Łowiska

Gdzie na ryby bez karty w łowiskach kujawsko-pomorskich

Autor Bartosz Rakowski
Bartosz Rakowski18.01.20247 min.
Gdzie na ryby bez karty w łowiskach kujawsko-pomorskich

Gdzie na ryby bez karty kujawsko pomorskie - to pytanie zadaje sobie wielu początkujących wędkarzy oraz amatorów rekreacyjnego połowu ryb. Województwo kujawsko-pomorskie oferuje wiele ciekawych łowisk, gdzie można wędkować bez konieczności wykupienia stosownych zezwoleń. W artykule przedstawiam najciekawsze miejsca do wędkowania bez karty wędkarskiej w regionie kujawsko-pomorskim oraz dzielę się kluczowymi informacjami pomocnymi dla początkujących amatorów wędkarstwa.

Kluczowe wnioski:
 • Nie potrzebujesz karty wędkarskiej, by łowić ryby w wielu miejscach regionu kujawsko-pomorskiego.
 • Przedstawiam kilka ciekawych łowisk dla amatorów połowu ryb bez specjalnych zezwoleń.
 • Udzielam praktycznych porad dla początkujących amatorów rekreacyjnego wędkowania.
 • Dowiesz się, jakie ryby najczęściej gryzą w konkretnych łowiskach regionu.
 • Podpowiadam, jakich przynęt używać w zależności od typu łowiska.

Gdzie na ryby bez karty kujawsko pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie to prawdziwy raj dla wędkarzy. Znajdziemy tu rzeki, jeziora, stawy i kanały obfitujące w wiele gatunków ryb. Nie trzeba też mieć karty wędkarskiej, aby móc łowić ryby w wielu miejscach regionu.

Sprawdź, gdzie będziesz mógł połowić ryby w województwie kujawsko-pomorskim bez konieczności wyrobienia karty wędkarskiej lub innych zezwoleń.

Darmowe wędkowanie nad Wisłą

Wisła na odcinku od Włocławka do Torunia należy do najlepszych łowisk kujawsko-pomorskiego pod względem liczby i wielkości złowionych ryb. Łowi się tu głównie leszcze, płocie, brzany, krąpie, sumy i szczupaki.

Na tym odcinku Wisły nie potrzeba żadnych zezwoleń do wędkowania, jest to bowiem gdzie na ryby bez karty kujawsko pomorskie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby spróbować swych sił w wędkarstwie amatorskim i złowić pierwszą rybkę!

Najlepsze miejscówki znajdziesz na wysokości Ciechocinka, Nieszawy czy w okolicach mostów. Pamiętaj, aby zachować odpowiedni dystans od ostróg na zakolach rzeki i nie zakłócać toru żeglownego.

Wędkowanie na Wiśle to świetna przygoda i frajda dla całej rodziny. Mnóstwo rybek i zero formalności!

Spokojne jeziora Brodnickiego Parku Krajobrazowego

W Brodnickim Parku Krajobrazowym znajdziemy wiele malowniczych jezior polodowcowych, wśród których szczególnie warte uwagi dla wędkarzy są: Strażym, Bachotek, Zbiczno, Świekatowo, Skarlanka. Te piękne łowiska kujawsko pomorskie oferują szeroki wachlarz gatunków ryb do złowienia.

Nie potrzebujesz tu zezwoleń, aby oddać się swojej pasji. Możesz łowić na jedną wędkę, metodą spinningową, muchową lub na mormyszkę. Jeziora obfitują w szczupaki, okonie, płocie, leszcze, liny, karpie i wiele innych.

Miejsca na ryby bez karty w kujawsko pomorskim

Oprócz Wisły i jezior Brodnickiego Parku Krajobrazowego, jest jeszcze wiele innych ciekawych łowisk kujawsko pomorskie dla amatorów wędkarstwa bez konieczności posiadania specjalnych zezwoleń. Oto kilka godnych polecenia.

 • Kanał Bacha pod Inowrocławiem
 • Jezioro Pątnowskie
 • Zalew Koronowski pod Bydgoszczą
 • Noteć między Nakłem a Ujściem
 • Zbiornik Jeziorsko na Warcie
Akwen Ryby Metody i przynęty
Kanał Bacha leszcze, płocie, okonie, szczupaki spławik, feeder, gruntówka
Jezioro Pątnowskie sandacze, szczupaki, okonie, węgorze spinning, trolling, żywa ryba

Czytaj więcej: Znajdź Idealną Przystań Wędkarską PZW w Szczecinie dla Każdego Wędkarza

Łowiska dla wędkarzy bez zezwolenia regionu

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki, dzięki którym gdzie na ryby bez karty kujawsko pomorskie jest całkiem sporo. Nie potrzebujesz zezwoleń na wędkowanie, jeśli:

 • masz do 16 lat lub powyżej 65 roku życia
 • używasz maksymalnie 2 wędek
 • nie przekraczasz limitu złowionych ryb dobowego

Dodatkowo, niektóre zbiorniki wodne są wyłączone z obowiązku posiadania karty wędkarskiej. Sprawdź na stronie Okręgu PZW, które łowiska kujawsko pomorskie możesz łowić bez zezwoleń.

