środa, 27 września, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaNasze wodyOchrona środowiskaPuszcza Białowieska. Załamał się lód , utonęło 21 żubrów .

Puszcza Białowieska. Załamał się lód , utonęło 21 żubrów .

W okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej doszło do tragedii. Pod stadem żubrów załamał się lód. Utonęło 21 zwierząt.

O zdarzeniu poinformowało białoruskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska. Jak podaje Biełsat, ciała 21 żubrów znaleziono w stawie, przez który przepływa rzeka Miedzianka, dopływ Narwi.

Z komunikatu resortu wynika, że przez zbiornik skuty lodem przechodziło stado około 100 żubrów. Pod częścią stada lód się załamał, część zwierząt nie zdołała się wydostać na brzeg i utonęła. Ciała żubrów zostały wyciągnięte spod lodu przez służby leśne. W okolicy znaleziono też zagryzione przez wilki cielę żubra.

Biełsat przypomina, że żubry są na Białorusi gatunkiem chronionym i jednym z symboli państwa. Na początku 2020 roku w kraju żyło 2101 osobników tego gatunku – dla porównania w Polsce było ich wtedy 2269, w Rosji 1588, a w Niemczech 564. W tych czterech państwach zamieszkiwało więc 77 proc. światowej populacji.

W maju ubiegłego roku władze białoruskiego Parku Narodowego „Puszcza Białowieska” poinformowały, że na jego terenie przebywa 675 żubrów. Stwierdziły, że wielkość pogłowia poważnie przekroczyła optymalny poziom, „co pozwala gospodarować dzikimi żubrami na terenie Republiki Białoruś i za granicą”. Nieznana liczba zwierząt została wtedy sprzedana do Kostromy w Rosji.

źródło: tvp info

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin