niedziela, 1 października, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaOgłoszeniaImprezyNiezapomniane spływy kajakowe rzeką Regą .

Niezapomniane spływy kajakowe rzeką Regą .

Od nie dawna w Płotach istnieje wypożyczalnia kajaków „Witczakowie Kajaki na Redze – Przystań Płoty”. Wypożyczalnie kajaków prowadzi rodzina państwa Witczaków z Płotów, których lokalnym mieszkańcom nie trzeba przedstawiać 🙂 „Witczakowie” w swojej ofercie posiadają jedenaście tras do wyboru począwszy od miejscowości Półchleb w powiecie świdwińskim aż do ujścia rzeki do morza w miejscowości Mrzeżyno .

Organizowane są liczne spływy kajakowe na rzece Redze, które ciszą dużą popularnością wśród mieszkańców gminy Płoty jak również mieszkańców ościennych powiatów. W ostatnim czasie wróciła moda na kajaki, spływy kajakowe czy spanie w namiocie.

Spływ rzeką Rega

Charakterystyka rzeki Rega

    Rega płynie na pojezierzu Zachodniopomorskim i Pobrzeżu Szczecińskim, posiada długość 168 km i powierzchnię dorzecza 2725 km2. Wypływa na wysokości 150m n.p.m na Pojezierzu Drawskim w okolicy wsi Bronowo, na południowy zachód od Połczyna Zdroju. Na rzece wybudowano dwie zapory ziemne, które utworzyły zbiorniki retencyjne: Liszewski i Rejowicki. Wody rzeki są czyste z wyjątkiem miast Reska i Gryfic. W dolnym biegu na tarło wpływają do Regi łososie i trocie. Rega posiada najdłuższy bieg, spośród wszystkich rzek polskiego pobrzeża Bałtyku i najbardziej wyrównany oraz najmniejszy spadek doliny rzecznej. Jest szlakiem łatwym, lecz miejscami dość uciążliwym w górnym i środkowym biegu. Pod względem krajobrazu nie ustępuje najpiękniejszym rzekom Pomorza : Brdzie, Drawie. Szlak Regi należy do ładniejszych szlaków kajakowych Polski i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo – przyrodniczym. Rzeka z rzadka przepływa przez większe kompleksy leśne, a mimo to spływ nią robi wrażenie ciągłego przebywania wśród lasów, gdyż brzegi porośnięte są na znacznej długości kępami krzewów i drzew, co nadaje rzece malowniczy i śródleśny charakter. Olchy, wierzby i dęby oraz niewielkie zagajniki sosnowe z domieszką brzozy i buku urozmaicają otoczenie. Brzegi są dość wysokie i trudnodostępne, zarośnięte prócz drzew i krzewów różnorodnymi gatunkami roślin. Pochylone i zatopione w korycie drzewa, gęste krzewy oraz zwisające gałęzie przydają wędrówce wrażeń i podnoszą jej atrakcyjność.

Najważniejsze informacje

     – długość rzeki: 167 km

     – długość odcinka na spływ kajakowy: 131 km

     – czas całkowity spływu rzeką: 8 dni

     – poziom trudności: łatwa, średnią, trudna (w zależności od odcinka)

zdjęcia pochodzą ze strony Witczakowe Kajaki na Redze – Przystań Płoty .

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin