Techniki wędkowania

Najlepsza przynęta na szczupaka - poradnik i najlepsze wybory

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł27.01.20246 min.
Najlepsza przynęta na szczupaka - poradnik i najlepsze wybory

Najlepsza przynęta na szczupaka to klucz do sukcesu w połowie tej niezwykle walecznej ryby drapieżnej. W niniejszym poradniku omówimy różnego rodzaju przynęty, które sprawdzą się najlepiej w połowie szczupaków - zarówno te biernie jak i aktywnie prowadzone. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych modeli woblerów, twisternów, gum i innych przynęt. Przedstawimy zalety i wady każdego rodzaju oraz kilka sprawdzonych propozycji.

Kluczowe wnioski:
 • Woblery to świetny wybór, szczególnie modele pływające niedaleko powierzchni wody
 • Twister tail i inne przynęty obrotowe mogą przynieść zaskakująco dobre rezultaty
 • Nie można zapomnieć o klasycznych gumowych przynętach w różnych kolorach i kształtach
 • Dobrze sprawdzają się też błyszczące rotatorowe łyżki obrotowe
 • Najważniejsze, aby dobrać właściwą przynętę do aktualnych warunków

Najlepsze woblery na szczupaka

Wobler to jedna z najpopularniejszych przynęt wśród wędkarzy polujących na szczupaki. Nic dziwnego - woblery idealnie imitują ruch małych ryb, którymi żywią się te drapieżniki. Dzięki specjalnej konstrukcji, poruszają się w nieprzewidywalny sposób, drażniąc instynkt łowiecki szczupaków.

Wybierając woblery na szczupaki, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim rozmiar - im większa przynęta, tym lepiej. Duże modele będą widoczne nawet dla największych okazów. z drugiej strony, mniejsze egzemplarze mogą być interesujące dla młodszych szczupaków.

Kształt i akcja woblerów na szczupaki

Najlepiej sprawdzają się woblery o wydłużonym, wrzecionowatym kształcie. Przypomina on naturalne ofiary tych ryb. Warto wybrać modele pływające niedaleko powierzchni, gdyż szczupaki często polują w toni wodnej.

Jeśli chodzi o akcję, to zwykłe wahadłowe będzie odpowiednie. Jednak modele o bardziej agresywnym ruchu jeszcze lepiej drażnią i prowokują do ataku.

Co najlepsze na szczupaka, Jakie przynęty na szczupaka, Jaka przynęta na szczupaka, Najlepsza przynęta na szczupaka spinning, Najskuteczniejsze przynęty na szczupaka

Najlepsze przynęty gumowe na szczupaka

Oprócz woblerów, świetnie nadają się także przynęty gumowe. Są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż drewniane woblery. Dodatkową zaletą gumowców jest szeroka gama kształtów, rozmiarów i wzorów.

Wybierając guma na szczupaka, postaw na wydłużone modele naśladujące ryby, np. okonia czy płoć. Kolorystyka też ma znaczenie - dobrze sprawdzają się przynęty w odcieniach złota, srebra oraz z kontrastowymi pasami czy plamkami.

Popularne marki gumowców Kolory i wzory
- Savage Gear - Złoty
- Rapala - Srebrny
- Iron Claw - Z pasami/plamkami

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice metody gruntowej - podstawy, techniki i zastosowania

Jig - najlepsza przynęta obrotowa

Jig to specjalna odmiana przynęty gumowej - ma charakterystyczny grzybek z ołowianym ciężarkiem. Dzięki temu wpada w szaleńczy, kręcący taniec, który wprost hipnotyzuje drapieżniki.

Tak dynamiczna akcja przyciąga uwagę nawet osobników żerujących przy dnie. Dlatego też jig poleca się szczególnie wędkarzom łowiącym metodami gruntowymi.

Jak prowadzić jiga?

Aby w pełni wykorzystać potencjał tej przynęty, należy stosować dość szybkie pociągnięcia z przerwami. Wówczas jig zatacza dodatkowe koła i ma najlepszą akcję.

Można też zastosować prowadzenie kręcące. Różne techniki i od czasu do czasu zmiana tempa będą pobudzać ciekawość szczupaków.

Twister tail - dobry wybór

Najlepsza przynęta na szczupaka - poradnik i najlepsze wybory

Twister tail to bardzo popularna odmiana "gumy" - ma charakterystyczny spiralny ogon. Dzięki temu wpada w szaleńczy obrót, co idealnie pasuje do łowienia szczupaków.

Te przynęty dobrze sprawdzają się zarówno przy prowadzeniu aktywnym, jak i biernym (na tzw. holu). Szczupaki błyskawicznie reagują na tak intensywny, kręcący ruch.

Twister tail z powodzeniem łowi zarówno małe, jak i rekordowe okazy. Jego nieprzewidywalna akcja skutecznie drażni nawet leniwe lub syte ryby.

Zalety spinningów dla szczupaka

Spinnig to nic innego jak wędkarstwo spinningowe. Polega na aktywnym prowadzeniu sztucznej przynęty i bardzo dobrze sprawdza się w połowie szczupaków.

Główne zalety tej metody to:

 • Duża skuteczność drapieżników
 • Różnorodność przynęt
 • Możliwość precyzyjnego prowadzenia i kontroli zestawu

Spinning daje też szansę złowienia większych okazów, gdyż pozwala na stosowanie cięższego sprzętu i grubszej żyłki.

Woblery, gumy, błyski...

W spinningu na szczupaki bardzo dobrze sprawdzają się oczywiście woblery i gumowe imitacje ryb. Można wypróbować też błystki obrotowe, rotatorowe łyżki wibracyjne i wiele innych modeli.

Jaka żyłka i wędka do szczupaka

Co najlepsze na szczupaka, Jakie przynęty na szczupaka, Jaka przynęta na szczupaka, Najlepsza przynęta na szczupaka spinning, Najskuteczniejsze przynęty na szczupaka

Odpowiednio dobrany sprzęt jest kluczowy w połowie tych silnych drapieżników. Przede wszystkim wędka - powinna mieć długość od 2,1 do 2,4 m oraz wytrzymały blank z włókna węglowego.

Żyłka także musi byćSolidna, najlepiej pleciona o średnicy od 0,25 do nawet 0,38 mm. Warto też zastosować fluorocarbon o średnicy 0,30-0,50 mm na przypony.

Taki zestaw z powodzeniem udźwignie walkę ze szczupakami, a precyzyjne prowadzenie przynęty zwiększy szanse na udane połowy.

Podsumowanie

Szczupak to wyjątkowo waleczna i silna ryba drapieżna, której połów wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy więc dobrze przemyśleć kwestię wyboru najlepszych przynęt na szczupaka, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Jak pokazuje powyższy artykuł, do dyspozycji mamy szeroki wachlarz produktów - od klasycznych woblerów, po nowoczesne przynęty obrotowe czy gumowe imitacje. Każda z nich może przynieść satysfakcjonujące efekty, o ile zastosujemy ją w odpowiedni sposób i warunkach.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia doboru właściwego sprzętu - wytrzymałej wędki i żyłki, które sprostają walce ze szczupakiem. Tylko wtedy możemy liczyć na skuteczne prowadzenie przynęty i finalnie - szczęśliwe wyholowanie ryby.

Mamy nadzieję, że wszystkie porady i sugestie przynęt zawarte w tym artykule pomogą Wam w udanych połowach tych niezwykle groźnych drapieżników. Życzymy wiele satysfakcji z łowienia szczupaków i oczywiście pozdrawiamy okazy z fotami!

Najczęstsze pytania

Najlepszy okres na szczupaki to jesień, a konkretnie wrzesień i październik. Wówczas te drapieżniki intensywnie żerują przed zimą, by zgromadzić zapasy energii. Dobrze łowi się też wczesną wiosną, kiedy budzą się z zimowego spowolnienia.

Najdogodniejszy czas to wczesny ranek i późne popołudnie - szczupaki najaktywniej żerują o świcie i o zmierzchu. Jednak dotyczy to głównie wiosenno-letniej pogody, gdy są dłuższe dni.

Szczupaki preferują głębsze, śródleśne bagniste jeziora lub cieki wodne z dużą ilością zatok, zarośniętych zakoli, trzcinowiska. Dobrze jest sprawdzić stare łowiska z mapy czy pytając okolicznych wędkarzy.

Najskuteczniejsze są: ciężkie wędki spinningowe 2,1-2,4m o wytrzymałym blanku, żyłka fluorocarbonowa o średnicy 0,25-0,38mm oraz tzw. stalówki o długości min. 30m i średnicy od 0,30mm.

Polecamy gruntowy jigging przy dnie, holowaną metodę spinningową czy też typowe spinningi, trolling i prowadzenie sztucznych przynęt. Jednak najskuteczniejszy jest zestaw dobrany do konkretnych warunków i pory!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Jak przygotować zestaw na węgorza: poradnik na temat najlepszych technik
 3. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 4. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 5. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły