Ryby

Okres Ochronny Pstrąga Potokowego - Terminy Ochrony i Zasady Rybołówstwa

Autor Bartosz Rakowski
Bartosz Rakowski28.01.20247 min.
Okres Ochronny Pstrąga Potokowego - Terminy Ochrony i Zasady Rybołówstwa

Okres ochronny pstrąga potokowego obowiązuje od 1 września do końca lutego i dotyczy wszystkich wód, w których występuje ta ryba. W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz połowu pstrąga potokowego, aby umożliwić mu bezpieczne tarło. Po 1 marca można łowić pstrągi potokowe, ale obowiązują pewne zasady - trzeba przestrzegać wymiarów ochronnych, używać odpowiednich przynęt i metod połowu. Jest to konieczne, aby zapewnić zrównoważone korzystanie z zasobów pstrąga.

Kluczowe wnioski:
 • Okres ochronny pstrąga potokowego trwa od 1 września do końca lutego.
 • W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz połowu tej ryby, aby umożliwić jej bezpieczne tarło.
 • Od 1 marca wolno łowić pstrągi potokowe, ale z poszanowaniem wymiarów i metod ochronnych.
 • Przestrzeganie zasad połowu pstrąga potokowego jest konieczne dla zrównoważonego korzystania z jego zasobów.
 • Łowienie pstrągów potokowych po zakończeniu okresu ochronnego wymaga wiedzy i doświadczenia.

Okres ochronny pstrąga potokowego w Polsce

Okres ochronny pstrąga potokowego obowiązuje w Polsce od 1 września do końca lutego. Jest to czas, kiedy pstrągi potokowe intensywnie przygotowują się do tarła oraz składają ikrę. Aby zapewnić im bezpieczeństwo i możliwość odbycia rozrodu, obowiązuje wtedy absolutny zakaz połowu.

Dzięki okresowi ochronnemu populacja pstrągów potokowych jest w stanie się odnawiać i zachować swoją liczebność. Gdyby połowy odbywały się przez cały rok, mogłoby dojść do przełowienia, a w skrajnych przypadkach nawet wyniszczenia lokalnych stad tych ryb.

Konsekwencje łamania zakazu połowu

Osoby łamiące zakaz połowu pstrąga potokowego w okresie od 1 września do końca lutego muszą liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Grożą im nie tylko wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale również konfiskata sprzętu wędkarskiego.

Kontrole wędkarzy w okresie ochronnym pstrąga potokowego prowadzi Policja, Państwowa Straż Rybacka oraz społeczna Straż Rybacka. Warto więc przestrzegać zakazu, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych i utraty swojego sprzętu.

Kiedy obowiązuje zakaz połowu pstrąga potokowego

Jak już wspomniano, absolutny zakaz amatorskiego połowu pstrąga potokowego obowiązuje od 1 września do końca lutego. Oznacza to dokładnie 6 miesięcy, kiedy na łowienie tych ryb jest "zamknięty sezon" we wszystkich rzekach i strumieniach, w których one występują.

Wyjątki od zakazu połowu

Istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, kiedy mimo okresu ochronnego możliwy jest połów pstrągów potokowych. Dotyczy to tylko i wyłącznie ryb hodowlanych, pochodzących z kontrolowanych stawów hodowlanych.

Po uzyskaniu specjalnego zezwolenia od okręgowego społecznego strażnika rybackiego, możliwy jest amatorski połów pstrągów potokowych po 1 września, pod warunkiem że są to ryby hodowlane tzw. "pstrągi tęczowe".

Czytaj więcej: Wszystko, co musisz wiedzieć o Cyprinus Carpio - tajemnice karpia dla hobbystów

Gdzie można łowić pstrągi potokowe po 1 marca

Okres ochronny pstrąga potokowego kończy się z dniem 28 lub 29 lutego każdego roku. Od 1 marca rozpoczyna się nowy sezon i możliwy jest już amatorski połów tych ryb. Jednak nie we wszystkich wodach.

Pstrągi potokowe występują głównie w górskich i podgórskich potokach oraz mniejszych rzekach o bystrym nurcie i kamienistym dnie. To właśnie tam po zakończeniu okresu ochronnego wolno je łowić. Nie można natomiast łowić ich w dużych rzekach nizinnych, jeziorach czy zbiornikach zaporowych.

Najlepsze łowiska pstrąga potokowego w Polsce

Do najbardziej znanych i obfitujących w pstrągi potokowe rzek i potoków w naszym kraju zaliczają się m.in.:

 • Potok Roztoka w Beskidzie Żywieckim
 • Potok Paleczka w Gorcach
 • Rzeka Łososina w Beskidzie Makowskim
 • Potoki w Karkonoszach (Łomnica, Jedlica)
 • Potoki w Bieszczadach

Warto zaplanować wiosnenną wyprawę wędkarską właśnie w te rejony, jeśli chce się złowić sowitego pstrąga potokowego.

Dopuszczalne metody połowu pstrąga potokowego

Okres Ochronny Pstrąga Potokowego - Terminy Ochrony i Zasady Rybołówstwa

Pstrąg potokowy ze względu na niezwykłą płochliwość i wrażliwość na bodźce zewnętrzne, wymaga od wędkarza specjalnych technik łowienia. Niedopuszczalne są tutaj żadne formy spinningu, trollingu czy gruntowania. Jedyną legalną i etyczną metodą jest wędkarstwo muchowe.

Zasady wędkarstwa muchowego

Wędkarstwo muchowe na pstrągi potokowe oznacza używanie specjalnej wędki, sznura i bardzo lekkich przynęt sztucznych (suchych i mokrych much). Cały sprzęt musi być maksymalnie delikatny, aby nie płoszyć ryb.

Wędkarz porusza się bardzo ostrożnie wzdłuż brzegu, obserwując powierzchnię i nurt wody w poszukiwaniu ryb. Kiedy dostrzeże pstrąga, celuje precyzyjnym rzutem tak, aby przynęta w sposób możliwie naturalny spłynęła wzdłuż tego miejsca.

Tego typu łowienie wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości i wprawy. Jednak dostarcza niesamowitych wrażeń, kiedy uda się nakłonić płochliwego pstrąga potokowego do brania.

Metoda połowu Wędkarstwo muchowe
Przynęty Suszone i mokre muchy
Pora dnia Wczesny ranek i wieczór

Minimalne wymiary pstrąga potokowego do zabrania

Mimo że od 1 marca wolno już łowić pstrągi potokowe, nie oznacza to, że można zabierać z wody wszystkie złowione okazy. Obowiązują bowiem ścisłe wymiary ochronne, regulujące jakie ryby nadają się do zabrania.

Regulacje prawne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r., obowiązują następujące minimalne wymiary pstrągów potokowych, które wolno zabrać z łowiska:

 • w potokach górskich - 15 cm
 • w rzekach podgórskich - 20 cm
 • w jeziorach i zbiornikach zaporowych - 30 cm

Pstrągi mniejsze od tych wartości należy koniecznie wypuścić z powrotem do wody. Pozwoli im to bezpiecznie urosnąć i wziąć udział w tarle przed osiągnięciem odpowiedniego rozmiaru.

Ochrona tarlisk pstrąga potokowego w polskich rzekach

Kluczowe znaczenie dla przetrwania populacji pstrągów potokowych ma ochrona ich naturalnych tarlisk. Są to z reguły górskie i podgórskie odcinki rzek o żwirowym i kamienistym dnie, silnym nurcie oraz niskiej temperaturze wody. To właśnie tam pstrągi składają ikrę jesienią, a po wykluciu z niej młode osobniki spędzają pierwsze 2-3 lata życia.

Zagrożenia dla tarlisk

Niestety naturalne tarliska pstrągów potokowych bywają zagrożone przez różne inwestycje w zlewniach górskich potoków. Są to np. wycinka lasów, regulacja koryt rzecznych, pobór wód, czy zrzuty ścieków. Dlatego tak ważna jest ich ochrona jako kluczowych obszarów rozrodu tych ryb.

Odpowiednie zachowanie tarlisk zapewnia przetrwanie stabilnych populacji pstrąga potokowego i gwarantuje dobre urodzaje tych pożądanych przez wędkarzy ryb w polskich rzekach.

Podsumowanie

Okres ochronny pstrąga potokowego w Polsce trwa od 1 września do końca lutego. Przez ten czas obowiązuje absolutny zakaz połowu tych ryb we wszystkich ciekach, w których one występują. Dzięki temu pstrągi mogą spokojnie odbyć tarło oraz złożyć ikrę bez niepokojenia ich przez wędkarzy.

Po zakończeniu okresu ochronnego pstrągów potokowych można już łowić te ryby, ale tylko w wybranych rzekach i za pomocą specjalnych technik wędkarskich. Należy też przestrzegać określonych w przepisach wymiarów ochronnych, aby chronić młode osobniki.

Kluczowe znaczenie dla przetrwania pstrągów potokowych ma ochrona ich naturalnych tarlisk, czyli górskich i podgórskich odcinków rzek. Są one często zagrożone przez różne inwestycje, dlatego niezbędne jest objęcie ich ochroną.

Łowienie pstrągów potokowych to pasjonujące wyzwanie, ale wymagające wiedzy, doświadczenia i przestrzegania zasad. Tylko wtedy możemy korzystać z tych cennych ryb w sposób zrównoważony i nie zagrażający ich populacjom.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Przynęta na suma z gruntu - Najlepsze przynęty na ryby
Autor Bartosz Rakowski
Bartosz Rakowski

Pracując w sklepie wędkarskim testuję najnowszy sprzęt do połowu ryb - wędki, kołowrotki, żyłki, przynęty. Dzięki temu mogę polecać najlepsze zestawy dla początkujących wędkarzy oraz bardziej zaawansowanych amatorów cierpliwego łowienia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ryba jaź - jazia, jazie
RybyRyba jaź - jazia, jazie

Ryba jaź - poznaj tajemnice tego wyjątkowego gatunku z rodziny łososiowatych, jego biologię, zagrożenia oraz ciekawostki na temat młodych osobników zwanych jaziami.

Ryba na Z i inne popularne gatunki ryb
RybyRyba na Z i inne popularne gatunki ryb

opis, występowanie, odżywianie, rozród, wskazówki wędkarskie. W artykule również o innych popularnych rybach słodkowodnych i morskich, m.in. rybie na I i rybie na O.