Przepisy

Aktualne Wymiary i Okresy Ochronne Ryb 2020 - Informacje dla Wędkarzy

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20237 min.
Aktualne Wymiary i Okresy Ochronne Ryb 2020 - Informacje dla Wędkarzy

Wymiary i okresy ochronne ryb 2020 to kluczowe regulacje, o których powinien pamiętać każdy wędkarz. Przepisy te określają, które gatunki ryb można łowić o danym czasie oraz jaki wymiar muszą osiągnąć złowione okazy, aby można je było zabrać. W artykule przedstawiamy przegląd najważniejszych zasad obowiązujących w 2020 roku, aby pomóc wędkarzom w bezpiecznym i odpowiedzialnym amatorskim połowie ryb zgodnie z ochroną środowiska.

Kluczowe wnioski:
 • Należy bezwzględnie przestrzegać wymiarów i okresów ochronnych poszczególnych gatunków ryb.
 • W 2020 roku wprowadzono nowe regulacje m.in. dla sandacza i suma.
 • Wymiary ochronne są ustalane przez naukowców w celu zapewnienia zrównoważonej gospodarki rybackiej .
 • Łowienie ryb w okresie tarła jest niezgodne z prawem i szkodzi środowisku.
 • W razie wątpliwości lepiej wypuścić zbyt małą rybę niż narazić się na konsekwencje.

Jakie ryby podlegają ochronie w 2020 roku

W 2020 roku obowiązują przepisy, które określają wymiary ochronne oraz okresy ochronne dla wielu popularnych gatunków ryb. Oznacza to, że niektóre ryby przez cały rok lub w określonych miesiącach są objęte ochroną i nie wolno ich łowić.

Do ryb chronionych przez cały rok należą m.in. sieja, świnka, różanka, koza, miętus i piskorz. Oprócz tego ochroną objęte są także ryby anadromiczne, czyli te które odbywają wędrówki z morza do rzek w celu tarła. W tej grupie znajdują się m.in. łosoś, troć wędrowna i certa.

Część gatunków podlega ochronie tylko przez określony okres tarła. Przykładowo sandacz i szczupak są chronione od 1 stycznia do 30 kwietnia ze względu na rozród wiosenny. Z kolei leszcz, krąp i lin mają ustalony okres ochronny od 1 kwietnia do 31 maja.

Najważniejsze zakazy obowiązujące w stosunku do ryb chronionych

W odniesieniu do ryb objętych ochroną całoroczną lub okresową obowiązuje generalny zakaz ich połowu. Ponadto w stosunku do tych gatunków zabronione jest:

 • Przetrzymywanie, transport i sprzedaż
 • Umyślne uśmiercanie i okaleczanie

Za złamanie zakazów dotyczących ryb chronionych grożą dotkliwe kary finansowe, a nawet odpowiedzialność karna.

Najważniejsze regulacje w aktualnych wymiarach ochronnych

Wymiary ochronne określają minimalną długość ryby danego gatunku, poniżej której zwierzę jest objęte ochroną. Regulacje te mają na celu umożliwienie rybom odbycia tarła i złożenia ikry przed złowieniem ich przez wędkarzy.

W 2020 roku obowiązują następujące główne wymiary ochronne popularnych ryb (podane w centymetrach):

Szczupak 50 cm
Sandacz 50 cm
Sum 70 cm
Leszcz 25 cm
Karp 30 cm

Co istotne, z roku na rok mogą pojawić się nowe regulacje w wymiarach ochronnych. Na przykład w tym sezonie podniesiono minimalny wymiar dla suma do 70 cm.

Należy zatem na bieżąco śledzić aktualne przepisy, aby nie narazić się na konsekwencje.

Które ryby można łowić w poszczególnych miesiącach

Legalność połowu danej ryby w konkretnym miesiącu zależy przede wszystkim od obowiązujących okresów ochronnych. Przykładowo sandacza i szczupaka z powodu wiosennego tarła nie wolno łowić od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Niektóre gatunki takie jak suma czy sieja są objęte ochroną całoroczną, co oznacza zakaz ich połowu niezależnie od miesiąca. Z kolei ryby niepodlegające ochronie, np. okoń i płoć, można w zasadzie łowić przez cały rok.

Poniżej przedstawiamy kalendarz przedstawiający, które z popularnych gatunków można łowić w poszczególnych miesiącach 2020 roku:

Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Szczupak Nie Nie Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Leszcz Tak Tak Tak Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak

Wymiary ochronne dla popularnych gatunków ryb

Aktualne Wymiary i Okresy Ochronne Ryb 2020 - Informacje dla Wędkarzy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 czerwca 2019 r., obowiązują następujące minimalne wymiary ochronne dla ryb słodkowodnych w wodach otwartych (podane w centymetrach):

 • Sandacz - 50 cm
 • Szczupak - 50 cm
 • Sum - 70 cm
 • Leszcz - 25 cm
 • Karp - 30 cm

Warto zaznaczyć, że w 2020 roku zwiększono wymiar ochronny suma z 60 do 70 cm. Zmiana ta wynika z konieczności odbudowy populacji tego gatunku.

Oprócz popularnych ryb drapieżnych i karpiowatych, ochroną objęte są także inne gatunki np. brzana, różanka czy świnka, których nie wolno zabierać z wód niezależnie od rozmiaru.

Zasady ustalania wymiarów i okresów ochronnych

Ustalanie regulacji dotyczących wymiarów i okresów ochronnych ryb powinno opierać się na obiektywnych i naukowych podstawach. Nad poprawnością tych norm czuwają specjalne zespoły składające się m.in. z ichtiologów, hydrobiologów i przedstawicieli instytucji rybackich.

Głównym celem wprowadzenia wymiarów i okresów ochronnych jest zrównoważona gospodarka rybacka. Chodzi o to, aby umożliwić naturalną reprodukcję poszczególnym gatunkom ryb i jednocześnie zapewnić możliwość racjonalnej eksploatacji zasobów wód śródlądowych.

Ponadto regulacje te mają służyć ochronie cennych lub zagrożonych gatunków. Przykładem może być podniesienie w 2020 roku minimalnego wymiaru suma do 70 cm w celu odbudowy jego populacji.

Nowe regulacje i zmiany w przepisach w 2020 roku

Rok 2020 przyniósł pewne istotne zmiany w zasadach dotyczących amatorskiego połowu ryb. Do najważniejszych nowych regulacji wprowadzonych w sezonie wędkarskim 2020 należą:

 • Zwiększenie wymiaru ochronnego suma z 60 do 70 cm
 • Wydłużenie okresu ochronnego sandacza z 1 stycznia do 31 maja
 • Skrócenie okresu ochronnego szczupaka z 1 stycznia do 15 maja

Ponadto w ostatnim roku złagodzono zakaz połowu ryb podczas tarła. Obecnie w niektórych przypadkach, np. dla sandacza i szczupaka, dozwolony jest ich połów w drugiej połowie okresu ochronnego, jeśli występują one w łowisku razem z innymi gatunkami ryb dopuszczonymi do amatorskiego połowu.

Należy jednak pamiętać, że zasadniczym celem regulacji pozostaje ochrona zasobów wodnych i umożliwienie naturalnej reprodukcji ryb. Dlatego podczas wędkowania w okresach tarłowych należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobrostan zwierząt.

Podsumowanie

Drodzy wędkarze, w powyższym artykule staraliśmy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia dotyczące aktualnych wymiarów i okresów ochronnych ryb obowiązujących w 2020 roku. Wiemy, że przepisy te bywają skomplikowane, dlatego mamy nadzieję, że informacje tu zawarte pozwolą Wam bezpiecznie planować połowy zgodnie z literą prawa i dobrem zasobów wodnych.

Przede wszystkim pamiętajcie, aby zawsze sprawdzać, które gatunki aktualnie podlegają ochronie całorocznej lub okresowej. Dotyczy to zwłaszcza popularnych ryb drapieżnych jak szczupak, sandacz czy sum. Warto też na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, gdyż co roku mogą pojawiać się pewne modyfikacje wymiarów i okresów ochronnych.

Mamy nadzieję, że informacje zebrane w niniejszym artykule będą dla Was przydatnym kompendium wiedzy wędkarskiej i pozwolą uniknąć niepotrzebnych komplikacji podczas amatorskiego połowu ryb. Jeśli macie jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu - postaramy się udzielić fachowej odpowiedzi.

Życzymy Wam udanych i bezpiecznych połowów w sezonie 2020! Pamiętajcie o poszanowaniu zasobów wodnych i przestrzeganiu aktualnych przepisów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Na jakim drewnie wędzić kiełbasę
PrzepisyNa jakim drewnie wędzić kiełbasę

Jakie drewno wybrać do domowego wędzenia kiełbasy, mięsa i ryb? Poznaj najlepsze gatunki drewna liściastego i owocowego, sposób ich suszenia i przygotowania do uzyskania idealnego aromatu.