Parsęta to rzeka przepływająca przez województwo zachodniopomorskie. Wypływa z jeziora Parsęcko na Pojezierzu Drawskim i po 94 km wpada do Morza Bałtyckiego w okolicach Kołobrzegu. Liczne zakręty, meandry, starorzecza i rozlewiska powodują, że spływ Parsętą to prawdziwa przygoda i gratka dla miłośników kajakarstwa.
Kluczowe wnioski:- Parsęta płynie przez malownicze tereny Pojezierza Drawskiego i uchodzi do Bałtyku w pobliżu Kołobrzegu.
- W nurcie rzeki i jej okolicach żyje wiele gatunków ryb, m.in. pstrągi, lipienie i sandacze.
- Wzdłuż Parsęty znajduje się wiele ciekawych miejscowości i zabytków do zwiedzenia.
- Spływ kajakowy Parsętą to ekscytująca przygoda ze względu na liczne przeszkody terenowe.
- Mapa biegu Parsęty oraz praktyczne informacje pomogą w planowaniu wycieczki w jej okolice.
Rzeka Parsęta - informacje
Parsęta to rzeka o długości 94 km, która przepływa przez malownicze tereny województwa zachodniopomorskiego. Ma swoje źródło w jeziorze Parsęcko, leżącym na Pojezierzu Drawskim, natomiast uchodzi do Morza Bałtyckiego w okolicach Kołobrzegu.
Nurt Parsęty jest wartki i kręty, a liczne meandry, starorzecza i rozlewiska powodują, że spływ kajakowy tą rzeką to ekscytująca przygoda. Malownicze okolice Parsęty oraz cenne zabytki znajdujące się nad jej brzegami przyciągają turystów i wodniaków z całej Polski.
Charakterystyka Parsęty
Parsęta ma dość wartki nurt, którego średnia prędkość wynosi około 1 m/s. W okresie wiosennych roztopów w marcu i kwietniu występują wezbrania wody, które potrafią osiągać stany alarmowe.
Koryto rzeki jest słabo uregulowane i charakteryzuje się licznymi, naturalnymi zakolami oraz rozszerzeniami. Dzięki temu Parsęta tworzy malownicze krajobrazy, zachwycające nawet wybredne oko turysty.
Mapa biegu rzeki Parsęty
Parsęta płynie w całości przez północno-zachodnią część województwa zachodniopomorskiego. Kieruje się generalnie z południa na północ, a jej dorzecze znajduje się między dorzeczami dwóch większych rzek - Drawy i Regi.
Źródło Parsęty znajduje się na północ od Białego Boru, w jeziorze Parsęcko. Następnie rzeka płynie w kierunku północnym, przepływając przez okolice Połczyna-Zdroju i Złocieńca, by po 94 km wpłynąć do morza koło Kołobrzegu. Mapa poniżej przedstawia dokładny przebieg Parsęty.
Długość rzeki | 94 km |
Źródło | Jezioro Parsęcko na Pojezierzu Drawskim |
Ujście | Morze Bałtyckie koło Kołobrzegu |
Rzekę zasilają liczne jeziora oraz mniejsze cieki wodne, takie jak Stara Rega, Kanalecki Rów czy Dopływ z Prosinka. Parsęta należy do zlewiska Morza Bałtyckiego.
Czytaj więcej: Odkryj uroki Jeziora Krosino - piękne widoki i relaksujące atrakcje
Atrakcje i zabytki nad Parsętą
Malownicze tereny wzdłuż biegu Parsęty kryją wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Oprócz pięknych widoków i dzikiej przyrody, znaleźć tu można również liczne zabytki kultury.
Jedną z większych atrakcji jest zamek Książąt Pomorskich w Złocieńcu z XIV wieku. Wśród innych cennych obiektów wyróżniają się też: gotycki kościół w Złocieńcu, Dawny Pałac Biskupi w Połczynie-Zdroju, a także wiele starych, odrestaurowanych wodnych młynów i tartaków.
Przyroda i rezerwaty
Malownicze tereny Puszczy Drawskiej, przez które przepływa Parsęta, objęte są różnymi formami ochrony przyrody. Na trasie rzeki i w jej okolicy znajduje się aż 16 rezerwatów przyrody!
