Wydarzenia

Odkryj urokliwe miejsca wokół Koła Narew - Twoja idealna weekendowa ucieczka

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20239 min.
Odkryj urokliwe miejsca wokół Koła Narew - Twoja idealna weekendowa ucieczka

Koło Narew to malownicze miasteczko położone w województwie mazowieckim, które kryje w sobie wiele urokliwych miejsc i atrakcji turystycznych wartych odkrycia. Liczne szlaki piesze i rowerowe poprowadzą Cię przez sielskie krajobrazy, lasy i łąki, a zabytkowe kościoły, pałace czy dwory ukażą bogatą historię i kulturę tych terenów. To idealna baza wypadowa na weekendową wycieczkę w poszukiwaniu odpoczynku i kontaktu z nieskażoną przyrodą.

Kluczowe wnioski:
 • Koło Narew to świetna baza wypadowa na wycieczki po malowniczej okolicy.
 • W pobliżu znajdziesz szlaki turystyczne prowadzące przez sielankowe krajobrazy.
 • Możesz zwiedzić liczne zabytkowe obiekty, jak kościoły czy pałace.
 • W okolicy czekają też na Ciebie rzeki Narwia i Wkra, gdzie możesz aktywnie wypocząć.
 • Skosztuj regionalnych potraw, by poznać wyjątkową kuchnię tych terenów.

Nieznane zakątki okolic Koła Narew

Koło Narew to idealne miejsce na weekendową wycieczkę, aby odkryć urokliwe i mało znane zakątki tego regionu. Leży ono w sercu Mazowsza, w otoczeniu malowniczych lasów, łąk i pól. Wielu turystów omija to miasteczko, szukając bardziej znanych atrakcji turystycznych. Tymczasem okolica Koła Narew kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić.

Jedną z największych atrakcji jest zespół pałacowo-parkowy w pobliskich Borowicach. Znajduje się tu odrestaurowany pałac z XIX wieku wraz z przepięknym parkiem w stylu angielskim. Można tu spacerować alejkami w cieniu wiekowych drzew, podziwiając pałacowe zabudowania.

Innym urokliwym miejscem są ruiny gotyckiego zamku biskupów płockich w Raciążku. Zamek został zbudowany w XV wieku i przetrwał do XVII stulecia, po czym popadł w ruinę. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów, wieży i budynków mieszkalnych. To świetne miejsce na wycieczkę dla miłośników historii i zamków.

Sanktuarium Maryjne Koziołek

W okolicy Koła Narew znajduje się również Sanktuarium Maryjne w Koziołku - miejsce objawień maryjnych, do którego przybywają setki pielgrzymów. Centralnym punktem jest figura Matki Boskiej Koziołeckiej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Według legendy posiada ona cudowną moc uzdrawiania chorych. W sanktuarium organizowane są msze święte, nabożeństwa i koncerty organowe.

Okolica kryje jeszcze wiele innych ciekawostek - drewniane kościoły, XIX-wieczne dwory, zabytkowe młyny wodne czy ścieżki przyrodnicze. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tych urokliwych, mało znanych zakątków podczas weekendowej wycieczki do Koła Narew.

Szlaki turystyczne wiodące przez lasy i łąki

Jedną z największych atrakcji okolic Koła Narew są liczne szlaki turystyczne - piesze, rowerowe i kajakowe. Przemierzają one malownicze tereny: lasy sosnowe, bukowe i dębowe, rozległe łąki, pola uprawne i sielskie wsie. Dzięki gęstej sieci oznakowanych ścieżek każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednym z ciekawszych jest zielony szlak pieszy z Koła Narew do wsi Glinki. Prowadzi lasami i polami, mijając urocze drewniane chałupy i XIX-wieczne dwory. Po drodze można zatrzymać się w Leopoldowie, gdzie stoi modrzewiowy kościół pw. św. Anny z 1883 r. Cała trasa liczy 10 km, więc doskonale nadaje się na jednodniową wędrówkę.

 • Szlaki turystyczne poprowadzone są przez malownicze tereny: lasy, łąki i pola.
 • Można wybrać trasę pieszą, rowerową lub kajakową - jest w czym wybierać.

Kajakiem przez urokliwe meandry Narwi

Osoby lubiące spływy kajakowe powinny wybrać się na rzekę Narew. Płynie ona kilkanaście kilometrów od Koła Narew, tworząc rozległe zakola, starorzecza i meandry. To raj dla miłośników przyrody - można tu zaobserwować liczne gatunki ptaków wodno-błotnych, a przy odrobinie szczęścia nawet wydrę lub bobra.

Spływ kajakowy można rozpocząć we wsi Strękowo, skąd wzdłuż malowniczych brzegów Narwi dopłyniemy aż do Zaręb Kościelnych. Cała trasa zajmuje ok. 4-5 godzin. Gorąco polecam! To niezapomniane przeżycie na łonie dzikiej przyrody.

Czytaj więcej: Zdobądź Zezwolenia na Wody Polskie - Klucz do Legalnej Eksploatacji Zasobów Wodnych

Zabytkowe kościoły i pałace warto zobaczyć

Koło Narew i jego okolice to miejsce, które urzeka nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również bogatą spuścizną historyczną i kulturową. Na turystów czekają liczne zabytki: średniowieczne kościoły, pałace, dwory i parki. Wszystkie robią ogromne wrażenie i każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednym z najciekawszych obiektów jest gotycki kościół św. Wawrzyńca w Przestrudze z XV wieku. Kamienna świątynia ma wyjątkowo malownicze wnętrze, z ołtarzami i obrazami z różnych epok. Niedaleko stąd, w parku w pobliskich Borowicach, stoi równie urokliwy pałac z XIX wieku. Można w nim zwiedzić apartamenty rodziny dawncyh właścicieli.

Kościoły i pałace to prawdziwe perełki architektury, świadczące o bogatej przeszłości tych ziem.

Warto wspomnieć jeszcze o manierystycznym kościele św. Wojciecha w Dzierzgowie czy neobarokowym pałacu Ossolińskich w pobliskim Raciążku. W każdej z tych świątyń i rezydencji można poczuć klimat minionych epok, co na długo pozostaje w pamięci.

Ruiny Zamku Biskupów Płockich

Na szczególną uwagę zasługują też ruiny Zamku Biskupów Płockich w Raciążku. Ten gotycki zamek z XV wieku popadł wprawdzie w ruinę, ale do dzisiaj przetrwały fragmenty jego murów, wież i zabudowań. Można tu przespacerować się średniowiecznymi krużgankami i poczuć wyjątkowy klimat. To obowiązkowy punkt na mapie zwiedzających okolice Koła Narew.

Aktywny wypoczynek nad Narwią i Wkrą

Odkryj urokliwe miejsca wokół Koła Narew - Twoja idealna weekendowa ucieczka

Okolice Koła Narew to nie tylko zabytki i szlaki turystyczne, ale również mnóstwo możliwości do uprawiania sportów i aktywnej rekreacji. Swój urok zawdzięczają pięknym rzeczkom i jeziorom - przede wszystkim Narwi i Wkrze. Wędkarze, kajakarze i miłośnicy sportów wodnych z pewnością znajdą tu coś dla siebie!

Spływ kajakowy Wkrą to ciekawa alternatywa dla bardziej znanej Narwi. Rzeka płynie na zachód od Koła Narew, przez Izbicę Kujawską i Dobrzyniewo Fabryczne. Na 20-kilometrowym odcinku rzeka tworzy liczne meandry i starorzecza, co sprawia frajdę kajakarzom. Trasa jest łatwa i dostępna dla początkujących, a zarazem malownicza.

Fani sportów wodnych mogą skorzystać z wakeparku w pobliskim Dzierzgowie. To specjalny staw z wyciągarkami do nart wodnych, wakeboardu i tricków na linie. Można tu aktywnie spędzić czas w ciepłe weekendy - zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dzieci!

Narwia i Wkra to także doskonałe łowiska dla wędkarzy. Żyją tu liczne gatunki ryb: sandacze, szczupaki, okonie, płocie czy leszcze. Miłośnicy wędkarstwa na pewno nie będą się tu nudzić!

Wyjątkowa kuchnia Kółka i okolic

Podróżując po okolicach Koła Narew warto skosztować regionalnych potraw, charakterystycznych dla Kujaw i Mazowsza. Restauracje serwują dania oparte na naturalnych, świeżych produktach - warzywach z lokalnych upraw, miodach, suszonych grzybach i owocach leśnych. Jest w czym wybierać!

Zrazy zawijane Gęś pieczona
Pyzy mazurskie Karczek wędzony

Do klasycznych dań regionalnych należą m.in. zrazy zawijane z dzika, gęś pieczona faszerowana jabłkami, pyzy mazurskie (rodzaj klusek) czy też wędzone wędliny: kiełbasy, karczki i boczki. Każda potrawa przygotowywana jest wedle tradycyjnych receptur i smakuje wyśmienicie.

Na deser warto skosztować miodów pitnych produkowanych przez lokalne pasieki lub nalewek na bazie owoców leśnych. To doskonały sposób, by poznać smaki tego regionu. Są idealnym zwieńczeniem regionalnych potraw serwowanych przez restauracje w okolicach Koła Narew.

Miejsca na eventy weselne lub firmowe

Koło Narew i okolice to nie tylko atrakcje turystyczne, ale również miejsca, które świetnie nadają się na organizację różnego rodzaju eventów, przyjęć czy firmowych spotkań. Malownicze pałace, zabytkowe dwory i gospodarstwa agroturystyczne chętnie wynajmują swoje sale i oferują noclegi.

Jednym z ciekawszych obiektów jest Centrum Promocji Kultury w dworku Ossolińskich w pobliskim Raciążku. Oferuje on stylowe, klimatyczne wnętrza - zarówno dużą salę balową, jak i mniejsze pokoje z kominkami. Organizowane są tu liczne konferencje, spotkania firmowe, a także wesela i uroczystości rodzinne w wyjątkowych wnętrzach.

Inną ciekawą opcją jest pałac Lubomirskich w pobliskim Małym Płocku. Otoczony rozległym angielskim parkiem pałac dysponuje stylowymi wnętrzami, mogącymi pomieścić ponad 200 osób. To doskonałe miejsce na organizację hucznego wesela połączonego z noclegiem.

Okolice Koła Narew to prawdziwa kopalnia malowniczych i klimatycznych miejsc, idealnie nadających się na eventy, przyjęcia czy konferencje. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia urokliwych okolic Koła Narew. To miejsce, które ma w sobie magię - czekają tu na Ciebie malownicze krajobrazy, bogata historia i wyjątkowa kuchnia. Na szlakach i ścieżkach rowerowych poczujesz wiatr we włosach, a spływ kajakiem po meandrach Narwi na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.

Starannie wyselekcjonowałem najciekawsze atrakcje, opierając się na własnych doświadczeniach wędrówek po tym regionie. Mam nadzieję, że artykuł dostarczył inspirujących pomysłów na weekendowy wypad za miasto. Jeśli szukasz ucieczki od miejskiego zgiełku, to serdecznie polecam okolice Koła Narew - gwarantuję niezapomniane wrażenia.

Pamiętaj, aby na miejscu skosztować regionalnych specjałów - zrazów z dzika, gęsi faszerowanej jabłkami czy miodów pitnych. To doskonały sposób, aby poznać tę krainę również od kulinarnej strony. A jeśli szukasz nietuzinkowej lokalizacji na organizację eventu, wesela czy konferencji - w okolicy nie brakuje stylowych pałaców i dworków do wynajęcia.

Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Cię do odkrywania uroków Ziemi Dobrzyńskiej. Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych rekomendacji - daj znać w komentarzu. Będzie mi bardzo miło udzielić dodatkowych wskazówek. Zapraszam do Koła Narew i życzę udanych wojaży!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły