Ryby

Odkryj tajemnice trocie, najlepsze techniki i wskazówki łowienia

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20237 min.
Odkryj tajemnice trocie, najlepsze techniki i wskazówki łowienia

Trocie od dawna fascynują wędkarzy swoją niezwykłą urodą i walecznością. W niniejszym artykule postaramy się odkryć wszystkie tajemnice tych niezwykłych ryb - od najlepszych technik ich połowu, poprzez ulubione zanęty, aż po wskazówki, jak trafić na dobrą łowisko. Poznasz również podstawowy ekwipunek oraz porady, kiedy najlepiej łowić trocie.

Kluczowe wnioski:
 • Trocie chętniej biorą wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
 • Kluczem do sukcesu są dobre przynęty dobrane odpowiednio do pory roku.
 • Wędkarskie forum internetowe to źródło cennych wskazówek na temat łowisk troci.
 • Pamiętaj o odpowiednim doborze wędziska i żyłki - troć to silna ryba!
 • Przestrzegaj limitów połowu i regulamin łowiska, aby chronić populację tych pięknych ryb.

Jak znaleźć najlepsze łowiska troci?

Trocie preferują głębokie, czyste i dobrze natlenione wody o kamienistym lub żwirowym dnie. Najlepsze łowiska znajdziesz więc w górskich rzekach i strumieniach o wartkim nurcie. Poszukaj miejsc, gdzie są zaciszne zakola, wiry wodne lub kępy roślinności. To tam trocie polują na owady i inne bezkręgowce.

Doskonałą podpowiedzią, gdzie łowić trocie, są wędkarskie fora internetowe. Wąskie grono zapalonych miłośników tych ryb chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat konkretnych łowisk. Nie obawiaj się dopytać i skorzystać z ich porad!

Na początek przyda Ci się mapa najbardziej obfitych w trocie rzek i potoków w Twojej okolicy. Możesz ją znaleźć na portalach dla wędkarzy lub w broszurach koła wędkarskiego. Z wytypowanych łowisk wybierz te położone najbliżej Twego miejsca zamieszkania. Z biegiem czasu poznasz lokalne wody niczym własną kieszeń!

Jak odróżnić dobrą rzekę trociową od złej?

Łowisko obfitujące w trocie możesz rozpoznać na pierwszy rzut oka. Woda musi być przejrzysta i czysta - grubość przeźroczystej warstwy powinna sięgać co najmniej 1 metra. Rzeka powinna płynąć wartkim nurtem, tworząc głębokie wiry i zastoiska z kryjówkami dla ryb pod głazami lub w zwalonych drzewach. Im szybszy nurt, tym lepiej.

Unikaj łowisk zamulonych i porośniętych roślinnością wodną. Tam gdzie panuje zastój wody, brakuje tlenu i pokarmu dla troci. Im czystsza, bardziej kamienista i z Większym przepływem rzeka lub potok, tym większa szansa na udane łowienie tych pięknych ryb!

Niezbędny ekwipunek wędkarza troci

Podstawowym elementem ekwipunku jest odpowiednio dobrana wędka trociowa. Musi być na tyle mocna i elastyczna, by sprostać dynamicznym szarpnięciom tej silnej ryby. Dobrym wyborem są wędziska o długości 2,5 - 3 metry i średniej wartości testu, czyli ok. 30 - 50 gram.

Wędka trociowa to podstawa, reszta ekwipunku schodzi na drugi plan. Najlepszą wędkę poznasz w akcji!

Żyłka także nie może być byle jaka. Zalecane są żyłki fluorocarbonowe o średnicy ok. 0,18 - 0,22 mm. Pozwalają one na precyzyjny zarzut małych przynęt, a przy tym są wytrzymałe i trudno zerwane.

Oczywiście niezastąpiona będzie składana podbierak, dobrze wyważona ciężarka gruszkowa, kilkanaście haczyków w rozmiarach od 10 do 14 oraz nożyk i wykałaczki do montowania przynęt. To wszystko powinno zmieścić się w niewielkim plecaku.

Kluczowe techniki połowu troci

Królową wśród technik łowienia troci jest bez wątpienia technika nimfowa. Polega na naturalnym imitowaniu owadów wodnych za pomocą specjalnie preparowanych przynęt, zwanych nimfami lub larwami.

Rodzaj Opis
Sucha muszka Nimfa z jedwabnego sznurka lub piórka, udająca dorosły stadiom owadów.
Mokra muszka Prawdziwe larwy jętek, ochotek lub innych owadów użyte żywe lub martwo na haczyk.

Odmianą nimfy jest keczówka, czyli mała włóczka obwiązana pupem z futra, żyłki lub sznurka. W wodzie porusza się niczym żywy robak, szalenie pobudzając trocie do ataku.

Inne skuteczne techniki

Sprawdzoną metodą połowu troci jest także spinning oraz metoda przynęty naturalnej. W tej drugiej stosujemy jako przynęty owady spadające do wody lub unoszone jej nurtem.

