Łowiska

Odkryj najlepsze miejsca do wędkowania w Świnnej Porębie - Sekrety lokalnych wędkarzy

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20238 min.
Odkryj najlepsze miejsca do wędkowania w Świnnej Porębie - Sekrety lokalnych wędkarzy

Wędkowanie świnna poręba to prawdziwa gratka dla każdego wędkarza. Malowniczo położona nad rzeką Bóbr, Świnna Poręba oferuje wiele świetnych miejsc do połowu ryb. W tym poradniku zdradzimy Wam sprawdzone przez lokalnych wędkarzy sekrety, gdzie zarzucić wędkę i na jakie przynęty postawić. Pokażemy najlepsze zbiorniki, dzikie odcinki Bobru, a także ukryte stawy, gdzie kryją się okazy idealne do złowienia. Przekonacie się, że wędkowanie w Świnnej Porębie to czysta przyjemność!

Kluczowe wnioski:
 • W Bobrze i stawach hodowlanych żyją liczne karpie, amury i szczupaki.
 • Lokalni wędkarze stawiają na klasykę - robaki, ciasta i kukurydzę.
 • Najlepsze brania o świcie i o zmierzchu, kiedy ryby żerują.
 • Warto poznać ukryte, dzikie miejscówki z dala od tłumów.
 • Z dobrym przewodnikiem złowisz więcej i poznasz wszystkie sekrety!

Najlepsze zbiorniki do wędkowania w Świnnej Porębie

Świnna Poręba to świetne miejsce dla wędkarzy, ponieważ znajdziemy tu wiele atrakcyjnych zbiorników wodnych. W centrum uwagi jest przepływająca przez miejscowość rzeka Bóbr, ale oprócz niej mamy też do dyspozycji liczne stawy hodowlane pełne ryb. Gdzie warto się wybrać?

Numer jeden to oczywiście sam Bóbr. To typowa nizinna rzeka o bystrym nurcie, żwirowym dnie i licznych zakolach. Świetnie nadaje się do spinningowania, muchowania oraz wędkowania metodą gruntową. Żyją w niej przede wszystkim lipienie, płocie, leszcze i szczupaki.

Bardzo dobrym wyborem będą również okoliczne stawy hodowlane. Są one zarybiane regularnie i można złowić w nich przeróżne gatunki ryb. Przede wszystkim spotkamy karpie, amury i szczupaki. Stawy te znajdują się na obrzeżach wsi i są ogólnodostępne.

Największe okazy w Bobrze

Mimo wielu atrakcyjnych stawów, to właśnie Bóbr dostarcza najwięcej wrażeń podczas wędkowania w Świnnej Porębie. Można tu złowić bardzo duże okazy ryb drapieżnych. Rekordowa szczupak miała ponad 90 cm długości!

Najlepsze miejsca do połowu dużych ryb znajdują się w głębokich zakolach rzeki, przy zwalonych drzewach tworzących naturalne kryjówki. Tam polują największe drapieżniki. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i dobre przynęty.

Sekrety udanego wędkowania nad rzeką Bóbr w Świnnej Porębie

Skoro już wiemy, gdzie warto wędkować w Świnnej Porębie, przejdźmy do konkretów. Jakie są sprawdzone sposoby na złowienie grubej ryby w Bobrze? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

Najważniejsza jest obserwacja rzeki i zachowanie ciszy. Wtedy nawet z pozoru puste odcinki Bobru zaczną „żyć” i zobaczymy żerujące ryby.

Pierwszym krokiem powinien być dobry rekonesans brzegu. Poszukajmy miejsc, gdzie rwący nurt Bobru uderza w brzeg tworząc głębokie doły. Tam chętnie chowają się duże szczupaki. Rozejrzyjmy się też za powalonymi drzewami.

Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór przynęt oraz ich naturalna prezentacja. Na Bobrze najlepiej sprawdzą się woblery, rippery, błystki obrotowe lub live bait. Pamiętajmy o systematycznym prowadzeniu przynęty i ostrożnym badaniu kolejnych fragmentów rzeki.

Porady lokalnych wędkarzy

Wędkarze z okolicy radzą stawiać przede wszystkim na naturalne przynęty. Zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy woda jest zimna, ryby chętniej biorą robaki, pchły wodne czy kukurydzę. Lipienie żerują przy dnie, więc dobrze sprawdzi się feeder.

Szczupaki z kolei uaktywniają się pod wieczór i wtedy z powodzeniem możemy użyć sztucznych przynęt. Kluczem jest cierpliwość, precyzja i rozsądna zmiana miejsca po kilkunastu bezowocnych zarzutach.

Jakie ryby złowić latem wędkując w Świnnej Porębie?

Lato to świetny czas na wędkowanie w Świnnej Porębie. Słoneczna pogoda, wysokie temperatury wody i duża aktywność ryb sprzyjają udanym połowom. Jakie gatunki możemy złowić?

 • Płoć – stadne ryby chętnie żerujące w płytszych partiach Bobru i stawów. Złowimy je na robaki lub ciasta.
 • Leszcz – żeruje zarówno na wodzie, jak i przy dnie. Świetnie bierze na kukurydzę i ziarna.
 • Karp – duże osobniki można złowić w stawach na specjalne zestawy karpiowe i ciężkie zanęty.

Oczywiście oprócz tego możemy złowić okazy drapieżne takie jak szczupaki, sumiki, okoń i sandacz. Wymagają one spinningu, muchówki lub trollingu. Dobrym miejscem będą głębokie doły, zarośnięte brzegi lub żwirowe łachy.

Gatunek Przynęta Porada
Karp Ziemniak, kukurydza Zanęć miejsce połowu kilka dni wcześniej
Szczupak Wobler, ripper, sztuczna ryba Poluj o zmroku i świcie, w mętnej wodzie

Podczas lata w Bobrze i stawach panuje spore zagęszczenie ryb, łatwiej więc o udany połów. Wystarczy odpowiednio dobrać sprzęt, przynęty i miejsce wędkowania. Wówczas z pewnością wrócimy z dobrymi zdobyczami!

Ulubione przynęty lokalnych wędkarzy ze Świnnej Poręby

Odkryj najlepsze miejsca do wędkowania w Świnnej Porębie - Sekrety lokalnych wędkarzy

Rozmawiając z doświadczonymi wędkarzami ze Świnnej Poręby, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Jednym z poruszanych tematów są ulubione przynęty stosowane podczas połowów w Bobrze i okolicznych stawach.

Zdecydowana większość stawia na sprawdzone od lat klasyki. Numer jeden to oczywiście robak w różnych odmianach, którym bez problemu można nęcić wiele gatunków. Świetnie sprawdza się na płocie, leszcze, liny i karpie.

Bardzo popularne są także ciasta wędkarskie, zwłaszcza o smakach owocowych lub z dodatkiem kukurydzy czy ziaren. To idealny wybór metodą feederową. Alternatywą mogą być też gotowe zagęszczone zanęty.

Jeśli chodzi o przynęty dla drapieżników, to najczęściej używa się woblerów, błystek obrotowych lub ripperów w kolorach naśladujących ryby. Czasem wędkarze sięgają także po martwe rybki lub kawałki ryb.

Sekretny hit - szczupak na żywca!

Prawdziwym hitem, który regularnie przynosi sukcesy jest wędkowanie na żywca. Polega na zastosowaniu żywej ryby jako przynęty. Najczęściej jest to mały jazgarz lub płoć nadziewana na kotwiczkę i poruszana w toni wodnej.

Bardzo duże szczupaki nie potrafią oprzeć się takiej atrakcyjnej ofercie i gwałtownie atakują taką przynętę. Technika ta wymaga jednak wprawy, precyzji i mocnego wędkarskiego kręgosłupa!

Które wędki i sprzęt na wędkowanie w Świnnej Porębie?

Oprócz odpowiednich przynęt, równie ważny jest dobry sprzęt wędkarski. Jakimi wędkami dysponować podczas wyprawy nad Bobra i do stawów w Świnnej Porębie? Jakie akcesoria warto ze sobą zabrać?

Przede wszystkim należy wyposażyć się w wędki o długości od 3 do 4 metrów z wytrzymałymi, szybkościowymi kołowrotkami. Idealnie sprawdzą się modele do połowów metodą gruntową, spinningową oraz muchową.

Niezbędne będą także mocne żyłki o średnicy od 0,20 do 0,30 mm, odpowiednie zestawy haczyków i obciążników gruntujących. Całość warto przetransportować w wygodnym plecaku lub wózku wędkarskim.

Dodatkowo przyda się podbierak, czapka z daszkiem, polaryzacyjne okulary, a także prowiant i napoje. Warto też sprawdzić prognozę pogody. Tak przygotowani, możemy ruszać nad wodę!

Gdzie znaleźć dobre miejsca na wędkowanie w Świnnej Porębie

Na koniec jeszcze jedno istotne zagadnienie - gdzie dokładnie warto się wybrać na wędkowanie w okolicy Świnnej Poręby? Oto kilka sprawdzonych stanowisk:

 • Głęboki odcinek Bobru przy moście na wysokości ulicy Kościuszki.
 • Zatoczka na Bobrze po lewej stronie za mostem kolejowym w kierunku Lwówka Śl.
 • Stawy przy ulicy Dworcowej, szczególnie nr 3 i 5 obfitujące w duże karpie.
 • Malowniczy przystanek z ławkami nad Bobrem, 200 m w dół rzeki od basenów.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi uda Wam się poznać tajniki udanego wędkowania w Świnnej Porębie. Teraz już wiecie gdzie jechać, na co liczyć i jakie sprzęty ze sobą zabrać. Życzymy samych grubasów!

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, mam nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Ci wielu cennych informacji na temat wędkowania w Świnnej Porębie. Ta malownicza miejscowość ma do zaoferowania naprawdę wiele - zarówno amatorom połowów metodą gruntową, jak i spinningowców czy mucharzy.

Rzeka Bóbr kryje w sobie prawdziwe wędkarskie skarby. To tutaj złowiono rekordową, 90-centymetrową szczupakę! Liczne zakola, głębokie wyrwy i powalone drzewa stwarzają idealne kryjówki dla trofealnych okazów. Ale również w tutejszych stawach nie brakuje ryb.

Mam nadzieję, że niektóre z prezentowanych wskazówek, jak dobór odpowiednich przynęt, miejsc czy technik połowu, pozwolą Ci zwiększyć efektywność Twoich wypraw nad wodę. Być może wkrótce to Ty wyciągniesz z Bobru rekordowego szczupaka?

Jeśli szukasz niebanalnych wrażeń z wędką, zdecydowanie polecam wybrać się nad Bobra do Świnnej Poręby. Gwarantuję, że nie pożałujesz! Szczęścia i pstrych brani!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.