Wydarzenia

Odkryj Ciekawostki i Historię z PZW Odra - Twoje Miejsce na Ryby!

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20236 min.
Odkryj Ciekawostki i Historię z PZW Odra - Twoje Miejsce na Ryby!

PZW Odra to organizacja wędkarska, która zarządza wodami w dorzeczu Odry od ponad 70 lat. Dzięki pasji i zaangażowaniu działaczy, PZW Odra stała się prawdziwą ostoją dla miłośników wędkarstwa - zarówno amatorów, jak i zawodowców. W artykule przybliżymy historię, osiągnięcia oraz ciekawe inicjatywy PZW Odra, a także opowiemy o tym, jak dba o zasoby wodne i edukuje kolejne pokolenia wędkarzy.

Kluczowe wnioski:
 • PZW Odra to ponad 70-letnia tradycja dbałości o środowisko wodne;
 • Organizacja angażuje się w zarybianie, konkursy wędkarskie i edukację;
 • W artykule przeczytasz o historii, sukcesach i planach PZW Odra;
 • Poznasz ciekawe inicjatywy na rzecz ekologii prowadzone przez organizację;
 • Znajdziesz praktyczne informacje dla amatorów i zawodowców.

PZW Odra - Twój przewodnik po świat rybołówstwa

Polski Związek Wędkarski Okręg w Odrze, zwany potocznie PZW Odra, to organizacja z bogatą, sięgającą 1948 roku historią. Związek powstał z pasji ludzi kochających wędkarstwo i dbających o zasoby wód w dorzeczu Odry. Przez dziesięciolecia PZW Odra wyrosło na czołowego promotora tradycji wędkarskich w regionie.

Dziś PZW Odra zrzesza kilkadziesiąt tysięcy wędkarzy - od amatorów po mistrzów. Dbamy o ich potrzeby i interesy. Edukujemy o zasadach odpowiedzialnego wędkowania, organizujemy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Wspieramy także młodych adeptów wędkarstwa poprzez szkółki dla dzieci i młodzieży.

Staramy się, by każdy miłośnik wędkarstwa - nowicjusz czy weteran - znalazł u nas swoje miejsce. Zapraszamy do odkrywania tajników rybołówstwa w naszym towarzystwie!

Baza i zaplecze dla wędkarzy

PZW Odra zarządza setkami kilometrów rzek i zbiorników wodnych na terenie województw opolskiego i dolnośląskiego. Dbałość o zasoby i jakość wód wpisana jest w DNA naszej organizacji.

Regularnie prowadzimy zarybienia, wspierając liczebność cennych gatunków ryb. Budujemy infrastrukturę wędkarską - pomosty, miejsca biwakowe, wiaty. Inwestujemy w rozwój ośrodków hodowli ryb, by wspomagać naturalne zasoby.

Zarybienia, konkursy i zawody z PZW Odra

Co roku przeprowadzamy zarybienia na ogromną skalę, wspomagając liczebność pożądanych gatunków ryb w wodach naszego okręgu. Tylko w 2022 roku wypuściliśmy do rzek i zbiorników ponad 900 ton narybku, głównie szczupaka, sandacza, suma i jesiotra.

Zachęcamy także do udziału w licznych zawodach i konkursach wędkarskich. Organizujemy m.in. Zawody o Puchar Dyrektora RZGW we Wrocławiu, Międzynarodowe Zawody o Puchar Starosty Powiatu Namysłowskiego, konkursy wędkarskie dla dzieci i młodzieży.

Naszym celem jest promowanie sportowej rywalizacji w duchu zasad fair play oraz integracja środowiska wędkarskiego.

Zawody PZW Odra przyciągają najlepszych zawodników - medalistów mistrzostw Polski i Europy. Rywalizacja toczy się zazwyczaj w trudnych, wymagających warunkach, co dodaje jej smaczku. Serdecznie zapraszamy do udziału!

PZW Odra promuje ekologiczne wędkarstwo

Podstawową misją PZW Odra jest promocja idei ekologicznego wędkarstwa - przyjaznego dla przyrody i kierującego się zasadą zrównoważonego rozwoju. Wdrażamy konkretne działania, programy edukacyjne i inwestycyjne służące realizacji tego celu.

Przykładem jest program restytucji jesiotra ostronosego i sterleta w dorzeczu Odry. Od 2015 roku prowadzimy zarybienia tymi gatunkami zagrożonymi wyginięciem, dbając o zachowanie różnorodności biologicznej.

Gatunek Ilość Waga [kg]
Jesiotr ostronosy 12 500 szt. 3 750
Sterlet 45 000 szt. 9 000

Edukujemy też dzieci i młodzież - przyszłych wędkarzy. Prowadzimy pogadanki, konkursy wiedzy, szkółki wędkarskie. Chcemy zaszczepić w nich szacunek dla przyrody i wyrobić dobre nawyki.

Tradycja wędkarska nad Odrą - PZW Odra

Odkryj Ciekawostki i Historię z PZW Odra - Twoje Miejsce na Ryby!

Nadodrzańskie tereny, którymi zawiaduje PZW Odra, od dziesięcioleci przyciągają amatorów wędkarstwa. To prawdziwa mekka dla miłośników sandacza, szczupaka, suma i innych drapieżników. My dbamy, by tradycja sportowego wędkowania kwitła przez kolejne lata.

Co roku inwestujemy w rozwój bazy dla wędkarzy. Budujemy nadwodne pomosty, przystanie, wiaty, miejsca biwakowe. Remontujemy i modernizujemy nasze ośrodki hodowli ryb. Nie zapominamy o potrzebach wędkarzy z niepełnosprawnościami.

Efektem naszych działań jest nowoczesna infrastruktura wędkarska w regionie. To dla nas powód do dumy, ale i zobowiązanie, by nadal się rozwijać. Bo tradycja zobowiązuje!

Ciekawostki o rybach z wód PZW Odra

Wody będące pod zarządem PZW Odra obfitują w wiele cennych gatunków ryb - osobliwości, których nie spotkasz w każdej rzece czy jeziorze. Oto kilka niezwykłych przedstawicieli naszej ichtiofauny.

 • Sum - pradawny gatunek, żyjący w Odrze od tysięcy lat. Sumy z wód PZW Odra osiągają niebagatelne rozmiary - nawet ponad 2 metry i 130 kg!
 • Jesiotr ostronosy - relikt epoki lodowcowej, bytujący w Odrze od 10 tys. lat. Restytuujemy ten gatunek, dbając o różnorodność biologiczną.

Mamy nadzieję, że ten zwięzły przegląd zainteresował Cię, drogi Czytelniku. Zachęcamy do samodzielnego odkrywania osobliwości naszych wód i dołączenia do grona wędkarzy PZW Odra!

Odkryj atrakcje okolic PZW Odra na wędkę

Tereny administrowane przez PZW Odra obfitują nie tylko w zasoby wodne. To także ciekawe miejsca, warte odwiedzenia także bez wędki. Oto garść propozycji, jak urozmaicić pobyt nad wodą:

 • Zwiedzanie Zamku Książ i Parku Mużakowskiego
 • Spływ kajakowy Odrą lub jej dopływami - np. Osobłogą lub Nysą Kłodzką

Okolice zbiorników i rzek, którymi administruje PZW Odra to także szlaki turystyczne, rowerowe i konne. Możliwości aktywnego wypoczynku jest bez liku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i życzymy udanej przygody!

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Ci bliżej poznać Polski Związek Wędkarski Okręg w Odrze. Ta ponad 70-letnia organizacja wniosła nieoceniony wkład w rozwój wędkarstwa i ochronę zasobów wodnych w regionie.

Przybliżyliśmy historię i główne obszary działalności PZW Odra - dbałość o infrastrukturę, zarybienia, konkursy i zawody wędkarskie. Zwróciliśmy uwagę na silne zaangażowanie Związku w ochronę przyrody i edukację przyszłych pokoleń.

Mam nadzieję, że artykuł zachęcił Cię do skorzystania z uroków wędkarstwa i walorów turystycznych okolic znajdujących się pod zarządem PZW Odra. To region wart poznania - zarówno z wędką, jak i bez niej!

Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz więcej informacji - zapraszam do kontaktu. Chętnie udzielę dodatkowych szczegółów na temat oferty PZW Odra. Życzę udanych połowów!

Najczęstsze pytania

By zapisać się do PZW Odra, musisz złożyć wniosek o przyjęcie w poczet członków w hołowskim biurze naszej organizacji. Do wniosku dołączona jest deklaracja członkowska. Po weryfikacji Twojej kandydatury otrzymasz legitymację członkowską i kartę wędkarską.

W rzekach i zbiornikach pod naszym zarządem dominują drapieżniki - szczególnie licznie występują sandacze, szczupaki, sumy i okonie. Spotkasz tu także leszcze, płocie, wzdręgi, pstrągi, lipienie i wiele innych gatunków.

Regulamin amatorskiego połowu ryb PZW znajdziesz na naszej stronie www.pzwodra.pl. Zawiera on przepisy dotyczące m.in. ochrony gatunkowej, wymiarów ochronnych, limitów i okresów połowu ryb.

PZW Odra systematycznie organizuje szkolenia np. na patenty motorowodne czy sternika. Szkolimy też nowych adeptów wędkarstwa - prowadzimy Grupy Młodzieżowe i kursy na kartę wędkarską.

Opłata wpisowa do PZW Odra wynosi 50 zł. Składka członkowska to 100 zł rocznie, 17 zł miesięcznie lub 8 zł tygodniowo. Każdy wędkarz musi też posiadać kartę wędkarską (koszt 25 zł) oraz zezwolenie na amatorski połów ryb.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Żuki owady: jak rozpoznać różne gatunki i gdzie je znaleźć
 3. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 4. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 5. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły