Podpisano porozumienie w sprawie budowy potężnego zbiornika na Opolszczyźnie. Będzie pełnił funkcję retencyjną a także przeciwdziałał skutkom suszy i powodzi. Teren wokół zbiornika zostanie przeznaczony na cele rekreacyjne.
Dokument został podpisany przez:
- Mirosława Kurza – Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach,
- Roberta Rakoczego – Prezesa Zarządu Spółki Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.,
- Jana Wojdyłę – Członka Zarządu i Dyrektora Zakładu Górniczego „Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.”,
- Damiana Siebera – p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach,
- Krzysztofa Ficonia – Wójta Gminy Bierawa,
- Pawła Machę – Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska oraz Piotra Kuczerę – Prezydenta Miasta Rybnika.
To już pewne. Na Opolszczyźnie powstanie nowy wielki zbiornik wodny. Tysiąc hektarów ziemi i dziesiątki tysięcy drzew zostaną zalane wodą. W Kuźni Raciborskiej podpisano porozumienie w tej sprawie między stroną rządową, samorządowcami i kopalnią Kotlarnia. To właśnie w jej wyrobisku powstanie jeden z największych akwenów na Opolszczyźnie.
Inwestycja warta 180 milionów złotych
Jak informują Wody Polskie, zbiornik Kotlarnia będzie miał blisko 1000 ha powierzchni, a jego pojemność całkowita wyniesie 40,6 mln m3, w tym rezerwa powodziowa 24,3 mln m3. Wartość inwestycji szacowana jest na 180 mln zł, a jego zakończenie przewiduje się do 2029 roku. Inwestycja została uwzględniona w dokumentach strategicznych, takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. W jej realizacji będą uczestniczyli także włodarze gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.
Zbiornik będzie pełnił funkcję retencyjną, przeciwdziałając skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, uwzględniając rezerwę powodziową, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań. Jego budowa może także również wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy.
„Będzie rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu obszaru wokół zbiornika, teren ten stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych miejscem rekreacji i odpoczynku. Z tego tytułu niewątpliwą korzyść odniosą gminy, których atrakcyjność turystyczna wzrośnie” – czytamy w oficjalnym komunikacie Wód Polskich.

źródło : www.kedzierzynkozle.naszemiasto.pl
zdjęcia pochodzą ze stron www.kk24.pl , www.kedzierzynkozle.naszemiasto.pl