu roboczym zorganizowanym przez nadleśniczego nadleśnictwa Gryfice Wojciecha Pietrzaka .
Tematem przewodnim było podsumowanie zwalczania szkodnictwa leśnego oraz sezonu przeciwpożarowego w 2021 roku .
Poniżej przedstawiam treść mojej wypowiedzi:
,,Nazywam się Artur Sobala , jestem wędkarzem , miłośnikiem przyrody , angażuje się w walkę z kłusownictwem . Jestem również członkiem zarządu koła wędkarskiego PZW Amur Płoty oraz byłym strażnikiem społecznej straży rybackiej powiatu gryfickiego.
Problem kłusownictwa w dorzeczu rzeki Regi nadal istnieje i nie należy mówić , że taki proceder zanikł . Właśnie trwa okres ochronny troci wędrownej oraz łososia , jednak mimo ustawowej ochrony, kłusownicy eliminują stada tarłowe tych ryb migrujących na naturalny rozród .
Wieloletnie wspólne obserwacje wskazują na tzw. gorące punkty, gdzie kłusownictwo odbywa się wręcz rytualnie. Z tego względu potrzebujemy skoordynowanych patroli wszystkich formacji Policji, Straży Granicznej, Straży leśnej ,Państwowej straży rybackiej ,społecznej straży rybackiej , oraz strażników z Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi .
Na pewno przy użyciu najnowszej technologii np. drona, który został jakiś czas temu zakupiony przez Starostwo Powiatowe w Gryficach łatwiej byłoby namierzyć kłusowników. Jego głównym atutem jest wyposażenie w kamerę termowizyjną i obserwację terenu w nocy . Ze strony Pana Starosty jest zielone światło, by taki dron był używany do tego celu .
– Jeżeli chodzi o walkę z kłusownictwem, nie daje mi to spokoju, że pomimo tylu lat działań nie jest łatwo wyeliminować kłusowników w naszym powiecie. W mojej ocenie najbardziej kluczowymi miejscami są:
drena Mirosławicka – niewielki ciek na wysokości miejscowości Mirosławice,
rzeka Młynówka w okolicach pałacu w Trzebiatowie,
rzeka Mołstowa w szczególności Bielikowo, Mołstowo, Brojce,
miejski odcinek Regi w Gryficach,
Ubolewam nad tym i zastanawiam się dlaczego ślady nad wodą wskazujące na kłusownictwo, zgłaszane licznie w okresie ochronnym na policyjnej mapie zagrożeń są weryfikowane jako niepotwierdzone. Dotyczy to właśnie Dreny Mirosławieckiej .
W Dorzeczu rzeki Regi nastąpiły duże zmiany pod kątem jego dostępności dla troci wędrownej i łososia. Wody Polskie zakończyły projekt „Budowy niebieskiego korytarza ekologicznego rzeki Regi” który w ramach zrealizowanych działań technicznych budowy przepławek dał rybom możliwość migracji do źródeł Regi. (do tej pory był to odcinek ok. 45 km rzeki od ujścia do elektrowni wodnej Rejowice.) Na razie obserwacje dwóch ostatnich ciągów tarłowych troci dały pozytywne wieści z rzeki Rekowej, gdzie zinwentaryzowano rok po roku kilka gniazd tarłowych troci. Licząc od roku wybudowania elektrowni Rejowice tj. od 1925 r. Piętrzenie stopnia wodnego elektrowni rejowice. w 2019 r. pierwszy raz po 94 latach! Daje to nadzieje na przyszłość jednak, żeby trocie wędrowne i łososie docierały pod Świdwin i wyżej należy im pomóc chroniąc newralgiczne punkty, a zwłaszcza z najwyższym priorytetem traktować te pierwsze bariery migracyjne, znajdujące się w m. Trzebiatów. Wrogiem tych ryb jest ich duża koncentracja w miarę krótkim okresie czasu, ich grupowanie się poniżej barier migracyjnych. Stado tarłowe migrujące w górę dorzecza, po drodze „rozcieńczy się” wybierając obszary tarłowe w głównym korycie rzeki lub dopływach. Im większa dostępność dorzecza tym kłusownikom trudniej namierzyć ryby w ilościach ich interesujących. Dajmy im szanse minąć Trzebiatów ”.
Wystosowałem również prośbę o wypracowanie wspólnego planu działania i wzajemnej współpracy zwłaszcza w okresie tarła troci wędrownej i łososia .
Podziękowania
Dziękuje bardzo za możliwość uczestniczenia w spotkaniu kolegom z Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi , Panu nadleśniczemu Wojciechowi Pietrzakowi oraz wszystkim tym osobom , które pomogły i przyczyniły się do zgromadzenia materiałów dowodzących o kłusownictwie w powiecie Gryfickim .

Narzędzia kłusownicze znalezione przez Strażników Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Gryfickiego , Strażników z Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi oraz wędkarzy .






Brawo , może ktoś w końcu zrobi z tym porządek !
Mam sąsiada co przynosi ostatnio ryby , gdzie mogłabym to zgłosić ?
Nigdy mnie nie złapiecie hahahah