Łowiska

Jezioro Białe Grzybno - Karta i Informacje Turystyczne

Autor Witold Gutowski
Witold Gutowski26.01.20247 min.
Jezioro Białe Grzybno - Karta i Informacje Turystyczne

Jezioro Białe Grzybno to malowniczy zbiornik wodny położony w północnej części Pojezierza Myśliborskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Grzybno. Atrakcyjność tego miejsca dla turystów wynika z urozmaiconych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wokół jeziora ciągnie się las sosnowy i mieszany, a na brzegach spotkać można bogactwo dzikiej roślinności. To idealne miejsce na wypoczynek na łonie natury - wędkowanie, spacerowanie czy obserwację ptaków.

Kluczowe wnioski:
 • Jezioro Białe Grzybno zachwyca malowniczymi widokami i dziewiczą przyrodą.
 • W okolicy znajduje się baza noclegowa i gastronomiczna dla turystów.
 • Akwen świetnie nadaje się do wędkowania i obserwacji ptaków.
 • W pobliżu przebiegają szlaki turystyczne - piesze i rowerowe.
 • Dojazd do jeziora jest łatwy, okolica dobrze skomunikowana.

O Jeziorze Białym Grzybnie

Jezioro Białe Grzybno to malowniczy zbiornik wodny położony w północnej części Pojezierza Myśliborskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Grzybno. Jego powierzchnia wynosi około 52 hektarów, a głębokość sięga nawet 9 metrów. Brzegi jeziora są wysokie, strome i porośnięte lasem sosnowym oraz mieszanym.

Akwen wyróżnia się czystą, przezroczystą wodą, która latem ogrzewa się do temperatury nawet 24-25°C. Dno jeziora jest muliste z niewielką domieszką piasku. Roślinność wodna rozwija się bujnie w przybrzeżnych partiach zbiornika.

Fauna Jeziora Białego Grzybno jest bogata - występują tu m.in. szczupaki, okonie, płocie, leszcze i liny. Świetne warunki sprzyjają również bytowaniu wielu gatunków ptaków, które chętnie zakładają gniazda w szuwarach.

Geneza jeziora

Jezioro Białe Grzybno jest zbiornikiem polodowcowym, ukształtowanym pod wpływem procesów glacjalnych i fluwioglacjalnych w okresie recesji lądolodu w czasie ostatniego zlodowacenia.

Nazwa jeziora pochodzi od położonej nieopodal wsi Grzybno. Przymiotnik "białe" odnosi się najprawdopodobniej do charakterystycznej, jasnej barwy wody tego akwenu.

Atrakcje turystyczne nad Jeziorem Białym

Jezioro Białe Grzybno to popularne miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców oraz turystów. Największą atrakcją jest sama, dzika przyroda - wokół jeziora biegną leśne ścieżki spacerowe i rowerowe, którymi można podziwiać malownicze widoki.

Z myślą o turystach urządzono tu również kąpielisko z pomostem, boiskiem do siatkówki plażowej oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Latem organizowane są ogniska i zabawy integracyjne.

Jezioro stwarza doskonałe warunki do wędkowania - można tu złowić wiele gatunków ryb, m.in. szczupaki, okonie, liny, płocie czy leszcze. Okoliczne lasy obfitują w runo leśne i grzyby.

Szlaki turystyczne

Jezioro Białe Grzybno leży przy szlaku rowerowym prowadzącym przez najpiękniejsze zakątki gminy Kartuzy. W pobliżu biegnie również ścieżka dydaktyczna, na której zamontowano tablice informacyjne o faunie i florze Pojezierza Kaszubskiego.

Atrakcyjne trasy piesze prowadzą z kolei na punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę okolicy.

Jezioro Białe Grzybno zachwyca czystą wodą, dziewiczą przyrodą oraz licznymi atrakcjami dla wędkarzy i amatorów aktywnego wypoczynku.

Czytaj więcej: Odkryj Lewy Dopływ Padu: Tajemnicze Uroki i Ciekawostki Historii

Baza noclegowa w okolicach akwenu

Dla turystów odwiedzających Jezioro Białe Grzybno przygotowano kilka opcji noclegowych - od namiotów i przyczep kempingowych, przez kwatery agroturystyczne, po hotele i pensjonaty.

Nad samym brzegiem jeziora działa pole namiotowe z wydzielonymi stanowiskami dla przyczep oraz domkami kempingowymi do wynajęcia. Znajduje się tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego - rowerów, kajaków i łódek wiosłowych.

Pole namiotowe Grzybno 50 zł/doba
Domek kempingowy 100 zł/doba

W odległości 2 km od jeziora położona jest wieś Grzybno ze stylowymi kwaterami agroturystycznymi oferującymi komfortowy wypoczynek w wiejskich domach i zagrodach. Ceny za dobę zaczynają się od 60 zł od osoby.

Hotele i pensjonaty

Bardziej wymagający turyści mogą skorzystać z noclegów hotelowych w miejscowościach Kartuzy i Żukowo, oddalonych o ok. 15 km od Jeziora Białego Grzybno. Znajduje się tam wiele hoteli, pensjonatów i apartamentów w bardzo atrakcyjnych cenach.

Informacje praktyczne o dojazdach

Jezioro Białe Grzybno - Karta i Informacje Turystyczne

Do Jeziora Białego Grzybno najłatwiej dojechać samochodem - z Kartuz jedziemy na północ drogą nr 211 w kierunku Sulęczyna. Po 10 km, w miejscowości Grzybno skręcamy w lewo w drogę gruntową prowadzącą nad jezioro (dobrze oznakowane).

Do Grzybna docierają również busy z Kartuz. Najbliższe, większe miasto to Kartuzy, skąd można dojechać pociągiem lub autobusem PKS.

 • Dojazd samochodem z Kartuz - ok. 15 minut.
 • Dojazd autobusem/busem z Kartuz - ok. 30 minut.

W sezonie letnim nad Jeziorem Białym Grzybnem organizowany jest transport wodny dla turystów - statek pasażerski kursuje z przystani w Grzybnie.

Jezioro Białe Grzybno na mapie regionu

Jezioro Białe Grzybno leży w północnej części Pojezierza Kaszubskiego, na Pojezierzu Kaszubskim, w gminie Kartuzy. Jest to obszar o wyjątkowych walorach krajobrazowych, malowniczo pofałdowany i usiany licznymi jeziorami.

Najbliższe, większe miejscowości to od wschodu Kartuzy, od zachodu Sulęczyno a od północy Sierakowice. W promieniu ok. 10-15 km znajdują się także: Żukowo, Stężyca, Prokowo czy Goręczyno.

Mapa okolic jeziora

Na poniższej mapce zaznaczono położenie Jeziora Białego Grzybno na tle okolicznych miejscowości i cieków wodnych:

Opis fauny i flory akwenu

Flora Jeziora Białego Grzybno rozwija się bujnie, zwłaszcza w płytszych, przybrzeżnych partiach zbiornika. Spotkać tu można m.in. trzcinę pospolitą, pałkę wąskolistną, rdestnicę przeszytą, grążel żółty czy grzybienie białe.

Fauna również jest bogata i zróżnicowana. Licznie występują tu takie gatunki ryb jak szczupak, okoń, płoć, leszcz i lin. Na uwagę zasługuje także świat ptaków bytujących nad jeziorem i w otaczających lasach - spotkać tu można perkozy, łabędzie nieme, mewy czy kaczki.

Wśród ssaków żyjących w okolicy wymienić należy przede wszystkim sarny, jelenie, dziki, lisy, kuny, borsuki, bobry czy wydry.

Podsumowanie

Jezioro Białe Grzybno to niezwykle urokliwy i malowniczy zbiornik wodny położony na Pojezierzu Kaszubskim, który przyciąga turystów swoim dziewiczym pięknem i licznymi atrakcjami. Lokalizacja w bezpośredniej bliskości Kartuz i dogodny dojazd sprawiają, że Jezioro Białe Grzybno stanowi doskonały kierunek na wypoczynek dla całych rodzin.

To idealne miejsce zarówno na aktywny wypoczynek - wędkowanie, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe po okolicznych szlakach turystycznych, jak i bierne formy relaksu - plażowanie, kąpiele w jeziorze oraz spacerowanie po lesie. Mnogość opcji zakwaterowania - od namiotów po hotele - sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie bez powodu Jezioro Białe Grzybno przyciąga coraz większą liczbę urlopowiczów. Jego walory widokowe, czysta woda, dobrze rozwinięta infrastruktura oraz możliwość obcowania z dziką przyrodą tworzą wymarzone warunki do wypoczynku. To prawdziwa perła na turystycznej mapie regionu.

Jezioro Białe Grzybno urzeka odwiedzających i zachęca do powrotu. Krajobraz rozciągający się z kąpieliska, cisza, widoki - wszystko to sprawia, że czas spędzony nad tym urokliwym akwenem na długo pozostaje w pamięci.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Przynęta na suma z gruntu - Najlepsze przynęty na ryby
Autor Witold Gutowski
Witold Gutowski

Będąc miłośnikiem spinningu publikuję relacje z wypraw nad jeziora i rzeki w poszukiwaniu drapieżnego okonia i szczupaka. Testuję przynęty i techniki holu, podaję koordynaty GPS łowisk. Moim celem jest zarażanie pasji do tej niezwykle emocjonującej metody połowu ryb.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.