Ryby

Zapoznaj się z Rybą Belona: Ciekawostki, Przepisy i Więcej

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20237 min.
Zapoznaj się z Rybą Belona: Ciekawostki, Przepisy i Więcej

Ryba belona to popularny gatunek ryb morskich, który od wieków stanowi ważny składnik diety w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego. W tym artykule przybliżymy czytelnikom ciekawostki na temat tego smacznego i zdrowego przysmaku, a także przepisy kulinarne z beloną w roli głównej oraz informacje o wartości odżywczej i zarządzaniu zasobami tych ryb.

Kluczowe wnioski:
 • Belona występuje głównie w Morzu Śródziemnym i Atlantyku, preferując piaszczyste i muliste dno.
 • Mięso belony ma delikatny smak i kremową konsystencję, idealnie nadaje się do wielu dań.
 • Ta ryba dostarcza cennego białka, witamin z grupy B i składników mineralnych.
 • Nadmierne połowy zagrażają populacjom belon, dlatego ważne jest zrównoważone gospodarowanie.
 • W artykule znajdziecie sprawdzone przepisy na belonę, np. w sosie śmietanowym czy zapiekaną z warzywami.

Ryba belona – gatunki

Belona pospolita (Belone belone) to najpopularniejszy i najczęściej poławiany gatunek z rodziny belonowatych. Występuje licznie wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, Atlantyku i Morza Czarnego. Charakterystyczną cechą tej ryby jest wydłużone, węgorzowate ciało oraz bardzo długi, cienki pysk z ostrymi zębami.

Innym znanym gatunkiem jest belona mała (Belone svetovidovi). Jest mniejsza od swojej pospolitej krewnej, osiągając do 40 cm długości. Występuje głównie u wybrzeży Francji i Włoch.

Belonowate to typowo morskie ryby, żyjące w toni wodnej. Większość gatunków prowadzi pelagiczny tryb życia. Dzięki hydrodynamicznemu kształtowi potrafią osiągać bardzo duże prędkości pływania, nawet do 80 km/h.

Ryby te polują zwykle w płytkich wodach przybrzeżnych, wykorzystując swój długi pysk do chwytania niewielkich ryb lub skorupiaków.

Osiągają imponującą długość

Największe osobniki belony pospolitej, jakie dotychczas zaobserwowano, osiągały długość ponad metra i wagę 3-4 kg.

Ryba belona – występowanie i środowisko

Naturalnym środowiskiem życia belony są przybrzeżne wody mórz i oceanów w strefie umiarkowanej, głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, na Atlantyku i Morzu Czarnym.

Zamieszkują one głównie piaszczyste i muliste dno, gdzie polują na małe ryby, często w płytkich lagunach lub ujściach rzek do morza. Są wrażliwe na zanieczyszczenie wody, dlatego występują liczniej na niezaburzonych antropogenicznie obszarach.

Ryby te polują zwykle w płytkich wodach przybrzeżnych, wykorzystując swój długi pysk do chwytania niewielkich ryb lub skorupiaków.

Wędrówki i tarło

Belony wiosną i latem migrują blisko brzegów w celach żerowania i tarła. Wędrują wzdłuż wybrzeża, poszukując odpowiednich piaszczystych i żwirowych ławic, gdzie składają ikrę.

Po tarle dorosłe osobniki odpływają w głębsze rejony morza, a młode pozostają u wybrzeża. Młode belony rosną bardzo szybko, osiągając dojrzałość płciową już w 2-3 roku życia.

Ryba belona – połowy i kulinaria

Dzięki specyficznemu kształtowi ciała oraz mięsa, belona jest cenionym surowcem kulinarnym w kuchniach śródziemnomorskich od pokoleń. Mięso tej ryby cechuje delikatny smak, kremowa gładka konsystencja i brak ości. Można przyrządzać je na wiele sposobów.

Belony odławiane są głównie na wędkę lub w sieci skrzelowe. Historycznie uważano je za mało wartościowy, niepożądany przyłów na ryby pelagiczne. Obecnie ich populacje są pod presją nadmiernego połowu.

Sposoby przygotowania ryby belona Przykładowe dania
Smażenie na patelni Belona z posypką z orzechów
Gotowanie na parze Belona z warzywami
Zapiekanie w piekarniku Belona zapiekana po grecku

Przepisy kuchni śródziemnomorskiej

Belonę można przyrządzać na wiele sposobów, smażoną, dusząc w winie, gotowaną w bulionie, czy na parze z warzywami. Ta ostatnia metoda jest szczególnie popularna w śródziemnomorskiej kuchni wegetariańskiej.

Kolejnym tradycyjnym daniem jest zapiekanka po grecku lub włosku z pomidorami, oliwkami, bazylią i serem w rolach głównych. Belona z powodzeniem zastępuje w tym daniu bardziej znane ryby, jak dorada czy lubin.

Ryba belona – wartości odżywcze

Zapoznaj się z Rybą Belona: Ciekawostki, Przepisy i Więcej

Mięso belony uchodzi za wyjątkowo cenne źródło pełnowartościowego białka oraz wielu witamin i składników mineralnych. Jest niskokaloryczne, zawierając zaledwie ok. 100 kcal w 100g produktu.

Do najcenniejszych składników odżywczych belony należą: białko (16-18%), witaminy z grupy B (B3, B6, B12), selen, fosfor, magnez i potas. Zawiera także znaczące ilości nienasyconych kwasów Omega-3.

Dzięki wyjątkowym walorom dietetycznym oraz delikatnemu smakowi, mięso belony świetnie nadaje się nawet dla najmłodszych.

Doskonałe źródło białka i kwasów Omega-3

Belona uchodzi za jedną z najbogatszych naturalnych źródeł kwasów Omega-3 wśród ryb słodkowodnych. Zawiera także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak A, D, E oraz K.

Ryba belona – zarządzanie zasobami

Niestety populacje dzikich belon ulegają stopniowemu zubożeniu na skutek nadmiernej eksploatacji. Problem ten dotyczy Morza Śródziemnego oraz północnego Atlantyku.

Aby odciążyć naturalne zasoby, podejmuje się działania restytucyjne, wsiedlając młode osobniki wyhodowane w kontrolowanych warunkach. Jednak ich skuteczność nie jest zadowalająca.

 • Wprowadzenie limitów i okresów ochronnych dla połowów komercyjnych
 • Objęcie belon programem restytucji gatunków zagrożonych
 • Zwiększanie poziomu ochrony ich naturalnych obszarów tarliskowych

Jak na razie te działania to wciąż kropla w morzu potrzeb. Aby przetrwał ten niezwykły morski endemit, konieczna jest szeroka, międzynarodowa ochrona i koordynacja wysiłków na rzecz odbudowy jego populacji.

Ryba belona – sezonowe przepisy

Wbrew pozorom, belona świetnie nadaje się nie tylko do dań letnich. Jej delikatny smak i konsystencja pozwalają przyrządzać z niej rozmaite dania sezonowe - równie smaczne zimą, jak i latem.

Jesienią można zaproponować belonę duszoną w śmietanie i białym winie z dodatkiem suszonych grzybów i aromatycznych ziół. Z kolei zimą sprawdzi się znakomicie w pieczeni z warzywami lub w zupach krem.

Wiosną z belony przyrządza się lekkie sałatki z marynowanymi jarzynami i cytrusami w roli głównej. Natomiast latem królują dania z grilla z oliwkami i ziołami śródziemnomorskimi.

Podsumowanie

Mimo że belona nie jest może tak popularna jak łosoś czy tuńczyk, to bez wątpienia warto bliżej zapoznać się z tym niezwykłym morskim przysmakiem. Jest nie tylko smaczna i delikatna w smaku, ale też cennym źródłem wartości odżywczych. Mam nadzieję, że artykuł choć trochę rozwiał Twoje wątpliwości co do tej ryby.

Przy odrobinie kreatywności z belon można przyrządzić całą gamę apetycznych dań na każdą okazję i porę roku. Jej uniwersalny charakter sprawia, że świetnie sprawdza się zarówno w lekkich sałatkach, jak i sycących zupach czy zapiekankach.

Niestety nadmierny połów stanowi realne zagrożenie dla dzikich populacji tych niezwykłych ryb. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy mieli świadomość konieczności ochrony belon i zrównoważonej konsumpcji.

Mam nadzieję, że artykuł zainspirował Cię do wypróbowania belony w kuchni. A przepisy na pewno pomogą w kreatywnym i smacznym przyrządzeniu tych niezwykłych ryb.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ryba jaź - jazia, jazie
RybyRyba jaź - jazia, jazie

Ryba jaź - poznaj tajemnice tego wyjątkowego gatunku z rodziny łososiowatych, jego biologię, zagrożenia oraz ciekawostki na temat młodych osobników zwanych jaziami.

Ryba na Z i inne popularne gatunki ryb
RybyRyba na Z i inne popularne gatunki ryb

opis, występowanie, odżywianie, rozród, wskazówki wędkarskie. W artykule również o innych popularnych rybach słodkowodnych i morskich, m.in. rybie na I i rybie na O.