środa, 27 września, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaPZWOkręg PZW OlsztynNIK sprawdzi prawidłowość gospodarki rybackiej na Wielkich Jeziorach Mazurskich

NIK sprawdzi prawidłowość gospodarki rybackiej na Wielkich Jeziorach Mazurskich

NIK sprawdzi prawidłowość gospodarki rybackiej  na Wielkich Jeziorach Mazurskich , wydawania zgód na masowe odłowy sieciowe? Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pod przewodnictwem posłanki Urszuli Pasławskiej przesłała propozycje kontroli Najwyższej Izby Kontroli na 2023 rok.

– Rabunkowa gospodarka rybacka obniża potencjał turystyczny i hamuje rozwój gospodarczy naszego regionu- mówi Urszula Pasławska. – Niedawno wysłałam do Ministerstwa Klimatu kolejną interpelację w sprawie ograniczenia odłowów sieciowych. Z odpowiedzi wynika, że rząd nic nie robi i na razie nie zamierza. Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska postanowiliśmy więc zainteresować tematem NIK.

Teraz w warmińsko – mazurskich jeziorach brakuje ryb, a polscy wędkarze jeżdżą na łowiska do Szwecji. Zdaniem posłanki rozwiązaniem będzie radykalne ograniczenie odłowów sieciowych we wszystkich akwenach regionu. Z wyjątkiem tych przeznaczonych do wykorzystania gospodarczego, o czym decydować powinny samorządy. Kolejną sprawą jest kontrola zarybień i wprowadzenie dodatkowych okresów ochronnych. Wtedy w jeziorach regionu odrodzą się ryby, a turyści – wędkarze przez cały rok będą przyjeżdżać na Warmię i Mazury.

 – Od wielu lat przedstawiciele środowisk wędkarskich proszą mnie o pomoc w ograniczeniu liczby odłowów sieciowych i kontrolowaniu zarybień. Od 2015 roku interweniuję w resortach klimatu i rolnictwa, ale nic się nie zmienia  – mówi posłanka. – Miejmy nadzieję, że zaangażowanie NIK pomoże doprowadzić sprawę do finału. O ograniczenie odłowów sieciowych będę walczyć do skutku.

źródło: tko.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin