Łowiska

Odkryj uroki Jeziora Krosino - piękne widoki i relaksujące atrakcje

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł23.11.20237 min.
Odkryj uroki Jeziora Krosino - piękne widoki i relaksujące atrakcje

Jezioro Krosino to malowniczy zbiornik wodny położony w województwie zachodniopomorskim, który zachwyca turystów swoim pięknem i urokiem. W artykule przybliżamy atrakcje oraz walory tego wyjątkowego miejsca, zachęcając do jego odwiedzenia.

Kluczowe wnioski:
 • Jezioro Krosino to idealne miejsce na wypoczynek nad wodą - można tu pływać, żeglować i uprawiać inne sporty.
 • Wokół jeziora znajdują się malownicze trasy spacerowe i rowerowe, a także ciekawe zabytki do zwiedzania.
 • Nad brzegami jeziora funkcjonuje wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów i restauracji.
 • Okolica jeziora słynie z pięknych widoków, ciszy i spokoju - to idealne miejsce na relaks.
 • Warto odwiedzić Jezioro Krosino, aby poznać jego wyjątkowy urok i klimat.

Wypoczynek nad Jeziorem Krosino

Jezioro Krosino to idealne miejsce na letni wypoczynek dla całej rodziny. Malowniczo położony zbiornik wodny otoczony jest pięknymi lasami, w których znaleźć można wiele ścieżek spacerowych i tras rowerowych. Wokół jeziora zlokalizowanych jest kilka ośrodków wypoczynkowych i kempingów, gdzie można wynająć domki lub rozbić namiot.

Nad Jeziorem Krosino panuje wyjątkowo korzystny mikroklimat. Jest tu znacznie cieplej niż w okolicy, a woda w jeziorze nagrzewa się latem nawet do 24-25 stopni Celsjusza. Dlatego Krosino to znakomite miejsce do kąpieli, opalania się na trawiastych brzegach oraz uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing.

Ośrodki wczasowe i kempingi

Nad Jeziorem Krosino działa kilkanaście ośrodków wczasowych i pól kempingowych, gdzie turyści mogą wynająć kwatery lub rozbić namioty lub przyczepy. Do najbardziej znanych należą m.in. Ośrodek Wypoczynkowy "Jeziorak", Kemping "Uroczysko" oraz Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy UAM w Poznaniu.

Ośrodki oferują dostęp do infrastruktury turystycznej - m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe, place zabaw dla dzieci. Niektóre posiadają także własną małą plażę i molo.

Rekreacja i sporty wodne na Jeziorze Krosino

Jezioro Krosino to znakomite miejsce do uprawiania sportów wodnych - przede wszystkim żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. Na jeziorze organizowane są liczne regaty i zawody sportowe.

Idealne warunki wietrzne panujące na zbiorniku sprawiają, że jest ono wymarzonym akwenem do nauki żeglowania. Działają tu dwie szkoły żeglarstwa: Centrum Sportów Wodnych Krosino oraz Szkoła Żeglarska NEPTUN.

Oprócz tradycyjnych łodzi, coraz więcej miłośników sportów wodnych decyduje się na uprawianie kitesurfingu i windsurfingu, wykorzystując panujące tu wiatry. Wypożyczyć sprzęt do tych dyscyplin można w kilku punktach nad samym jeziorem.

Jezioro Krosino to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych!

Regaty żeglarskie

Co roku na Jeziorze Krosino organizowanych jest kilkanaście imprez żeglarskich - w tym liczne regaty rangi mistrzostw Polski w klasach Optimist, Laser czy Omega. Największą jest Tydzień Krosino - cykl regat trwających nieprzerwanie od 1974 r., rozgrywanych w 10 klasach łodzi.

Regaty na Jeziorze Krosino cieszą się dużą popularnością ze względu na doskonałe warunki wodne panujące na zbiorniku. Co roku bierze w nich udział kilkuset zawodników z całej Polski.

Piękne krajobrazy wokół Jeziora Krosino

Oprócz walorów wypoczynkowych i rekreacyjnych, ogromną zaletą Jeziora Krosino są piękne krajobrazy możliwe do podziwiania w jego okolicy. Malownicze widoki roztaczają się z licznych punktów i wzniesień otaczających zbiornik.

Brzegi jeziora porastają gęste, mieszane lasy, tworząc zieloną oprawę akwenu. Można w nich podziwiać okazałe drzewa i bujną roślinność. Na wiosnę rozkwitają liczne gatunki kwiatów.

