środa, 27 września, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaNasze wodyWody PolskieRozwiązanie umów na użytkowanie obwodów rybackich zbiornika Tresna na rzece Soła –...

Rozwiązanie umów na użytkowanie obwodów rybackich zbiornika Tresna na rzece Soła – nr 2 i zbiornika Porąbka na rzece Soła – nr 3

Oświadczenie o wypowiedzeniu umów użytkowania obwodów rybackich

W związku z licznymi sygnałami o nieprawidłowościach przy zarybieniach prowadzonych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Bielsku – Białej, Wody Polskie podjęły się analizy tej sytuacji.

W dniu 20 grudnia 2018 r. Regionalny Zarząd Gospodarki w Krakowie i Polski Związek Wędkarski Okręg w Bielsku-Białej zawarły umowy użytkowania obwodów rybackich zbiornika Tresna na rzece Soła – nr 2 i zbiornika Porąbka na rzece Soła – nr 3.  Umowy zostały zawarte na  okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2028 r., dzięki czemu PZW Okręg w Bielsku-Białej uzyskał status uprawnionego do rybactwa we wskazanych obwodach.

W trakcie zarybienia obwodów rybackich rzek Soły nr 2 i nr 3 został wprowadzony inwazyjny gatunek czebaczka amurskiego.

Czebaczek amurski kwalifikuje się, zgodnie z art. 2  pkt 8 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz.U. 2021 poz. 1718), jako inwazyjny gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Unii. Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy bezpośrednio wskazuje na zakaz wprowadzania i przemieszczania w środowisku gatunków obcych.

Równocześnie doszło do naruszeń na poziomie  ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2168 ze zm.) – dalej urś. Zgodnie z art.3 ust. 2a urś wykorzystywanie inwazyjnych gatunków obcych jest możliwe tylko w ściśle określonych warunkach w zamkniętym zakładzie akwakultury, a obwody rybackie nie spełniają tego kryterium. Ponadto uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim, zgodnie z art. 6 ust. 1 i 2 urś, jest zobligowany do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej zgodnie z operatem rybackim. W tej sytuacji dokonano zarybienia wbrew założeniom operatu rybackiego, co narusza podstawowe założenia „racjonalnej gospodarki rybackiej”.

PZW Okręg w Bielsku-Białej zobowiązał się do użytkowania obwodu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jednak biorąc pod uwagę ich naruszenia, RZGW w Krakowie rozwiązał obie umowy użytkowania obwodów rybackich zbiornika Tresna na rzece Soła – nr 2 i zbiornika Porąbka na rzece Soła – nr 3.

W następstwie powyższego prowadzenie amatorskiego połowu ryb we wskazanych obwodach rybackich będzie prowadzone przez RZGW w Krakowie PGW WP. Jednocześnie informujemy, że po rozpoczęciu rybackiego użytkowania przez PGW WP, zezwolenia na wędkowanie na rok 2022 wydane do dnia 13 kwietnia br. przez PZW Okręg w Bielsku – Białej dla członków wyłącznie tego Okręgu będą mogły być uznawane za ważne po stosownym Komunikacie nowego uprawnionego do rybactwa.

źródło: krakow.wody.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin