Ryby

Odkryj, jak wygląda troć - Tajemnice rzędowej fauny Polski

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20239 min.
Odkryj, jak wygląda troć - Tajemnice rzędowej fauny Polski

Jak wygląda troć? To pytanie zadaje sobie wielu wędkarzy i miłośników przyrody. Troć to popularna ryba słodkowodna, należąca do rzędu łososiokształtnych. Jej charakterystyczny, wydłużony kształt ciała, duża płetwa ogonowa oraz złocisto-srebrzyste ubarwienie sprawiają, że łatwo ją rozpoznać. W niniejszym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć wyglądowi tej pięknej ryby i wyjaśnić niektóre tajemnice z nią związane. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Troć ma charakterystyczny wydłużony, wrzecionowaty kształt ciała z dużą płetwą ogonową.
 • Jej ubarwienie bywa złocisto-zielone, srebrzyste lub brązowawe w zależności od wieku i środowiska.
 • Młode trocie mają ciemne plamki, starsze osobniki przybierają barwę jednolitą.
 • Troć żywi się larwami owadów, skorupiakami i ikrą innych ryb, stąd jej ostre zęby.
 • Latem, w okresie tarła, samce troci przybierają bardziej intensywne barwy.

Jak wygląda troć - budowa zewnętrzna i cechy charakterystyczne

Troć to popularna ryba słodkowodna z rodziny łososiowatych, występująca licznie w wodach Polski. Jej charakterystyczną cechą jest wydłużony, wrzecionowaty kształt ciała z dużą, mocno widełkowatą płetwą ogonową. Ciało troci pokrywa duża liczba małych łusek cykloidalnych. Głowa stosunkowo mała, otwór gębowy szeroki, uzbrojony w ostre zęby. Oczy duże. Grzbiet troci ma barwę od jasnozielonej do ciemnozielonej lub brązowej, boki jaśniejsze, a brzuch białawy.

Młode osobniki mają charakterystyczne ciemne plamki na bokach i płetwach, zanikające wraz z wiekiem. Dojrzałe, dorosłe trocie przybierają bardziej jednolite, metaliczne ubarwienie od złocisto-zielonego po srebrzyste, w zależności od regionu występowania. Samce w okresie tarła mają intensywniej zabarwione płetwy parzyste. Troć posiada 10-12 promieni twarde w płetwie grzbietowej i 11-14 promieni miękkich, zaś w płetwie odbytowej odpowiednio 3 promienie twarde i 7-10 miękkich.

Rozmiary i masa ciała

Długość ciała dorosłych troci rzadko przekracza 50 cm, choć zdarzają się okazy o długości 60-70 cm i masie ciała powyżej 2 kg. Największy odłowiony w Polsce osobnik troci ważył 3,45 kg przy długości 74 cm. Samice są zwykle większe i bardziej masywne od samców.

Przeciętne wymiary troci w polskich wodach to 15-25 cm długości i masa rzędu 100-350 gramów. Najmniejsze osobniki mają poniżej 10 cm długości. Rozmiary zależą od tempa wzrostu w danym środowisku - im lepsze warunki, tym trocie mogą osiągać większe rozmiary w krótszym czasie.

Różnorodność ubarwienia troci - jak wygląda troć w zależności od regionujak wygląda troć w zależności od regionu

Ubarwienie troci jest dość zmienne i zależy od wielu czynników takich jak: wiek, pora roku, status fizjologiczny, typ zbiornika wodnego i jego właściwości fizykochemiczne. Młode osobniki cechują ciemne plamki, zaś starsze przybierają barwę dojrzałą. Latem ubarwienie jest bardziej intensywne.

Generalnie trocie zamieszkujące wody stojące lub wolno płynące mają z reguły bardziej zielonkawe zabarwienie. Natomiast ryby żyjące w szybko płynących, zimnych potokach górskich przybierają srebrzystą, metaliczną barwę. Różnice ubarwienia troci występują także regionalnie w obrębie jednego kraju.

Region występowania Typowe ubarwienie
Mazury, Wielkopolska ciemnozielone lub brązowawe
Karpaty, Sudety jaśniejsze, srebrzyste

Podsumowując, tym co wyróżnia troć na tle innych gatunków, jest jej charakterystyczny, wydłużony kształt ciała z szeroką, głęboko wciętą płetwą ogonową. Ubarwienie może być dosyć zmienne, od ciemnozielonego po metalicznie srebrzyste zależnie od regionu i środowiska życia.

Jak wygląda troć w różnych etapach rozwoju i wzrostu

Wygląd troci, podobnie jak wielu innych gatunków ryb, zmienia się wraz z wiekiem i wzrostem osobnika. Młode trocie tuż po wykluciu z ikry są malutkie - ich długość nie przekracza 1 cm, a masa ciała kilkudziesięciu miligramów. Widoczne są u nich charakterystyczne ciemne plamki na bokach i płetwach.

W miarę wzrostu plamki u młodych troci zanikają, a ryby przybierają stopniowo barwę dojrzałą, choć nadal nie tak intensywną, jak u starszych okazów. Pełne, metaliczne ubarwienie trocie osiągają zwykle po 2-3 latach życia, gdy ich długość sięga 15-20 cm. Ówczesna masa ciała wynosi 100-200 gramów. Toczący się intensywny rozwój powoduje widoczne zmiany wyglądu z roku na rok.

Dorosłe osobniki, które osiągnęły już stadium dojrzałości płciowej, charakteryzują się pełnym, metalicznym ubarwieniem w barwach od ciemnozielonej po srebrzystą. Ich długość przekracza zwykle 25-30 cm, a masa 300-500 gramów. Największe okazy troci mogą dorastać do 60-70 cm długości i ponad 2 kg masy.

Zmiany związane z tarłem

W okresie tarła u samców troci występują specyficzne, sezonowe zmiany wyglądu zewnętrznego. Przybierają one wtedy bardziej intensywne, kontrastowe ubarwienie z pomarańczowymi lub czerwonawymi plamami na płetwach parzystych i w okolicy głowy. Zmianom ulega także kształt płetwy ogonowej.

Odróżnienie troci od innych gatunków ryb - jak wygląda troćjak wygląda troć

Odkryj, jak wygląda troć - Tajemnice rzędowej fauny Polski

Choć ubarwienie bywa zmienne, to budowa zewnętrzna troci jest na tyle charakterystyczna, że łatwo odróżnić ją od innych pospolitych gatunków ryb w polskich wodach.

Kluczowe cechy to wydłużony kształt ciała, duża, głęboko wcięta, mocno widełkowata płetwa ogonowa oraz stosunkowo mała głowa z szerokim otworem gębowym. Odróżnia to troć od pstrąga, lipienia czy sielawy. Różni się też wyraźnie liczbą promieni w płetwach od pokrewnego jej pstrąga.

Inną charakterystyczną cechą jest obecność małych, drobnych łusek cykloidalnych na większości ciała. Łatwo zatem odróżnić troć od suma, linia czy sandacza, które cechuje brak łusek lub obecność wyraźnie większych łusek ktenoidowych.

Budowa zewnętrzna troci jest na tyle specyficzna, że osoby zaznajomione z ichtiologią bez trudu rozpoznają ten gatunek.

Jak zmienia się wygląd troci w zależności od pory roku

Troć jak wiele innych organizmów podlega pewnym okresowym zmianom wyglądu zewnętrznego w rytmie corocznych pór roku. Widoczne jest to zwłaszcza w natężeniu ubarwienia oraz w zmianach zachodzących w okresie tarła u dorosłych osobników.

Latem ubarwienie troci jest zwykle bardziej intensywne i kontrastowe niż zimą czy wczesną wiosną. Ma to związek z wpływem dłuższego działania promieni słonecznych, wyższą temperaturą wody i ogólnie lepszym metabolizmem ryb w tym czasie.

Jesienią w okresie tarła (zwykle we wrześniu-październiku) u dojrzałych samców troci pojawia się charakterystyczna szata godowa obejmująca zaczerwienienie zewnętrznych partii ciała. Po zakończeniu tarła samce ponownie tracą intensywną barwę godową i upodabniają się do samic.

 • Latem - intensywniejsze, bardziej metaliczne ubarwienie
 • Jesienią - zmiany związane z tarłem u samców

Reasumując, zmianom ulega głównie natężenie i kontrast barw, natomiast ogólny wzorzec ubarwienia pozostaje stały. Najbardziej widoczne są sezonowe przeobrażenia u samców troci w okresie godowym, zwłaszcza nasilenie ciepłych, czerwonawych odcieni.

Ciekawostki na temat wyglądu troci - jak wygląda troćjak wygląda troć

Wygląd troci, podobnie jak w przypadku wielu organizmów żywych, kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic i niezwykłych faktów. Oto kilka z nich:

 • Ubarwienie troci zmienia się w zależności od typu dna zbiornika. Na ciemnym podłożu przybiera odcienie ciemniejsze.
 • Troć potrafi błyskawicznie zmieniać barwy, maskując się przed drapieżnikami. Zdolność ta nosi nazwę metachrozy.
 • Zęby troci rosną przez całe życie, zużyte są zastępowane nowymi. Ma to związek z żywieniem twardym pokarmem.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwoliły zaspokoić Czytelnikom ciekawość na temat tego, jak wygląda troć. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że ten słodkowodny łososiowaty należy do jednej z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ryb w polskich wodach.

Podsumowanie

Troć to popularny mieszkaniec polskich rzek i jezior, dobrze znany wędkarzom. Jej charakterystyczny, wydłużony kształt ciała z szeroką płetwą ogonową sprawia, że łatwo ją rozpoznać. W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej budowie i wyglądowi zewnętrznemu troci na różnych etapach jej rozwoju.

Okazuje się, że ubarwienie troci może być dosyć zmienne – od ciemnozielonego po srebrzyste w zależności od takich czynników jak wiek, środowisko, pora roku. Niektóre osobniki potrafią błyskawicznie zmieniać barwy! Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób wygląd troci różni się w poszczególnych regionach Polski.

Poznaliśmy charakterystyczne cechy zewnętrzne troci, które odróżniają ją od innych gatunków ryb naszych wód. Okazuje się, że jej specyficzna budowa czyni z niej jedną z najłatwiej rozpoznawalnych ryb słodkowodnych. Na koniec przeczytaliśmy o kilku ciekawostkach na temat wyglądu troci.

Mam nadzieję, że lektura artykułu pozwoliła zaspokoić Czytelnikom ciekawość na temat tego, jak wygląda troć - jednej z najpiękniejszych ozdób naszych wód słodkich. Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zapraszam do dalszej eksploracji mojego bloga poświęconego światu ryb!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ryba jaź - jazia, jazie
RybyRyba jaź - jazia, jazie

Ryba jaź - poznaj tajemnice tego wyjątkowego gatunku z rodziny łososiowatych, jego biologię, zagrożenia oraz ciekawostki na temat młodych osobników zwanych jaziami.

Ryba na Z i inne popularne gatunki ryb
RybyRyba na Z i inne popularne gatunki ryb

opis, występowanie, odżywianie, rozród, wskazówki wędkarskie. W artykule również o innych popularnych rybach słodkowodnych i morskich, m.in. rybie na I i rybie na O.