Czego potrzebujesz do wędkowania?

Nawet jeśli nie masz karty wędkarskiej, musisz posiadać odpowiedni sprzęt, aby twoje wędkowanie było bezpieczne i zgodne z prawem. Oto lista niezbędnych rzeczy:

 • wędka z kołowrotkiem
 • żyłka wędkarska
 • haczyki i obciążenia
 • podbierak
 • siatka

Dobrze jest też mieć matę śliską, aby nie naruszać brzegów łowiska i móc bezpiecznie lądować złowione okazy.

Gdzie polować na ryby bez pozwoleń województwa

Gdzie na ryby bez karty w łowiskach kujawsko-pomorskich

Mimo, że ustawodawca daje pewne ułatwienia dla amatorów wędkarstwa, to jednak wiele osób wciąż zniechęcają różnego rodzaju zezwoleń, opłaty i restrykcje narzucane na wędkarzy.

Jeśli nie chcesz starać się o kartę wędkarską, a mimo to pragniesz aktywnie spędzić czas na łonie natury i pomarzyć o złowieniu okazałego trofeum, polecam skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych prowadzących łowiska kujawsko pomorskie.

Wiele z nich dysponuje prywatnymi stawami hodowlanymi, gdzie można wędkować bez żadnych pozwoleń i ograniczeń. To świetna alternatywa dla amatorów!

Wolne akweny dla amatorów wędkarstwa bez zezwoleń

Paradoksalnie, im bardziej na południe Polski, tym łatwiej o dostęp do wolnych akwenów bez konieczności załatwiania wymaganych prawem zezwoleń.

W województwach małopolskim czy śląskim jest mnóstwo małych rzek górskich i strumieni, które nie są objęte żadnym obowiązkiem uiszczania opłat czy posiadania karty wędkarskiej. Można tam swobodnie łowić ryby metodą muchową czy spinningową.

Niestety, na północy kraju, a zwłaszcza w regionie kujawsko-pomorskim, ciężej znaleźć takie w pełni darmowe i nieskrępowane niczym łowiska. Niemniej jednak, jak pokazałem wcześniej, da się gdzie na ryby bez karty kujawsko pomorskie.

Otwarte tereny wodne dla wędkujących bez dokumentów

Na koniec warto wspomnieć o otwartych dla wszystkich amatorów wędkarstwa zbiornikach wodnych Lasów Państwowych lub gminnych, gdzie organizowane są liczne zawody wędkarskie.

Z reguły aby wziąć w nich udział, nie potrzeba mieć żadnych specjalnych zezwoleń, kart itp. Wystarczy się zapisać i stawić nad wodą z własnym sprzętem wędkarskim w wyznaczonym terminie.

To świetna okazja do sprawdzenia swoich sił w połowie ryb, zdobycia nowych umiejętności, a przy okazji miłego i aktywnego spędzenia czasu na łonie natury.

Nie musisz od razu inwestować w kartę wędkarską i płacić składek. Możesz najpierw spróbować swych sił okazjonalnie na zawodach.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia wiele ciekawych informacji dla początkujących amatorów wędkarstwa z regionu kujawsko-pomorskiego. Dowiadujemy się, że istnieje całkiem sporo miejsc, gdzie można gdzie na ryby bez karty kujawsko pomorskie - zarówno na rzekach, jak i jeziorach oraz zbiornikach zaporowych.

Opisane zostały najciekawsze łowiska kujawsko pomorskie, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia związane z wiekiem czy koniecznością posiadania specjalnych zezwoleń. Oprócz Wisły i jezior Brodnickiego Parku Krajobrazowego, wymienione są także m.in. Kanał Bacha, Jezioro Pątnowskie czy Zalew Koronowski.

Autor podpowiada, na jakie gatunki ryb można liczyć w konkretnych łowiskach kujawsko pomorskich oraz jakimi metodami i przynętami je łowić. Udziela też praktycznych wskazówek odnośnie niezbędnego wyposażenia wędkarskiego przy amatorskim połowie ryb bez stosownych zezwoleń.

Na koniec zachęca do wzięcia udziału w otwartych zawodach wędkarskich nad gminnymi czy leśnymi zbiornikami wodnymi, co może być dobrą alternatywą dla osób nie posiadających karty wędkarskiej.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Żuki owady: jak rozpoznać różne gatunki i gdzie je znaleźć
 3. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 4. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 5. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
Autor Bartosz Rakowski
Bartosz Rakowski

Pracując w sklepie wędkarskim testuję najnowszy sprzęt do połowu ryb - wędki, kołowrotki, żyłki, przynęty. Dzięki temu mogę polecać najlepsze zestawy dla początkujących wędkarzy oraz bardziej zaawansowanych amatorów cierpliwego łowienia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.