Techniki wędkowania

Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia

Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum25.01.20247 min.
Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia

Na co bierze jesiotr - oto pytanie, które zadaje sobie wielu wędkarzy marzących o złowieniu tej niezwykle cennej ryby. Jesiotry to duże, drapieżne ryby żyjące zarówno w morzach, jak i wodach śródlądowych, które wymagają odpowiednio dobranych przynęt i technik połowu. W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze metody, przynęty oraz wskazówki dotyczące połowu jesiotrów, by zmaksymalizować szanse na złowienie okazu życia.

Kluczowe wnioski:
 • Jesiotry chętnie biorą na żywe lub martwe ryby, kalmary, krewetki, a nawet kawałki mięsa
 • Do ich wabienia i zaczepienia najlepiej stosować duże haczyki oraz kilkumetrowe paternostery
 • Sezon na jesiotry w polskich wodach trwa od maja do września z maksimum aktywności w lipcu
 • Najlepsze łowiska znajdują się na Wiśle, Odrze oraz Zalewie Wiślanym
 • Kluczowe są odpowiednie warunki - głęboka, szybko płynąca woda bogata w pokarm

Najlepsze przynęty na jesiotra

Jesiotry to ryby drapieżne, żywiące się głównie rybami oraz skorupiakami. Dlatego najlepszymi przynętami na nie będą żywe lub martwe ryby. Można stosować płocie, ukleje, a także leszcze czy niewielkie okonie. Dobrym rozwiązaniem są też kawałki świeżego, krwistego mięsa - np. z piersi kurczaka lub indyka.

Bardzo chętnie jesiotry rzucają się również na kalmary. Warto więc zaopatrzyć się w te miękkie przynęty, zarówno w wersji naturalnej, jak i sztucznej na wahadło lub paternoster. Okazuje się, że jesiotry potrafią z powodzeniem polować także na krewetki, które również powinny znaleźć się w naszym zaopatrzeniu.

Najlepsze zestawy przynęt na jesiotra

Najskuteczniejsze zestawy przynęt na jesiotra będą zawsze oparte na naturalnych przynętach, czy to żywych rybkach, martwych rybach lub kalmarach. Można je uzupełnić o elementy sztuczne, jak twistery, woblery czy gumowe octopusy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zestaw składający się z martwej ryby (np. uklei) oraz gumowej przynęty - taka kombinacja sprawdza się znakomicie.

Skuteczne techniki połowu jesiotra

Ze względu na rozmiary i siłę jesiotrów, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie zestawu wędkarskiego. Niezbędny będzie mocny sprzęt - wędka o długości 3-4 m i wytrzymałości 60-80 gramów oraz żyłka o grubości minimum 0,35 mm.

Jesiotry przebywają zwykle w głębokich, wartko płynących wodach. Dlatego najlepszą metodą połowu będzie technika gruntowa - pływające zestawy z obciążonym spławikiem lub bez.

Metoda połowu Opis
Pływające zestawy gruntowe Paternoster z kilkumetrowym przyponem i obciążeniem, dryfujący z prądem rzeki
Martwe ryby na dnie Zestawy gruntowe bez spławika, przynęta leży na dnie
Włóczka Rzadziej stosowana, dla osób z łodzi, holowanie przynęt wzdłuż dna

Czytaj więcej: Najlepsze metody i taktyki łowienia na muchę - Odkryj sekrety prawdziwego wędkarza

Sezon i łowiska na jesiotra w Polsce

W polskich wodach jesiotry pojawiają się w okresie tarłowym, od maja do września, z maksimum aktywności w lipcu. Wtedy też największe są szanse na ich złowienie. Po sezonie tarłowym większość osobników wraca do Morza Bałtyckiego lub Czarnego.

Najlepsze łowiska znajdują się na największych polskich rzekach - Wiśle, Odrze oraz Bugu. Dobrymi miejscami są ich główne koryta oraz rozlewiska, starorzecza i zakola. Warto spróbować również swoich sił na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim.

Największe szanse na złowienie jesiotra są na głównych polskich rzekach podczas lata. Warto jednak pamiętać, że te ryby potrafią osiągać naprawdę pokaźne rozmiary i masę nawet do 100 kg!

Najlepsze łowiska w Polsce

Oto zestawienie topowych łowisk w polskich wodach, gdzie odnotowano udane połowy jesiotrów:

 • Wisła - odcinek Warszawa-Toruń
 • Odra - Szczecin i okolice
 • Narew - okolice Pułtuska i Wyszkowa
 • Bug - rejon Zegrza i Nieporętu
 • Zalew Szczeciński

Jesiotr - wymagania co do wód

Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia

Aby zwiększyć szanse na trafienie w dobry łowisko jesiotra, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów wód. Przede wszystkim powinny być to odcinki głębokie - minimum 2-3 m, najlepiej więcej. Optymalna jest szybko płynąca woda z dużą turbulencją.

Istotne jest także, by woda była czysta i dobrze natleniona. Ponadto musi zapewniać dużo pokarmu dla ryb - dlatego dobre są miejsca, gdzie wpadają mniejsze cieki wodne, rozlewiska oraz starorzecza.

Parametr wód Wymagania jesiotra
Głębokość Minimum 2-3 m
Prąd wody Szybki, wartki - duża turbulencja
Natlenienie Bardzo dobre
Pokarm Obfitość ryb i skorupiaków

Jesiotr - wabienie i zaczepianie

Kluczowe w połowie jesiotrów jest właściwe wabienie tych ryb do przynęty oraz pewne ich zaczepienie. Ze względu na budowę ich paszczy, należy stosować odpowiednio duże haczyki - minimum 2/0. Najlepsze będą modele bezzadziorowe.

Niezbędne jest także zastosowanie solidnego zaczepu w postaci kilkumetrowego, stalowego paternosteru z zadziorami. Można go zastąpić mocnym wirem lub łańcuchem. Takie rozwiązania zapobiegają zrywaniu się ryb z haczyka.

Haczyki i zaczepy odpowiednie na jesiotra

 • Duże haczyki bezzadziorowe - rozmiary od 2/0
 • Paternoster lub drut stalowy o długości 2-3 m
 • Gruby włos lub żyłka - minimum 0,35 mm
 • Ostro zakończone kotwiczki od 80 gramów

Jesiotr - odpowiedni sprzęt i zestawy

Na połów jesiotrów należy zaopatrzyć się w mocny sprzęt, gdyż są to ryby niezwykle silne, potrafiące osiągać bardzo duże rozmiary. Kluczowa będzie wytrzymała wędka o długości 3-4 m i teście 60-80 gramów.

Niezbędny będzie także duży kołowrotek z silnym, gładko pracującym hamulcem. Bardzo pomocny może być podpórka pod kołowrotek, stabilizująca cały zestaw. Nierzadko po zaczepieniu jesiotra dochodzi do prawdziwej walki z tą rybą!

Podstawowy sprzęt do połowu jesiotrów

 • Mocna wędka 3-4 m, test 60-80 gramów
 • Duży kołowrotek 5000-6000 z mocnym hamulcem
 • Żyłka o średnicy od 0,35 mm
 • Podbierak i podpórka pod kołowrotek
 • Siatka i lemiesz do bezpiecznego holowania

Podsumowanie

Jesiotr na co bierze? Jakie przynęty i metody połowu są najskuteczniejsze na te niezwykłe ryby? W powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania i dostarczyć czytelnikom rzetelnej, praktycznej wiedzy w tym temacie.

Przedstawiliśmy przegląd najlepszych przynęt, które warto wykorzystać przy łowieniu jesiotrów - zarówno naturalnych (martwe i żywe ryby, kalmary, krewetki), jak i tych w wersji sztucznej. Omówione zostały także najskuteczniejsze techniki połowu tych ryb, od gruntowych połowów z łodzi.

Wskazaliśmy najlepsze łowiska oraz sezon na jesiotry w polskich wodach. Przybliżyliśmy także, jakie parametry wód preferują te ryby i jak je skutecznie wabić oraz zaczepiać. Na koniec przedstawiliśmy zalecany sprzęt i zestawy niezbędne do walki z tymi silnymi przeciwnikami.

Mamy nadzieję, że informacje te pomogą czytelnikom w fazie przygotowań do połowu jesiotrów i zwiększą szanse na złowienie okazu życia. Trzymamy kciuki za udane łowy i bezpieczny powrót z trofeum do domu!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Przynęta na suma z gruntu - Najlepsze przynęty na ryby
Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum

Jako przewodnik wędkarski zabieram grupy amatorów łowienia w rybackie rejony Polski. Dzielę się doświadczeniem najlepszych łowisk szczupaka, suma, sandacza, leszcza. Omawiam strategie, kiedy i jakimi metodami łowić określone gatunki w zależności od pory roku i warunków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ciężarki karpiowe i ich zastosowanie w wędkarstwie
Techniki wędkowaniaCiężarki karpiowe i ich zastosowanie w wędkarstwie

Wybierz optymalny typ ciężarków karpiowych (przelotowe, do dalekich rzutów), poznaj skuteczne techniki ich montażu i zastosowania podczas łowienia. Dzięki profesjonalnym sposobom wykorzystania tych niezbędnych akcesoriów wędkarskich znacznie zwiększysz swoje szanse na karpiowy sukces!