Ryby

Krasnopiórka ryba - Wzdręga ryba - Ryba krasnopiórka - Ryba wzdręga

Autor Bartosz Rakowski
Bartosz Rakowski24.01.20246 min.
Krasnopiórka ryba - Wzdręga ryba - Ryba krasnopiórka - Ryba wzdręga

Krasnopiórka ryba to gatunek ryb słodkowodnych z rodziny karpiowatych, występujący naturalnie w wodach Europy. Pospolicie nazywana również wzdręgą lub płocią, charakteryzuje się czerwonym zabarwieniem płetw grzbietowych i ogonowej.

Kluczowe wnioski:
 • Krasnopiórka preferuje wody stojące lub wolno płynące, bogate w roślinność
 • Żywi się bezkręgowcami dennym oraz ikrą i larwami innych ryb
 • Jest poławiana przez wędkarzy ze względu na walkę po zaczepieniu
 • Wykorzystywana w akwarystyce ozdobnej dzięki pięknemu ubarwieniu
 • Ma status gatunku najmniejszej troski według Czerwonej Księgi

Krasnopiórka ryba - gatunek ryb karpiowatych

Krasnopiórka ryba, zwana też potocznie wzdręgą lub płocią, należy do rodziny karpiowatych. Występuje naturalnie w wolno płynących lub stojących wodach słodkich Europy. Osiąga długość zwykle 15-25 cm, maksymalnie do 30 cm. Masa ciała dorosłych osobników waha się od 100 do 350 g.

Charakterystycznymi cechami tego gatunku są: wydłużone, bocznie spłaszczone ciało, mała głowa z szerokim otworem gębowym, pojedynczy wąsik w kąciku ust oraz mocno wygięta linia grzbietu. Od innych ryb karpiowatych odróżnia ją przede wszystkim intensywne czerwone zabarwienie płetw grzbietowych i ogonowej.

Krasnopiórka żywi się bezkręgowcami dennym, jak ochotki, larwy owadów, skąposzczety, ale także ikrą i larwami innych gatunków ryb. Poluje zarówno w dzień, jak i w nocy.

Występowanie

Zasięg naturalnego występowania krasnopiórki obejmuje wody Europy kontynentalnej na północ od Alp. W Polsce jest szeroko rozpowszechniona na niżu, choć wykazuje znaczne zróżnicowanie liczebności populacji w różnych regionach kraju.

Występuje zarówno w ciekach średniej wielkości, kanałach, starorzeczach, ale przede wszystkim w wodach stojących - jeziorach, stawach i gliniankach. Preferuje wody ze znacznym udziałem siedlisk porośniętych roślinnością.

Klasyfikacja i cechy charakterystyczne krasnopiórki

Krasnopiórka zaliczana jest do gatunków charakterystycznych dla strefy ekologicznej płytkich wód nizinnych. Toleruje niską zawartość tlenu w wodzie oraz spore wahania temperatury.

W klasyfikacji ryby tej zwraca szczególną uwagę intensywne zabarwienie płetw ogonowej, grzbietowych i odbytowej na kolor pomarańczowoczerwony. W odróżnieniu do czerwonicy, samce mają nieco ciemniejsze ubarwienie zwłaszcza w okresie tarła. Młode osobniki są szare, pojedyncza płetwa grzbietowa ma szarobiałe brzegi.

Obecnie wyróżnia się trzy różne formy barwne krasnopiórki, które mogą być reprezentowane w danej populacji w różnych proporcjach.

Rozród

Dojrzałość płciową krasnopiórki osiągają zwykle w 3-5 roku życia, przy długości ciała 11-17 cm. Tarło odbywa się wiosną lub wczesnym latem, w okresie intensywnego wzrostu roślinności wodnej, przy temperaturze wody powyżej 15°C.

Samica składa kilka partii ikry (od 5 do 30 tys.) wśród gęstej roślinności, która jest zapładniana przez kilka samców. Krasnopiórka nie opiekuje się ikrą i potomstwem.

Czytaj więcej: Odkryj, jak wygląda troć - Tajemnice rzędowej fauny Polski

Naturalne środowisko krasnopiórki ryby

Krasnopiórkę można spotkać zarówno w czystych, jak i dość mocno zanieczyszczonych wodach. Najlepiej jednak rozwijają się jej populacje w zbiornikach ze znacznym udziałem siedlisk porośniętych bogatą roślinnością wodną, która zapewnia schronienie oraz żer dla narybku i osobników dorosłych.

Zasiedla najchętniej strefę przybrzeżną. Wypływa też często na płycizny, bogate w podwodne łąki lub otwarte dno muliste. Unika natomiast wód głębokich, szybko płynących oraz kamienistych.

Parametr Preferencje
Głębokość 0,5-5 m (maksymalnie 10 m)
Prąd wody do 0,2 m/s
Zarośnięcie co najmniej 30-50%
Muliste dno co najmniej 20%

Występowanie i połowy krasnopiórki ryby

Krasnopiórka ryba - Wzdręga ryba - Ryba krasnopiórka - Ryba wzdręga

W Polsce krasnopiórka należy do pospolitych gatunków, lokalnie bardzo licznych. Na niektórych jeziorach i stawach może wręcz dominować pod względem biomasy w połowach sieciowych, choć po względem liczebności często przegrywa z leszczem, płocią czy krąpiem.

Stanowi cenioną zdobycz wędkarzy, szczególnie młodzieży, ze względu na walkę po zaczepieniu. Łowi się ją najczęściej na robaki, ochotkę, ciasta i inne przynęty roślinne blisko brzegu lub wśród roślin.

W wodach otwartych poławiana jest także sieciami skrzelowymi. Dla rybactwa jeziorowego i stawowego ma jednak drugorzędne znaczenie. Służy głównie jako domieszka w odłowach narybku karpiowatych, z powodu zbyt małej masy ciała i niskiej przydatności konsumpcyjnej.

 • Stanowi cenioną zdobycz dla młodych wędkarzy
 • Poławiana głównie na robaki, ochotkę, ciasto roślinne blisko brzegu
 • Ma drugorzędne znaczenie dla rybactwa jeziorowego i stawowego

Zastosowanie krasnopiórki w wędkarstwie i akwarystyce

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz charakterystyczne, intensywne ubarwienie płetw, krasnopiórka cieszy się zainteresowaniem akwarystów. Może być trzymana zarówno w akwariach z innymi gatunkami domowymi, jak i w zbiornikach dedykowanych wyłącznie tej rybie.

W akwarystyce ozdobnej jest chętnie wykorzystywana do zapylania i wyprowadzania narybku mieczyków, z którymi współegzystuje bardzo dobrze. Ponadto stanowi istotny składnik ogrodów akwariowych na bazie rodzimych gatunków ryb.

W wędkarstwie z kolei, zwłaszcza wśród młodzieży, stanowi wdzięczną przynętę ze względu na liczne i widowiskowe brania. Dostarcza sporej dawki adrenaliny nowicjuszom łowiącym ryby pierwszy raz w życiu.

Podsumowanie

Krasnopiórka ryba, potocznie zwana też wzdręgą lub płocią, to pospolity gatunek ryb słodkowodnych z rodziny karpiowatych. Występuje w wolno płynących lub stojących wodach Europy. Charakteryzuje się czerwonym ubarwieniem płetw i zamieszkuje przede wszystkim strefę przybrzeżną jezior i stawów.

Preferuje wody porośnięte bujną roślinnością, która zapewnia jej schronienie i bazę pokarmową w postaci bezkręgowców oraz ikry i larw innych ryb. Rozmnaża się wiosną lub latem w gęstej roślinności wodnej. Jest poszukiwanym gatunkiem w wędkarstwie amatorskim i wykorzystywanym w akwarystyce ze względu na atrakcyjne ubarwienie.

Krasnopiórka występuje licznie i szeroko w wodach nizinnych na terenie Polski, choć z bardzo zróżnicowaną lokalnie liczebnością populacji. Nie jest gatunkiem zagrożonym wymarciem, choć podlega presji ze strony wędkarstwa oraz degradacji i zanieczyszczenia środowiska wodnego.

Podsumowując, krasnopiórka ryba odgrywa istotną, choć drugorzędną rolę w ekosystemach wód słodkich. Jest typowym przedstawicielem środowisk przybrzeżnych nizinnych zbiorników wodnych. Jej atrakcyjne zabarwienie i łatwość w połowie czynią ją pożądaną zdobyczą dla wędkarzy amatorów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Przynęta na suma z gruntu - Najlepsze przynęty na ryby
Autor Bartosz Rakowski
Bartosz Rakowski

Pracując w sklepie wędkarskim testuję najnowszy sprzęt do połowu ryb - wędki, kołowrotki, żyłki, przynęty. Dzięki temu mogę polecać najlepsze zestawy dla początkujących wędkarzy oraz bardziej zaawansowanych amatorów cierpliwego łowienia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ryba jaź - jazia, jazie
RybyRyba jaź - jazia, jazie

Ryba jaź - poznaj tajemnice tego wyjątkowego gatunku z rodziny łososiowatych, jego biologię, zagrożenia oraz ciekawostki na temat młodych osobników zwanych jaziami.

Ryba na Z i inne popularne gatunki ryb
RybyRyba na Z i inne popularne gatunki ryb

opis, występowanie, odżywianie, rozród, wskazówki wędkarskie. W artykule również o innych popularnych rybach słodkowodnych i morskich, m.in. rybie na I i rybie na O.