Rośnie tu wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin - m.in. widłak wroniec, grzybienie północne i storczyki. Żyją tu również cenne gatunki ptaków, takie jak orlik krzykliwy, kania czarna, sóweczka i wiele innych.
Najciekawsze miejscowości nad Parsętą
Wśród najciekawszych miejscowości leżących nad brzegami Parsęty wyróżniają się przede wszystkim Połczyn-Zdrój i Złocieniec. Oba te miasteczka mają bogatą historię i oferują liczne atrakcje turystyczne.
Połczyn-Zdrój to urokliwe miasteczko z pięknym, zabytkowym pałacem biskupim i parkiem zdrojowym z pijalniami wód mineralnych.
Z kolei Złocieniec słynie ze wspaniałego zamku książąt pomorskich z 1346 r. oraz gotyckiego kościoła Mariackiego. W okolicy znajdziemy też kilka malowniczych jezior oraz pomosty i przystanie kajakowe.
Możliwości spływu kajakowego Parsętą
Ze względu na swój malowniczy i "dziki" charakter, Parsęta uznawana jest za jedną z najciekawszych rzek kajakowych w województwie zachodniopomorskim. Liczne przeszkody terenowe, takie jak zwalone drzewa i piaszczyste łachy, sprawiają że spływ Parsętą to prawdziwe wyzwanie i niezapomniana przygoda.
Turyści chętnie pływają Parsętą na odcinkach źródłowym i środkowym. Przy samej rzece brak infrastruktury turystycznej, ale w jej okolicy znajdziemy kilka przystani kajakowych i pól namiotowych. Spływ całej rzeki zajmuje ok. 3-4 dni.
- Najpopularniejsze odcinki spływu Parsętą:
- Miastko - Złocieniec
- Biały Bór - Miastko
- SAMOChody - Biały Bór
- Optymalnym okresem jest maj - wrzesień.
Ryby w rzece Parsęta i okolice
Dzięki dobrym warunkom siedliskowym, Parsęta obfituje w wiele gatunków ryb, które przyciągają wędkarzy z całej Polski. Najpospolitszymi gatunkami są pstrągi, lipienie i głowacice.
W górnym i środkowym biegu rzeki żyją przede wszystkim sporo pstrągów potokowych oraz lipieni. W dolnym biegu z kolei głównymi gatunkami są trocie, leszcze, kleń, sumy europejskie i sandacze. Gościnnie pojawiają się też łososie i trocie jeziorowe, które wchodzą Parsętę na tarło.
Wiele ciekawych gatunków ryb można złowić również w okolicznych, licznych jeziorach pojezierza - m.in. szczupaki, okonie, węgorze i sieje. Dzięki temu rejon Parsęty to wymarzone łowisko dla fanów wędkarstwa!
Podsumowanie
Parsęta to niezwykle malownicza rzeka o długości 94 km, która w całości płynie przez teren województwa zachodniopomorskiego. Jej źródła znajdują się na Pojezierzu Drawskim, a ujście do Morza Bałtyckiego w pobliżu Kołobrzegu.
Spływ kajakowy Parsętą to prawdziwa gratka dla wodniaków - pełno tu naturalnych przeszkód i dzikich zakoli. Wzdłuż biegu rzeki i w jej okolicy zobaczymy mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków. Nad brzegami Parsęty leżą m.in. urokliwe miasteczka - Połczyn Zdrój i Złocieniec.
W nurcie Parsęty i okolicznych jeziorach żyje wiele cennych gatunków ryb, jak pstrągi, lipienie i sandacze. Dzięki temu jest to wymarzone miejsce dla wędkarzy. Mapa biegu rzeki oraz praktyczne informacje z pewnością pomogą w organizacji wycieczki w okolice Parsęty.
Podsumowując, Parsęta to niezwykle interesująca rzeka pod względem turystycznym i przyrodniczym. Jej meandrujący bieg, liczne atrakcje i bogactwo fauny z pewnością zachwycą każdego odwiedzającego.