Sprzęt wędkarski

Wędka spinningowa na szczupaka - najlepsze wędki i porady

Autor Witold Gutowski
Witold Gutowski16.01.20247 min.
Wędka spinningowa na szczupaka - najlepsze wędki i porady

Wędka spinningowa na szczupaka to idealne narzędzie dla wędkarzy lubiących aktywne połowy dużych ryb drapieżnych. Ten sprzęt pozwala skutecznie zwabiać i łowić okazałe szczupaki w różnych warunkach i akwenach, dając wiele satysfakcji z walki z tym silnym przeciwnikiem.

Kluczowe wnioski:
 • Wędki spinningowe są specjalnie dostosowane do połowu dużych szczupaków.
 • Odpowiednio dobrana przynęta zwiększa szanse na sukces.
 • Technika prowadzenia i ciągnięcia przynęty ma kluczowe znaczenie.
 • Trzeba wybrać dobrą żyłkę, aby poradziła sobie ze szczupakiem.
 • Warto zapoznać się z poradami doświadczonych wędkarzy spinningowych.

Jak wybrać wędkę spinningową na szczupaka

Wybierając wędkę spinningową przeznaczoną specjalnie do łowienia dużych szczupaków, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech tego sprzętu. Przede wszystkim powinna to być wędka dość mocna, o długości od 2,1 do 2,4 m, mająca przynajmniej 30-40 g wagę. Taka wędka szczupakowa jest w stanie udźwignąć walkę z zaciekłym ostrym zębem bez ryzyka złamania.

Oprócz odpowiedniej długości i wagi, istotne znaczenie ma też szkielet wędki. Najlepsze modele spinningowe na szczupaka wykonane są ze specjalnych grafitowych kompozytów węglowych, które są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na ugięcia. Szkielet powinien też mieć progresywny układ, z cienkim końcówkiem i coraz grubszym podstawą – zapewnia to wyczucie brania nawet najsubtelniejszych.

Inne cechy dobrej wędki spinningowej

Oprócz wytrzymałości i wrażliwości, dobra spinningówka powinna się też dobrze prowadzić i umożliwiać precyzyjne rzuty. Niektórzy wędkarze preferują krótsze, zaledwie 2-metrowe modele, które są bardziej zwrotne i wygodne w trudno dostępnych miejscach. Na otwartej wodzie lepiej jednak sprawdzą się nieco dłuższe, do 2,4 m - pozwalają dokładniej wycelować i posłać przynętę dalej.

Jeszcze inną cechą jest system wędziska – do połowów spinningowych najlepiej sprawdzają się zestawy typu baitcasting lub spinning. Te pierwsze gwarantują mocniejszy zacięcie haczyka, a drugie pozwalają na dalekie i celne rzuty.

Niezależnie od typu – najważniejsze to dobrać odpowiednią długość i wytrzymałość wędki, tak aby mogła stawić czoło walce ze szczupakiem bez ryzyka złamania.

Technika spinningowania na szczupaka

Mając dobry spinningowy sprzęt pora przejść do właściwej techniki połowu szczupaków. Podstawą skutecznego spinningowania jest oczywiście dobranie odpowiedniej przynęty oraz jej właściwego prowadzenia. Na szczupaka najlepiej sprawdzają się wiernie imitujące ryby jerkbaity, woblery czy rippery o długości od 10 do nawet 25 cm i ciężarze przekraczającym 15-20 gramów.

Taką większą przynętę można prowadzić na kilka sposobów – albo wolno ciągnąć po dnie, albo animować gwałtownymi szarpnięciami przy przystankach. Czasem dobrze sprawdza się też monotonne kołowanie żyłki przy stałym nawijaniu. Niezależnie od metody – kluczowe jest, aby przynęta poruszała się w sposób jak najbardziej imitujący ruch żywej zdobyczy.

Wolne ciągnięcie Szarpnięcia i animacje
Monotonne kołowanie Miks powyższych technik

W zależności od warunków i aktywności ryb warto miksować wszystkie powyższe metody aby znaleźć najskuteczniejszą w danym momencie. Czasem wolniejsza prezentacja jest najlepsza, czasem jednak trzeba bardziej przykuć uwagę drapieżnika.

Czytaj więcej: Zdobądź idealny strój na ryby - komfort i funkcjonalność podczas wędkowania

Przynęty spinningowe najlepsze na szczupaka

Trudno jednoznacznie wskazać jeden konkretny model przynęty spinningowej, który zawsze gwarantowałby sukces na szczupaki. W dużej mierze zależy to od warunków, pory roku, temperatury wody i wielu innych zmiennych. Niemniej warto wymienić kilka sprawdzonych wędek i ripperów, które szczególnie dobrze radzą sobie w połowach tych drapieżników.

 • Woblery pływające typu jerk o długości 12-18 cm
 • Rippery i imitacje okoni 15+ cm
 • Wahadłówki i wirówki na głębokość 5-8 metrów

Z tych trzech grup przynęt można wybrać kilka modeli w różnych kolorach, wzorach i wariantach akcji. Takie urozmaicenie pozwoli łowić szczupaki w każdych warunkach, od wiosennego marcowego tumanu po grudniowy lód.

Jak dobrać kolor i wielkość przynęty

Co do wyboru konkretnego koloru i wielkości - tu sprawa trochę bardziej skomplikowana. Jasne barwy z reguły lepiej działają wczesną wiosną i późną jesienią przy słabszym świetle. Z kolei ciemne, kontrastowe wzory sprawdzą się latem i przy pełnym słońcu. Jeśli chodzi o rozmiar – im większa przynęta, tym ograniczamy liczbę żerujących osobników, ale zwiększamy szanse na dużego szczupaka.

Żyłka spinningowa odpowiednia do połowu szczupaka

Wędka spinningowa na szczupaka - najlepsze wędki i porady

Nieodłącznym elementem skutecznego spinningowania, zwłaszcza na tak wymagające ryby jak szczupak, jest dobranie optymalnej żyłki wędkarskiej. Powinna to być linka wykonana z wysokiej jakości włókien, takich jak PE, nylon czy fluorocarbon. Te materiały łączą wytrzymałość z niską rozciągliwością, dzięki czemu lepiej przenoszą kontakt z ryba i umożliwiają szybsze reakcje.

Średnica żyłki dobierana jest w zależności od wielkości używanych przynęt. Do ripperów i jerkbaitów 10-12 cm idealnie nadaje się linka 0,17-0,22 mm. Lżejsze modele wymagają cieńszego przewodu 0,14-0,17 mm. Natomiast do naprawdę dużych przynęt i potencjalnie kapitalnych szczupaków potrzebna będzie żyłka 0,25-0,30 mm.

Spławik do spinningu na szczupaka - jaki wybrać

Choć spinning kojarzony jest głównie z technikami naziemnymi, warto wiedzieć, że może być również świetnie stosowany z łodzi. Szczególnie efektywne na szczupaki bywają połowy na głębokich, kilkunastometrowych wodach stojących lub rzekach.

Kluczowym elementem takich spinningowych połowów z łódki jest odpowiedni spławik dobrany do głębokości. Powinien utrzymywać zestaw dokładnie tuż nad dnem, a przy braniu łatwo się zanurzać. Dobrze sprawdzają się modele pelletowe lub kule o nośności od 10 do 30 gramów w zależności od warunków.

Sezon i miejsca na szczupaka spinningowego

Mówiąc o technikach spinningowych skutecznych na szczupaka warto na koniec wspomnieć o optymalnym sezonie i łowiskach dla tych połowów. Zasadniczy okres trwa od marca do początku grudnia, choć przy otwartej wodzie możliwe są udane spinningi również w styczniu i lutym.

Jeśli chodzi o łowiska – spinningówka doskonale nadaje się do wód stojących, nizinnych rzek, kanałów i stawów. Tam gdzie są głębokie doły, zwalone konary, trzcinowiska lub inne kryjówki dla dużych drapieżników – tam największe szanse na szczupaka!

Podsumowanie

Artykuł szczegółowo omawia zagadnienie doboru odpowiedniego sprzętu spinningowego do skutecznych połowów dużych szczupaków. Przedstawione zostały kluczowe cechy solidnej wędki szczupakowej, która musi być na tyle mocna i elastyczna, by udźwignąć walkę z zaciekłym drapieżnikiem.

Omówiono również szczegóły technik spinningowania, prezentacji przynęty i prowadzenia zestawu tak, aby jak najlepiej imitować ruch naturalnej zdobyczy i wabić ostrym zębem. Przybliżono także najlepsze modele ripperów oraz parametry żyłek wędkarskich odpowiednich do spinningu na szczupaka.

Ponadto poruszono kwestię doboru spławików w przypadku połowów spinningowych z łodzi na głębokich wodach stojących. Całość uzupełniają wskazówki dotyczące optymalnego sezonu i typów łowisk obfitujących w duże okazy szczupaków.

Zawarte informacje pozwolą czytelnikowi lepiej zrozumieć zawiłości techniki spinningowania i pomogą w doborze najlepszego sprzętu oraz metod połowu tych niezwykle cennych i wymagających trofeów wędkarskich.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Witold Gutowski
Witold Gutowski

Będąc miłośnikiem spinningu publikuję relacje z wypraw nad jeziora i rzeki w poszukiwaniu drapieżnego okonia i szczupaka. Testuję przynęty i techniki holu, podaję koordynaty GPS łowisk. Moim celem jest zarażanie pasji do tej niezwykle emocjonującej metody połowu ryb.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Akcesoria wędkarskie dla specjalistów - wysoka jakość
Sprzęt wędkarski Akcesoria wędkarskie dla specjalistów - wysoka jakość

Odkryj świat wysokiej jakości dipów wędkarskich, niezbędnych dla każdego zaawansowanego wędkarza. Precyzyjnie zbilansowane składniki i unikalne aromaty przyciągają nawet najbardziej ostrożne ryby. Łatwe w transporcie i przechowywaniu dipy wędkarskie zapewnią udane połowy w każdych warunkach.