środa, 27 września, 2023
No menu items!
spot_img
Strona głównaZgłoś rybęTo nowy rekord Polski. Ogromna sieja w Jeziorze Miłoszewskim!

To nowy rekord Polski. Ogromna sieja w Jeziorze Miłoszewskim!

W jeziorze Miłoszewskim na pojezierzu Kaszubskim została złowiona rekordowa sieja: „biały kruk” wędkarstwa i ryba, której złowienie na wędkę – i to nie spod lodu – graniczy z cudem. Sieja ważyła 5 kg i jest nieoficjalnym rekordem Polski.

Dlaczego nieoficjalnym? Dlatego, że oficjalne rekordy w Polsce potwierdzane są przez miesięcznik „Wiadomości Wędkarskie”. Wędkarz musi wysłać zgłoszenie, udokumentować połów i potwierdzić, że ryba bezpiecznie i w dobrej kondycji wróciła do wody. Sieja złowiona 11 kwietnia w jeziorze Miłoszewskim przez Dawida Skorka została wypuszczona, ale dopóki „Wiadomości Wędkarskie” nie potwierdzą, że wszelkie formalności zostały dopełnione, możemy mówić o nieoficjalnym rekordzie.

Sieja – „biały kruk” wędkarstwa

To nie zmienia jednak faktu, że pięciokilogramowa sieja to „biały kruk” wędkarstwa i ryba, której złowienie na wędkę – i to nie spod lodu – graniczy z cudem. A to dlatego, że sieję łowi się niemal wyłącznie spod lodu. Oczywiście zdarzają się przyłowy, ale wędkarze nastawiający się na ten gatunek, muszą czekać, aż lód skuje jezioro. Ale nawet wtedy złowienie siei to w dużej mierze kwestia przypadku.

Sieja w naturalnych warunkach żywi się skorupiakami, larwami owadów, ikrą i narybkiem. Na wędkę jako przynęty zakłada się wyłącznie błystki podlodowe. Zanęta na sieję nie istnieje – ryby aktywnie poszukują pokarmu, głównie naturalnego i właśnie z tego powodu złowienie ich na sztuczną przynętę jest piekielnie trudne.

Sieja to gatunek wędrowny. Występuje głównie w Bałtyku, z którego wpływa do rzek na tarło. Populacje jeziorne nie odbywają takich wędrówek, ale warto zaznaczyć, że można je spotkać tylko w dużych, głębokich i dobrze natlenionych zbiornikach.

Poprzedni rekord Polski to sieja o wadze 3,75 kilograma, dlatego pobicie go o ponad kilogram jest niebywałym wydarzeniem w świecie wędkarstwa. Zwłaszcza, że Dawid Skorek złowił ją nie spod lodu, a na początku wiosny, kiedy sieje nie żerują już tak intensywnie.

źródło:www.sport.pl/

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -spot_img

Popularne

Ostatnie komentarze

Gabriel Woźniak Skórka ul. Lesna 1 64-917 Skórka on Opłaty za wędkowanie na „Wodach Polskich” 2023r.
Łowienie ,ale wędkarzy nie ryb. on „Nasze Łowiska” Wody Polskie wykaz obwodów
Koło PZW Nr 5 ,, Liwia Łuża ,, w Cerkwicy on Nowe władze w Okręgu PZW Szczecin