Wydarzenia

Odkryj tajemnice ZG PZW - twoje nowe doświadczenie w świecie rybołówstwa

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20238 min.
Odkryj tajemnice ZG PZW - twoje nowe doświadczenie w świecie rybołówstwa

Zg pzw to skrót od Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego, czyli ogólnopolskiej organizacji skupiającej miłośników wędkarstwa i rybactwa śródlądowego. Przynależność do ZG PZW to swoisty klucz otwierający drzwi do fascynującego świata wędkowania - setki akwenów, tysiące ryb do złowienia i niezapomniane przygody z wędką w dłoni. Dołącz do nas i odkryj tajemnice prawdziwego wędkarskiego życia!

Kluczowe wnioski:
 • ZG PZW to największa organizacja wędkarska w Polsce - warto do niej należeć!
 • Oferujemy dostęp do setek rzek, jezior i stawów w całym kraju.
 • Możesz łowić wiele gatunków ryb, m.in. szczupaki, okonie czy karpie.
 • Wspieramy nowych członków - dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.
 • Razem przeżyjemy niezapomniane wędkarskie przygody!

Jak dołączyć do koła ZG PZW?

ZG PZW (Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego) to największa organizacja wędkarska w Polsce, skupiająca ponad 500 tysięcy pasjonatów wędkarstwa. Aby zostać jej członkiem, wystarczy zgłosić się do jednego z około 3500 kół terenowych rozsianych po całym kraju.

Wystarczy skontaktować się z wybranym kołem (najlepiej z twojej okolicy) i złożyć deklarację członkowską wraz z wnioskiem o przyjęcie. Następnie koło przeprowadzi krótki instruktaż i egzamin wędkarski, po zdaniu którego otrzymasz legitymację ZG PZW uprawniającą do amatorskiego połowu ryb.

Oprócz wędkowania, członkostwo w kole daje dostęp do wielu innych aktywności - wspólnych wyjazdów nad wodę, ognisk integracyjnych, zawodów wędkarskich i festynów. To świetna okazja do poznania ludzi o podobnych pasjach i miłego spędzania czasu.

Ile kosztuje przynależność do koła ZG PZW?

Roczna składka członkowska wynosi średnio ok. 100-150 zł. W jej ramach otrzymujesz nie tylko legitymację ZG PZW, ale także ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków nad wodą. Dodatkowo płacisz składkę na koło terenowe, zwykle ok. 50 zł.

W zamian koła zapewniają wędkarzom dostęp do dobrze zarybionych łowisk w całej Polsce. Dla porównania tygodniowe karty wędkarskie kosztują nawet kilkaset złotych.

Dlaczego warto zostać członkiem ZG PZW?

Przynależność do ZG PZW to wiele korzyści dla każdego wędkarza. Przede wszystkim daje dostęp do setek zarybionych akwenów - rzek, zbiorników, jezior i stawów hodowlanych. Dzięki temu zawsze znajdziesz dogodne miejsce na połów ryb.

Ponadto w ramach składek, ZG PZW prowadzi zarybianie i ochronę wód, dbając o dobry stan ichtiofauny. Organizacja angażuje się też w działania ekologiczne jak sprzątanie brzegów czy kontrola zanieczyszczeń.

Należenie do ZG PZW to wyraz troski o przyrodę, umożliwiający jednocześnie uprawianie pasji wędkarskiej w zgodzie z nią.

KG PZW zapewnia swoim członkom także atrakcyjne zniżki na sprzęt wędkarski, ubezpieczenia oraz liczne publikacje i poradniki. Warto więc rozważyć przystąpienie do organizacji już dziś!

Czym zajmują się koła terenowe ZG PZW?

Koła ZG PZW to podstawowe ogniwo organizacyjne zrzeszające wędkarzy w terenie. Dbają one o konkretne łowiska w okolicy - prowadzą kontrole i zarybianie, budują infrastrukturę wędkarską nad wodą. Organizują także lokalne zawody sportowe, szkolenia dla dzieci i młodzieży czy wycieczki wędkarskie.

Należenie do koła terenowego to okazja do aktywnego działania na rzecz swojego hobby. To również szansa na poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, z którymi można miło spędzić czas nad wodą i wymienić się doświadczeniami.

Co oferuje członkostwo w ZG PZW?

Podstawową i najważniejszą korzyścią z przynależności do ZG PZW jest możliwość wędkowania na obszarze całego kraju. Legitymacja daje prawo do amatorskiego połowu ryb we wszystkich wodach objętych dzierżawą przez organizację.

Liczba zbiorników wodnych ponad 2700
Całkowity obszar wód ZG PZW ponad 180 tys. ha
Łączna długość rzek pod opieką ZG PZW ponad 26 tys. km

To ogromne zasoby wędkarskie, do których dostęp mają wyłącznie członkowie. Oprócz ryb można tam złowić niezapomniane chwile i emocje!

ZG PZW zapewnia swoim członkom także ubezpieczenie NNW nad wodą, poradniki wędkarskie i zniżki na sprzęt. Ponadto legitymacja honorowana jest także za granicą, np. na Słowacji czy w Czechach.

Ile kosztuje wędkowanie z PZW?

Roczny koszt członkostwa waha się w przedziale 100-200 zł w zależności od koła terenowego. W ramach składki otrzymujemy pełne prawa wędkarskie na rok. Nie ma żadnych dodatkowych opłat za połów ryb czy wjazd na łowisko.

Dla porównania tygodniowa karta wędkarska na dany zbiornik kosztuje zwykle od 100 do 300 zł. Warto więc przystąpić do ZG PZW jeśli zamierzamy często oddawać się swojemu hobby.

Gdzie łowić ryby z kartą ZG PZW?

Odkryj tajemnice ZG PZW - twoje nowe doświadczenie w świecie rybołówstwa

Karta wędkarska ZG PZW upoważnia do wędkowania na wszystkich wodach w kraju objętych dzierżawą przez organizację. Są to przede wszystkim rzeki, zbiorniki zaporowe, jeziora, stawy i kanały przekazane w użytkowanie kołom terenowym.

Dostęp do konkretnych łowisk zależy od koła macierzystego, do którego należymy. Najlepiej sprawdzić na stronie internetowej lub fb danego koła, gdzie zazwyczaj zamieszczają aktualną mapę swoich wód wraz ze szczegółami dotyczącymi zasad wędkowania i limitów połowu.

 • Zbiornik XYZ - sandacze, szczupaki, okoń
 • Rzeka XYZ - płocie, klenie, brzany

Oprócz tego, legitymacja ZG PZW obowiązuje również na wielu obwodach rybackich innych kół na terenie całego kraju. Wystarczy sprawdzić tablice informacyjne po przyjeździe na miejsce.

Jakie zasady obowiązują na wodach ZG PZW?

Podstawowymi regulacjami określającymi zasady wędkowania na wodach ZG PZW są ogólne zapisy Prawa wodnego, Ustawy o rybactwie śródlądowym oraz Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Do przestrzegania tych przepisów zobowiązany jest każdy wędkarz.

Najważniejsze z nich dotyczą m.in. rozmiarów ochronnych i limitów ilościowych połowu ryb, okresów ochronnych dla poszczególnych gatunków oraz sposobu oznakowania złowionych okazów. Szczegółowe informacje dostępne są w poradnikach wydawanych przez ZG PZW.

Oprócz ogólnych przepisów, na każdym łowisku obowiązują dodatkowo konkretne zasady ustalone przez koło PZW, które nim zarządza. Dotyczą one m.in. dozwolonych miejsc, ilości wędek czy technik połowu. Zawsze należy zapoznać się z aktualnym regulaminem danego akwenu.

Jakie dokumenty powinien mieć wędkarz?

Podstawowym dokumentem uprawniającym do wędkowania jest ważna legitymacja członkowska ZG PZW wraz z aktualnym zezwoleniem (znaczkiem) wydanym przez koło macierzyste. Warto mieć przy sobie również kartę wędkarską z limitami połowu i wymiarami ochronnymi ryb.

Ponadto niezbędne jest podbierak, miarka i spieszony wymiar liniowy aby móc sprawdzać rozmiary złowionych okazów. Wskazane jest również posiadanie odpowiedniego pojemnika lub siatki do przetrzymywania ryb.

Jakie ryby można złowić na wodach ZG PZW?

ZG PZW zarządza przede wszystkim wodami śródlądowymi, gdzie żyje wiele gatunków pospolitych ryb słodkowodnych. W zależności od typu łowiska i regionu kraju możemy złowić m.in.:

 • sandacze, szczupaki, sumy - duże drapieżniki z Zalewu Wiślanego i zbiorników zaporowych
 • leszcze, płocie, okonie - pospolite ryby z rzek i jezior
 • liny, klenie, brzany - ryby żyjące w czystych, górskich potokach
 • amury, tołpygi - egzotyczne gatunki zarybione w stawach hodowlanych

Oprócz typowych gatunków, ZG PZW prowadzi także zarybianie nowymi rybami jak sieja, ciosa czy palia. Dzięki temu na wodach organizacji można złowić wiele ciekawych okazów!

Podsumowanie

Przeczytałeś właśnie obszerny artykuł na temat Związku Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Mam nadzieję, że wszystkie informacje przekazane w przystępny i przyjazny sposób okazały się pomocne i przybliżyły Ci tę organizację.

Dowiedziałeś się jak działa ZG PZW, jakie korzyści daje członkostwo i gdzie można łowić z legitymacją PZW. Poznałeś również podstawowe zasady obowiązujące na wodach związku i jakie gatunki ryb tam występują.

Jeśli rozważasz dołączenie do ZG PZW, mam nadzieję, że artykuł dostarczył Ci niezbędnych informacji by podjąć tę decyzję. A jeśli już jesteś członkiem, być może znalazłeś ciekawe wskazówki dotyczące łowisk czy zarybiania.

Na pewno jeszcze wiele tajemnic kryje przed Tobą fascynujący świat wędkarstwa śródlądowego. Mam jednak nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci choć trochę rozwikłać zagadkę zwanej ZG PZW. Zapraszam do dalszych wędkarskich przygód!

Najczęstsze pytania

,

Najlepiej zapisać się do miejscowego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Tam otrzymamy podstawowe informacje, broszury oraz będziemy mogli skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów. Koła organizują również kursy dla początkujących wędkarzy.

Na start wystarczy prosta, niedroga wędka oraz kołowrotek z żyłką. Kupując pierwszą wędkę, warto skorzystać z porad doświadczonego sprzedawcy lub instruktora.

Podstawą jest ważna karta wędkarska PZW ze znaczkiem na dany rok. Dodatkowo należy posiadać podbierak, miarkę do mierzenia ryb oraz egzemplarz regulaminu łowiska.

Dla nowicjusza najlepszym obiektem na początek będą pospolite ryby jak płoć, krąp, leszcz czy ukleja. Można je złowić w większości wód stojących i wolno płynących rzekach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły