Łowiska

Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie

Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum14.01.20245 min.
Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie

Liptovská Mara słowacja to sztuczny zalew położony w północnej Słowacji, który powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Wag. Jest to popularny ośrodek turystyczny, który przyciąga amatorów sportów wodnych, wędkarzy oraz osoby poszukujące wypoczynku na łonie natury. Wokół zalewu znajdują się liczne ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne. To świetna baza wypadowa do zwiedzania Tatr i odpoczynku nad wodą.

Kluczowe wnioski:
 • Liptovská Mara to sztuczny zalew o powierzchni 21 km2.
 • Można tu uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing i wędkarstwo.
 • W pobliżu znajduje się aquapark Tatralandia i termalne kąpieliska.
 • Dostępna jest szeroka baza noclegowa - hotele, pensjonaty, pola namiotowe.
 • Okolica zalewu to świetny punkt wypadowy w Tatry i na Spisz.

Liptovská Mara – informacje i atrakcje

Liptovská Mara to sztuczny zalew w północnej Słowacji, powstały w wyniku spiętrzenia wód rzeki Váh. Ma powierzchnię 21 km2 i jest drugim co do wielkości tego typu zbiornikiem w kraju. Stanowi popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Wokół zalewu znajdują się liczne ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Liptovská Mara oferuje szeroki wachlarz atrakcji zarówno latem, jak i zimą. To doskonałe miejsce dla amatorów sportów wodnych - można tu uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing i wędkarstwo. Zimą tafla zamarzniętego jeziora zamienia się w lodowisko, a brzegi w raj dla narciarzy biegowych.

Co warto zobaczyć nad Liptovską Marą?

Okolice zalewu kryją wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Na półwyspie Borová Sihoť znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, a we wsi Liptovská Mara ekspozycja etnograficzna w stylizowanej wiosce ludowej.

Nad brzegiem jeziora wytyczono ścieżki edukacyjne i spacerowe, a w miejscowości Smrečany punkty widokowe z zapierającymi dech w piersiach panoramami Tatr i zalewu.

Jakie rozrywki oferuje Liptovská Mara?

Największą atrakcją jest zlokalizowany nad zalewem aquapark Tatralandia z 14 basenami termalnymi i licznymi zjeżdżalniami. To prawdziwy raj dla miłośników mocnych wrażeń i relaksu w wodzie.

Liptovská Mara to także doskonała baza wypadowa do położonego nieopodal miasteczka Liptovsky Mikulasz z licznymi restauracjami, pubami i centrami rozrywki.

Najlepsze trasy rowerowe wokół zalewu

Malownicze okolice zalewu zachęcają do aktywnego wypoczynku na rowerze. Wytyczono tutaj blisko 300 km oznakowanych szlaków rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Trasa wokół zalewu 41 km
Pętla Przybram - Vavrišovo 25 km
Szlak Beskidów 56 km

Szczególnie warte polecenia są: trasa prowadząca wokół zalewu (41 km), szlak wiodący przez wsie Przybram i Vavrišovo (25 km) oraz dłuższa pętla biegnąca przez pasmo Beskidów (56 km).

Czytaj więcej: Odkryj najlepsze miejsca do wędkowania w Świnnej Porębie - Sekrety lokalnych wędkarzy

Punkty widokowe i plaże Liptovskiej Mary

Wokół Liptovskiej Mary znajdziemy wiele malowniczych punktów i platform widokowych, skąd podziwiać można rozległą toń wody i tatrzańskie szczyty. Szczególnie warte uwagi są te usytuowane w Smrečanach oraz na wzgórzu Borová Sihoť.

Liptovská Mara posiada także dobrze zagospodarowaną infrastrukturę plażową. Nad jeziorem zlokalizowanych jest kilkanaście strzeżonych kąpielisk z łagodnym zejściem do wody, wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz punktami gastronomicznymi.

Park Wodny Tatralandia i aquaparki

Największą i najpopularniejszą atrakcją nad Liptovskou Marou jest bez wątpienia park wodny Tatralandia - prawdziwa mekka dla miłośników mocnych wrażeń. To 14 stref tematycznych z licznymi zjeżdżalniami, basenami termalnymi i wodnymi atrakcjami.

W okolicy działają również mniejsze obiekty aquaparkowe m.in. w Liptovském Jáne, Belianských Cieplicach i Ružomberku.

Nie bez powodu mówi się, że Liptovská Mara to słowackie Mazury. Krajobraz i klimat tego miejsca porównywalny jest z najpiękniejszymi regionami północno-wschodniej Polski.

Baza noclegowa i opinie o kempingach

Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie

Liptovská Mara dysponuje szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową - od hoteli po domki kempingowe i pola namiotowe. Ceny są przystępne, a standard z reguły dobry lub bardzo dobry.

 • Hotele i pensjonaty od 60 euro za dobę
 • Apartamenty od 30 euro za dobę
 • Kempingi i pola namiotowe od 10 euro za dobę

Większość turystów bardzo pozytywnie wypowiada się na temat obiektów noclegowych w tym rejonie. Goście chwalą przede wszystkim życzliwość gospodarzy, czystość i dobry standard wyposażenia.

Podsumowanie

Liptovská Mara słowacja to imponujących rozmiarów sztuczny zalew, który powstał w 1975 roku na skutek spiętrzenia wód rzeki Wag. Dziś jest to prawdziwa turystyczna mekka, przyciągająca amatorów wypoczynku nad wodą, miłośników sportów wodnych oraz poszukiwaczy wrażeń.

Największą atrakcją jest usytuowany nad Jezioro Liptowskie aquapark Tatralandia, oferujący 14 stref tematycznych, liczne zjeżdżalnie i baseny termalne. To prawdziwy raj zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Poza tym nad zalewem nie brakuje plaż, kąpielisk, marin oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.

Okolice Liptovskiej Mary to również świetny teren do uprawiania turystyki aktywnej - wędrówek pieszych, jazdy na rowerze czy zimą narciarstwa biegowego. Krajobrazowo przypomina on polskie Mazury, choć otoczenie Tatr nadaje mu wyjątkowego uroku.

Baza noclegowa wokół zalewu jest dobrze rozwinięta i zróżnicowana - od hoteli po domki kempingowe i namioty. Ceny są na ogół przystępne, a opinie turystów pozytywne. To świetny kierunek na urlop w kontakcie z naturą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Jak przygotować zestaw na węgorza: poradnik na temat najlepszych technik
 3. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 4. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 5. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum

Jako przewodnik wędkarski zabieram grupy amatorów łowienia w rybackie rejony Polski. Dzielę się doświadczeniem najlepszych łowisk szczupaka, suma, sandacza, leszcza. Omawiam strategie, kiedy i jakimi metodami łowić określone gatunki w zależności od pory roku i warunków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.