Ryby

Kalendarz brań na dziś - prognoza brania ryb

Autor Witold Gutowski
Witold Gutowski11.01.20246 min.
Kalendarz brań na dziś - prognoza brania ryb

Kalendarium brań to nieoceniona pomoc dla każdego wędkarza. Zawiera szczegółowe informacje na temat tego, kiedy i na jakie ryby można liczyć w danym dniu czy miesiącu.

Kluczowe wnioski:
 • Kalendarium ułatwia zaplanowanie udanych połowów, oszczędzając czas i pieniądze.
 • Podpowiada optymalne metody, przynęty i łowiska w zależności od pogody i pory roku.
 • Pozwala uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i zwiększa szanse na dobry połów.
 • Uwzględnia wszystkie popularne gatunki ryb w polskich wodach.
 • Jest niezastąpionym kompendium wiedzy dla amatorów i profesjonalistów.

Kalendarium brania szczupaków

Szczupak to popularna ryba drapieżna, która przez cały rok może stanowić cel połowów. Sezon na szczupaki zaczyna się już wczesną wiosną. Warto jednak zwrócić uwagę na kalendarium brań, aby dowiedzieć się, kiedy najlepiej łowić te drapieżniki.

Okres tuż po tarle, czyli od kwietnia do czerwca, to bardzo dobre miesiące na szczupaki. Wtedy są osłabione po nerwowym okresie rozrodu, łatwiej je złowić. Dobierając łowisko i metodę połowu, warto kierować się typowymi miejscami żerowania tych ryb.

Wiosna i szczupaki

Wiosną szczupaki przebywają w płytkich zatokach jezior lub na obrzeżach szuwarów. Tam polują na ryby, które odbywają tarło. Można je złowić na żywej lub martwej rybie, obsadzając haczyk niewielką rybą lub jej kawałkiem.

Dobrym sposobem jest też metoda spinningowa z woblerem pływającym tuż pod powierzchnią wody. Szczupaki wyczekują tam swoich ofiar i chętnie atakują przepływające obok woblery.

Kalendarium brania leszczy

Leszcz to pospolita ryba słodkowodna, którą z łatwością można złowić od wiosny do jesieni. Sezon rozpoczyna się w kwietniu tuż po tarle. Warto jednak zajrzeć do kalendarza połowów, aby sprawdzić optymalne dni i godziny.

Najlepsze branie leszczy notuje się zwykle wcześnie rano lub późnym wieczorem. Te ryby lubią żerować o świcie i zmierzchu.

Do połowu leszczy przydadzą się zanęty roślinne jak kulki, ciasta czy też pomidorowa pasta do feederów. Można też użyć robaków czy larw owadów jako przynęt naturalnych.

Lato z leszczami

W okresie letnim, przy stabilnej i ciepłej pogodzie, leszcze chętnie żerują przez cały dzień. Warto jednak pamiętać, że zawsze najlepiej biorą wcześnie rano i późnym wieczorem. Dobierając metodę połowu latem, można stosować feeder, wędkę gruntową lub spławikową.

Czytaj więcej: Wszystko, co musisz wiedzieć o Cyprinus Carpio - tajemnice karpia dla hobbystów

Kalendarium brania okoni

Sezon na okonie, podobnie jak inne ryby słodkowodne, zaczyna się na wiosnę. Jednak ich najintensywniejsze branie notuje się od lipca do września. Dorodne okonie chętnie pobierają wówczas zanęty spinningowe i są doskonałym celem połowów dla spinningistów.

Miesiąc Metoda połowu
Kwiecień-czerwiec Spławik, feeder
Lipiec-wrzesień Spinning

Okres letni to najlepszy czas, aby polować na okonie metodą spinningową z woblerem lub ripperami. Te ryby uwielbiają wtedy aktywny tryb żerowania i chętnie gonią przynęty symulowane ruch ogona ryby. Im cieplejsza woda, tym lepsze branie okoni notują spinningiści.

Kalendarium brania płoci

Kalendarz brań na dziś - prognoza brania ryb

Płoć to popularna ryba, którą można łowić praktycznie przez cały rok. Jednak kalendarz brań wskazuje na nieco lepsze miesiące, kiedy te ryby intensywnie żerują. Są to przede wszystkim wiosna i jesień, ale płocie nie stronią również od żerowania latem.

 • Wiosną tuż po tarle chętnie rzucają się na robaki i larwy owadów.
 • Latem żerują aktywnie w ciągu dnia, chcąc zregenerować siły po nerwowym okresie rozrodu.

Do połowu płoci nadają się niemal wszystkie metody - od spinningu przez feeder po klasyczną wędkę gruntową lub spławikową. Selektywnie można wyławiać duże osobniki na błyskozwieracza.

Jesień z płociami

Późnym latem i jesienią płocie żerują bardzo intensywnie, gromadząc zapasy tłuszczu przed zimą. Warto wtedy polować głównie na większe okazy, stosując wędziska z delikatniejszą końcówką by nie zrywać niechcący cienkiej płociowej żyłki.

Kalendarium brania karpia

Karp to jedna z najpopularniejszych ryb w polskich wodach i ulubieniec wielu wędkarzy. Sezon w zasadzie trwa od wiosny do jesieni, jednak kalendarz brań jasno wskazuje najlepsze miesiące na te ryby. Są to maj i czerwiec oraz koniec lata od sierpnia do października.

Wiosną po długim okresie abstynencji karpie rzucają się na zanęty roślinne z dużym impetem i apetytem. Warto korzystać wtedy z metody gruntowej lub feeder, stosując ciasta i boilies jako przynęty.

Pod koniec lata i jesienią karpie intensywnie żerują, gromadząc tłuszcz i zapasy energii na trudny okres zimowy. Można wtedy obserwować widowiskowe brania tych ryb zwłaszcza metodą gruntową na zanęty pęczkowe lub kulki proteinowo-roślinne.

Kalendarium brania sandaczy

Ten drapieżny okaz należy do poszukiwanych trofeów wielu wędkarzy. Sezon sandacza zaczyna się już wczesną wiosną, kiedy wody zaczynają się ocieplać po zimie. Jednak kalendarz połowów jasno wskazuje, że najlepszy czas na te ryby to okres od czerwca do sierpnia.

Sandacze latem wchodzą w okres intensywnego żerowania i tuczenia się przed zimą. Chętnie polują wtedy na żywe lub martwe ryby, atakując wszelkie nęcące obiekty w swoim zasięgu. Doskonale nadaje się do ich połowu technika spinningowa oraz live baiting.

Stosując spinning, warto posługiwać się woblerem o długości od 10 do 18 cm i dobierać przynęty w kolorach drażniących drapieżnika. Najchętniej w czerwieniach, pomarańczach, złocistych i czerniach. Idealnymi miesiącami na spinowanie sandaczy są lipiec i sierpień.

Podsumowanie

Kalendarium brań jest bardzo przydatną pomocą dla każdego miłośnika wędkarstwa. Zawiera szczegółowe informacje na temat optymalnych terminów łowienia poszczególnych gatunków ryb w zależności od pory roku. Regularne zaglądanie do tego kalendarza połowów pozwoli lepiej zaplanować wyprawy wędkarskie i zwiększyć szanse na udane brania.

Kalendarz brań uwzględnia wszystkie najpopularniejsze ryby łowione przez polskich wędkarzy - od płoci i leszczy poprzez szczupaki, okonie, sandacze po karpie. Dla każdego gatunku podpowie najskuteczniejsze metody, przynęty oraz typowe miejsca połowów w zależności od miesiąca. To ogromne ułatwienie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych łowców.

Co więcej, kalendarium brań zawiera również przydatne wskazówki na temat wpływu pogody oraz warunków atmosferycznych na intensywność brania danych ryb. Dzięki temu łatwiej ocenić szanse na udany połów w konkretny dzień i zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Podsumowując - warto regularnie zaglądać do kalendarza brań przed każdą wyprawą nad wodę. To kompendium wiedzy wędkarskiej w jednym miejscu, które pomoże każdemu pasjonatowi łowienia ryb.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Witold Gutowski
Witold Gutowski

Będąc miłośnikiem spinningu publikuję relacje z wypraw nad jeziora i rzeki w poszukiwaniu drapieżnego okonia i szczupaka. Testuję przynęty i techniki holu, podaję koordynaty GPS łowisk. Moim celem jest zarażanie pasji do tej niezwykle emocjonującej metody połowu ryb.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ryba jaź - jazia, jazie
RybyRyba jaź - jazia, jazie

Ryba jaź - poznaj tajemnice tego wyjątkowego gatunku z rodziny łososiowatych, jego biologię, zagrożenia oraz ciekawostki na temat młodych osobników zwanych jaziami.

Ryba na Z i inne popularne gatunki ryb
RybyRyba na Z i inne popularne gatunki ryb

opis, występowanie, odżywianie, rozród, wskazówki wędkarskie. W artykule również o innych popularnych rybach słodkowodnych i morskich, m.in. rybie na I i rybie na O.