 • Wzgórze Trzech Krzyży - najlepszy punkt widokowy z panoramą jeziora i okolicy
 • Trasy rowerowe prowadzące przez lasy wokół Krosina
 • Obserwatorium astronomiczne na Wzgórzu Słońca z widokiem na jezioro

Wzgórze Trzech Krzyży

Najpiękniejsze widoki rozciągają się ze wzgórza Trzech Krzyży położonego ok. 2 km na północ od Jeziora Krosino. Ze szczytu wzniesienia można podziwiać rozległą panoramę jeziora, otaczających go lasów i pól uprawnych. latem zakwitają tu dzikie kwiaty.

Zabytki i atrakcje turystyczne przy Jeziorze Krosino

Odkryj uroki Jeziora Krosino - piękne widoki i relaksujące atrakcje

W bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Krosino i w jego okolicach znajduje się szereg ciekawych atrakcji turystycznych i obiektów zabytkowych, które warto zwiedzić.

Do najciekawszych należą: neogotycki pałac w Lisowie z przełomu XIX/XX w., Dwór Angielski w Starych Drawskich - wzorowany na angielskim dworze myśliwskim, a także Sanktuarium Maryjne na Górze Polanowskiej z figurą Matki Boskiej Kodeńskiej z XV w.

Z punktów widokowych rozciągają się piękne panoramy okolicy. Na uwagę zasługuje Góra Parkowa koło Polanowa z 35-metrową wieżą widokową.

Pałac w Lisowie neogotycka rezydencja z XIX w.
Dwór Angielski XIX-wieczny dwór wzorowany na angielskich dworach

Baza noclegowa i gastronomiczna nad Jeziorem Krosino

Wokół Jeziora Krosino znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, przystosowana do obsługi ruchu turystycznego. Dostępne są tu zarówno hotele, pensjonaty, jak i liczne gospodarstwa agroturystyczne oraz pola namiotowe i karawaningowe.

Hotele oferują pokoje o wysokim standardzie, często z widokiem na jezioro lub las. Pensjonaty i kwatery agroturystyczne kuszą przytulnymi wnętrzami i domową atmosferą. Natomiast na polach kempingowych i w ośrodkach wypoczynkowych można skorzystać z solidnej bazy rekreacyjnej.

Nie brakuje także punktów gastronomicznych - karczm, restauracji i barów, serwujących dania kuchni regionalnej, rybne i grillowane. Nad samym brzegiem jeziora działają sezonowe bary z fast foodami.

Ścieżki spacerowe i rowerowe wokół Jeziora Krosino

Okolice Jeziora Krosino to prawdziwy raj dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Piękne krajobrazy zachęcają do aktywnego spędzania czasu na licznych szlakach i ścieżkach biegnących brzegiem jeziora oraz przez otaczające je lasy.

Ciekawe trasy poprowadzone są w pobliżu najbardziej malowniczych zakątków Jeziora Krosino, m.in. przez półwysep Radoszewo, wzdłuż Wzgórza Trzech Krzyży oraz pośród zabytkowej zabudowy Lisowa. Można dojść nimi do ciekawych obiektów turystycznych w okolicy.

Nad samym jeziorem wytyczono ścieżki spacerowe z ławkami i pomostami widokowymi, umożliwiające podziwianie malowniczych panoram rozciągających się ze wzgórz.

Ścieżki wokół Krosina przystosowane są dla wszystkich grup wiekowych - idealnie nadają się na spacery z dziećmi lub dla osób starszych.

Podsumowanie

Jezioro Krosino to wymarzone miejsce dla osób poszukujących wypoczynku na łonie natury, w otoczeniu pięknych krajobrazów. Malowniczy zbiornik wodny i otaczające go lasy zachęcają do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz sportów wodnych. Liczne ośrodki wczasowe, hotele i kwatery agroturystyczne gwarantują komfortowy pobyt, a kafejki i restauracje serwują regionalne specjały.

Z pewnością nie można się tu nudzić! Poza wypoczynkiem czekają atrakcje - oszałamiające widoki z punktów i wzgórz widokowych, ciekawe zabytki do zwiedzania, a także liczne imprezy i festyny. Gorąco polecam spędzić urlop nad Jeziorem Krosino. To miejsce, które na długo pozostanie w pamięci i na pewno będziecie chcieli tu wrócić!

Mam nadzieję, że moja relacja zachęciła Was do odwiedzenia Jeziora Krosino. Jest ono idealnym kierunkiem zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, miłośników przyrody oraz amatorów sportów wodnych. Liczne atrakcje sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i fantastycznie spędzi czas.

Jezioro Krosino czeka! Serdecznie zapraszam do odkrywania uroków tego wyjątkowego zakątka Polski!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.