 • Do łowienia troci spinningiem zalecane są lekkie woblery i błystki o długości 4-7 cm.
 • Jako przynęty naturalne świetnie sprawdzą się larwy ochotki, żuki majowe lub chrabąszcze.
 • Obie metody wymagają dokładnego obserwowania łowiska i niekonwencjonalnego podejścia do ryby.

  Przynęty i zanęty najchętniej zjedzone przez trocie

  Odkryj tajemnice trocie, najlepsze techniki i wskazówki łowienia

  Jak już wiesz, ulubionym pożywieniem troci są larwy ochotek, jętek i innych owadów wodnych. Stąd ich ogromne zamiłowanie do sztucznych przynęt nimfowych. Możesz je preparować samodzielnie lub kupić gotowe zestawy w sklepie wędkarskim.

  Pamiętaj, by dobierać wielkość i kolor przynęty do aktualnych warunków w łowisku. Przy dużej mątowiści i zamuleniu wody stawiaj na bardziej kontrastowe nimfy oraz rozmiar haczyka 10-12. Przy niskiej i klarownej wodzie zalecam rozmiar 14 i stonowaną, naturalną kolorystykę.

  Zanętami, które dodatkowo wabią trocie mogą być: dżdżownica kalifornijska, larwy użyte na zanętę lub aromatyczne olejki zapachowe (truskawkowy, waniliowy) dodane na przynętę.

  Kiedy trocie najchętniej biorą? Porady

  Najlepszym okresem na połów troci jest wczesna wiosna - kwiecień i maj. Wtedy trocie intensywnie żerują po zimowej głodówce, szykując się do tarła. Dobry czas to też późne lato i polędwica jesieni - sierpień, wrzesień, październik.

  Jeśli chodzi o porę dnia, to trocie aktywizują się przede wszystkim o świcie i o zmierzchu. Są to idealne godziny, by złowić największe okazy. W południe aktywność troci spada i niewielkie są też szanse na branie.

  • Najlepsze miesiące dla połowu to kwiecień, maj oraz sierpień i wrzesień.
  • Najlepsze pory dnia to wczesny ranek (5-9) i późny wieczór (18-22).

  Pamiętaj, że o przepadnięciu lub braniu troci decyduje nie tylko pora, ale i warunki atmosferyczne. Za bezwietrznej, pochmurnej pogody szansa na dobry połów rośnie. Pamiętaj, aby dostosować technikę, sprzęt i przynęty do warunków w konkretnym łowisku i porze. Wtedy sukces gwarantowany!

  Jak rozpoznać dobrą łowisko troci?

  Podsumowując, idealną rzekę trociową wyróżniają następujące cechy:

  • wartki nurt tworzący piaszczyste łachy, zakola i wiry
  • kamieniste lub żwirowe dno
  • przejrzysta i dobrze natleniona woda (minimum 1 m widoczności)
  • temperatura wody między 10 a 16 stopni Celsjusza
  • liczne kryjówki w postaci zwalonych drzew i głazów.

  Przestrzegając tych wskazówek z pewnością szybko odnajdziesz u siebie w okolicy łowisko, które zapewni Ci udane połowy troci. A gdy skuszą Cię odległe, górskie wody, skorzystaj z dobrodziejstw Internetu. Fora dla wędkarzy podpowiedzą Ci najlepsze rzeki w polskich górach, obfitujące w te niezwykłe ryby. Powodzenia!

  Podsumowanie

  Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci wielu cennych wskazówek dotyczących połowu troci. Wiem, jak pasjonująca i wciągająca potrafi być wędrówka brzegiem wartkiej, górskiej rzeczki w poszukiwaniu tych niezwykłych ryb. I jaka satysfakcja, gdy w końcu napręży się lina Twojej wędki!

  Poznałeś niezawodne sposoby na znalezienie dobrych łowisk, dowiedziałeś się jaki sprzęt i techniki sprawdzą się najlepiej. Ważne, byś zawsze dostosowywał się do konkretnych warunków i pamiętał o zasadach selektywnego połowu. Wędkarstwo to przecież pasja oparta na szacunku do przyrody!

  Mam nadzieję, że lektura na długo zostanie w Twojej pamięci i będzie pomocna podczas wypraw nad rzekę. A nuż dzięki tym wskazówkom uda Ci się pobić swój rekord życiowy jeśli chodzi o wielkość złowionej troci? Trzymam kciuki i życzę samych udanych połowów!

  Jeśli temat Cię zainteresował, koniecznie polub mój fanpage na Facebooku. Dzielę się tam mnóstwem ciekawostek i porad dla pasjonatów wędkarstwa. Do zobaczenia!

  Oceń artykuł

  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-outline
  Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
  2. Jak przygotować zestaw na węgorza: poradnik na temat najlepszych technik
  3. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
  4. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
  5. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
  Autor Mariusz Szczygieł
  Mariusz Szczygieł

  Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

  Udostępnij artykuł

  Napisz komentarz

  Polecane artykuły