Łowiska

Jezioro Sławskie - informacje i atrakcje wokół

Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum27.01.20248 min.
Jezioro Sławskie - informacje i atrakcje wokół

Jezioro Sławskie to największy zbiornik wodny w zachodniej Polsce, położony w malowniczym otoczeniu Puszczy Drawskiej. Z powodu swoich rozmiarów, czystej wody i pięknych plaż, jest popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców okolicznych miast. Wokół jeziora znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, pól namiotowych, domków letniskowych i pokoi do wynajęcia. To idealne miejsce na wakacje czy weekendowy wyjazd - zarówno latem, jak i zimą.

Kluczowe wnioski:
 • Jezioro Sławskie jest największym zbiornikiem wodnym w zachodniej Polsce.
 • Otaczają go malownicze tereny Puszczy Drawskiej.
 • Posiada czystą wodę i piękne plaże - to popularne miejsce wypoczynku.
 • Wokół znajduje się wiele ośrodków noclegowych i gastronomicznych.
 • Jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek przez cały rok.

Jezioro Sławskie największe w regionie

Jezioro Sławskie to największy sztuczny zbiornik wodny w zachodniej Polsce. Rozciąga się na długości 17 km, a jego powierzchnia wynosi aż 21 km2. Średnia głębokość to 6 metrów, a maksymalna to nawet 21 metrów. Ogromna powierzchnia i pojemność sprawiają, że Jezioro Sławskie jest prawdziwą perłą regionu.

Zbiornik powstał w latach 60. XX wieku na rzece Parsęcie poprzez spiętrzenie wód zaporą ziemną. Jego głównym zadaniem była retencja wody i zapobieganie powodziom. Dzisiaj spełnia także ważną funkcję rekreacyjną i turystyczną.

Malownicze położenie wśród lasów Puszczy Drawskiej, dogodny dojazd i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna przyciągają nad Jezioro Sławskie rzesze turystów i wczasowiczów.

Stan wody i plaże

Woda w jeziorze charakteryzuje się wysoką przejrzystością i jest pozbawiona sinic, glonów oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu, a także dzięki łagodnemu zboczu dna, Jezioro Sławskie jest idealne do kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

Wokół zbiornika znajduje się wiele dobrze zagospodarowanych plaż i kąpielisk. Są one wyposażone w pomosty, sprzęt ratunkowy i wszelkie udogodnienia dla turystów. Można tu aktywnie wypoczywać, opalać się na piasku lub delektować się widokiem jeziora spacerując promenadą.

Wypoczynek i rekreacja nad Jeziorem Sławskim

Jezioro Sławskie jest prawdziwym rajem dla miłośników żeglarstwa, kajakarstwa i innych sportów wodnych. Przy brzegach znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu – łodzi, kajaków, rowerów wodnych i skuterów. Można też skorzystać z rejsów turystycznych statkami i houseboatami.

“Wypoczynek nad Jeziorem Sławskim to gwarancja doskonałej zabawy i relaksu zarówno latem, jak i zimą”

Zimą, gdy tafla jeziora pokrywa się lodem, rozstawiane są namioty i leżaki do wędkowania. Organizowane są również spacery, rajdy konne i motorowe po zamarzniętym akwenie. Odbywają się tu nawet zawody w skuternictwie lodowym!

Baza noclegowa

Doskonale rozwinięta baza turystyczna wokół Jeziora Sławskiego zapewnia miejsca noclegowe na każdą kieszeń – od namiotów i pokoi w gospodarstwach agroturystycznych po apartamenty i hotele z pełnym węzłem sanitarnym.

W sezonie, na gości czekają także liczne pola namiotowe i campingi wyposażone w infrastrukturę taką jak podłączenia prądu czy wody oraz węzły sanitarne i mała gastronomia.

Rodzaj zakwaterowania Od
Namiot /os. 25 zł
Pokój 2-os. 100 zł
Apartament 4-os. 250 zł

Czytaj więcej: Pełna Lista Wód PZW Ciechanów – Sprawdź Wykaz Wód Dostępnych dla Wędkarzy

Najciekawsze miejsca wokół Jeziora Sławskiego

Tereny wokół Jeziora Sławskiego obfitują w wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Warto wybrać się m.in. do Sławy – głównego ośrodka wypoczynkowego nad zbiornikiem. Znajduje się tu Zamek Książąt Pomorskich, a w nim ekspozycja Muzeum Wodnego Błękitnego Złota prezentująca historię budowy zapory i jeziora.

Tuż przy północnych brzegach jeziora położona jest z kolei urokliwa wieś Lubiechowo Dolne. Można zwiedzić w niej dawną kuźnię i warsztaty rzemieślnicze. Odbywają się tu też liczne imprezy kulturalne związane z dawnymi tradycjami Pomorza Zachodniego.

Puszcza Drawska

Jezioro Sławskie otaczają głównie lasy Puszczy Drawskiej – idealne do spacerów, grzybobrania i obcowania z nieskażoną przyrodą. Wśród drzew prowadzą liczne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne, a przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać dzikie zwierzęta.

Na terenie Puszczy warto też odwiedzić Bunkry Blüchera, które są pozostałościami po niemieckim poligonie z czasów II Wojny Światowej. Można tam zobaczyć m.in. niemal nienaruszone, podziemne koszary i sale wykładowe Wehrmachtu.

Atrakcje turystyczne Jeziora Sławskiego

Jezioro Sławskie - informacje i atrakcje wokół

Poza typowym wypoczynkiem plażowo-wodnym i zwiedzaniem okolicznych atrakcji, w samym Jeziorze Sławskim i przy jego brzegach nie brakuje również rozrywek. Co roku organizowanych jest tu wiele festynów, pikników, koncertów i innych wydarzeń.

Dużą popularnością cieszą się rejsy statkiem po jeziorze z przewodnikiem. Podczas takiej wycieczki można podziwiać Jezioro Sławskie z perspektywy wody i posłuchać ciekawostek na temat jego historii, przyrody czy budowy zapory.

Bardziej aktywni turyści mogą skorzystać z parku linowego, który znajduje się w Sławie. Jest tu też nowoczesny tor saneczkowy i latem pole golfowe, a zimą lodowisko.

 • Festyny, pikniki i koncerty
 • Rejsy statkiem po jeziorze
 • Park linowy i tor saneczkowy
 • Pole golfowe i lodowisko
 • Skutery wodne i łodzie

Baza gastronomiczna wokół Jeziora Sławskiego

W ośrodkach wczasowych, kempingach i pensjonatach wzdłuż linii brzegowej Jeziora Sławskiego nie brakuje punktów gastronomicznych serwujących dania kuchni polskiej. W menu znajdziemy zarówno tradycyjne potrawy kuchni domowej, jak i rybne przysmaki prosto z jeziora.

Niektóre restauracje organizują również imprezy okolicznościowe w plenerze – grillowanie, biesiadowanie przy ognisku lub przy muzyce na świeżym powietrzu z widokiem na zbiornik wodny.

Oprócz tego w większych miejscowościach funkcjonują lokale gastronomiczne z pizza, kebabem czy fast foodami, gdzie można szybko i smacznie zjeść w rozsądnych cenach.

Sklepy i bary

W Sławie, Lubiechowie i innych wsiach rozmieszczone są również liczne, całodobowe sklepy, w których zaopatrzymy się w niezbędne produkty spożywcze i chemii gospodarczej. Nie brakuje barów, cukierni oraz kawiarni, gdzie można napić się kawy i zjeść świeżo upieczony deser.

Dzika przyroda Jeziora Sławskiego

Choć Jezioro Sławskie jest mocno zagospodarowane pod względem turystycznym, wciąż zachowało wiele dzikich zakątków, w których żyją zwierzęta i rośliny typowe dla Pomorza Zachodniego.

Można tu spotkać m.in. łosie, jelenie, dziki, bobry, wydry, kuny, lisy, zające i wiele gatunków ptaków wodno-błotnych. Rozpościerające się wokół lasy obfitują w grzyby i jagody.

Latem brzegi Jeziora Sławskiego porastają gęste trzciny i oczerety. W wodzie zaś znajdują się ramienice, rdestnice, wywłóczniki i grążele żółte. To prawdziwy raj dla wędkarzy!

Dzika przyroda wokół zbiornika objęta jest ochroną w ramach obszaru chronionego krajobrazu „Jezioro Sławskie”. Należy więc szanować mieszkające tu zwierzęta i rośliny, nie śmiecąc i nie niszcząc ich naturalnych siedlisk.

Podsumowanie

Jezioro Sławskie to prawdziwa perła na turystycznej mapie Polski. Ten sztuczny zbiornik wodny położony w malowniczym otoczeniu Puszczy Drawskiej oferuje wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku. Ogromne rozmiary i doskonała jakość wody sprawiają, że jest to świetne miejsce do kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych. Jezioro w Sławie przyciąga amatorów plażowania, wędkarzy oraz miłośników dzikiej przyrody. Bogata infrastruktura, liczne atrakcje i imprezy sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Reasumując - Sława jezioro to kwintesencja letniego wypoczynku w pięknej, sielskiej scenerii.

To, co wyróżnia Jezioro Sławskie na tle innych akwenów, to jego ogromne rozmiary i świetnie rozwinięta baza turystyczno-noclegowa. Ten sztuczny zbiornik ma powierzchnię aż 21 km2, a jego brzegi usiane są licznymi ośrodkami wczasowymi, domkami letniskowymi, campinguami i agroturystykami. Dzięki temu każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie zakwaterowanie w preferowanej cenie. Samo jezioro w Sławie stanowi znakomite zaplecze do aktywnego wypoczynku przez cały rok.

Sława jezioro to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Pomorza Zachodniego. W najbliższej okolicy znajduje się wiele interesujących miejsc - od zamku, przez skansen, po militarne bunkry z czasów II Wojny Światowej. Samą Sławę również warto zwiedzić choćby ze względu na ciekawe ekspozycje dotyczące historii powstania zbiornika. Do tego tereny wokół akwenu obfitują w dziką, nietkniętą przyrodę z wieloma chronionymi gatunkami zwierząt i roślin. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Podsumowując, Jezioro Sławskie to prawdziwa perła turystyczna Pomorza Zachodniego. Ogromny akwen otoczony sielskim, malowniczym krajobrazem stanowi idealne miejsce na wypoczynek - zarówno ten aktywny, jak i bardziej kontemplacyjny. Bywalcy docenią też rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, liczne atrakcje oraz smaczną lokalną kuchnię. Krótko mówiąc - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Gorąco polecam!

Najczęstsze pytania

Jezioro Sławskie ma 17 km długości i około 2 km szerokości. Powierzchnia zbiornika wynosi 21 km2, średnia głębokość to 6 metrów, maksymalna zaś sięga 21 metrów. Jest to największy sztuczny akwen wodny w zachodniej Polsce.

Tak, w Jeziorze Sławskim można bezpiecznie pływać i kąpać się. Woda w zbiorniku cechuje się wysoką przejrzystością i jest pozbawiona sinic oraz innych zanieczyszczeń. Przy brzegach wyznaczone są strzeżone kąpieliska.

W pobliżu Jeziora Sławskiego położone są m.in. Sława z zamkiem książąt pomorskich, urokliwa wieś Lubiechowo Dolne ze skansenem, a także rozległe lasy Puszczy Drawskiej, w których znajdują się ścieżki edukacyjne i pole golfowe.

Przy plażach i w większych ośrodkach turystycznych wokół jeziora działają wypożyczalnie sprzętu wodnego - łodzi wiosłowych, kajaków, rowerów wodnych, skuterów oraz sprzętu do nurkowania i wędkowania. Cenniki są zróżnicowane.

Smaczne dania kuchni regionalnej serwują restauracje, karczmy oraz zajazdy położone bezpośrednio nad brzegami Jeziora Sławskiego. Warto spróbować regionalnych przysmaków: sandacza, pstrąga, dziczyzny oraz jagód i grzybów z pobliskich lasów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Przynęta na suma z gruntu - Najlepsze przynęty na ryby
Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum

Jako przewodnik wędkarski zabieram grupy amatorów łowienia w rybackie rejony Polski. Dzielę się doświadczeniem najlepszych łowisk szczupaka, suma, sandacza, leszcza. Omawiam strategie, kiedy i jakimi metodami łowić określone gatunki w zależności od pory roku i warunków.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.