Łowiska

Drwęca rzeka - informacje, zdjęcia, atrakcje

Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum31.01.20245 min.
Drwęca rzeka - informacje, zdjęcia, atrakcje

Drwęca to piękna rzeka przepływająca przez północno-wschodnią Polskę, oferująca wiele atrakcji turystycznych.

Kluczowe wnioski:
 • Drwęca ma długość około 190 km i jest dopływem Wisły.
 • Wzdłuż rzeki znajduje się malownicza Dolina Drwęcy z wieloma zabytkami i rezerwatami przyrody.
 • Rzeka Drwęca wraz z jeziorami Brodnickimi tworzy atrakcyjny szlak kajakowy.
 • W okolicach Drwęcy można uprawiać wędkarstwo - w rzece żyje wiele gatunków ryb.
 • Nad Drwęcą rozciągają się rozległe bory sosnowe, stanowiące doskonałe miejsce na spacery i grzybobranie.

Przebieg rzeki Drwęcy

Rzeka Drwęca ma swoje źródła na Pojezierzu Iławskim, w okolicach wsi Drwęck koło Ostródy. Początkowo płynie ona w kierunku południowo-wschodnim przez szereg jezior, m.in. Jezioro Drwęckie, Pauzeńskie i Ostrowin.

Następnie Drwęca przepływa przez pasmo wzgórz morenowych przez wąską, malowniczą Dolinę Drwęcy między Brodnicą a Golubiem-Dobrzyniem. To właśnie ten odcinek rzeki uznawany jest za perłę krajoznawczą regionu.

Dolina Drwęcy

Dolina Drwęcy rozciąga się na długości ok. 30 km. Otaczają ją strome zbocza i wzgórza morenowe o wysokości dochodzącej do 100 m n.p.m. Rozległe, gęste lasy porastające tę dolinę dodają jej uroku.

Występuje tu wiele cennych przyrodniczo siedlisk roślinnych i zwierzęcych. Można tu podziwiać rzadkie storczyki, orlicę czy skrzyp. Zanotowano tutaj także występowanie przeszło 120 gatunków ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego.

Drwęca - informacje o rzece

Drwęca jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Jej całkowita długość wynosi 188,7 km, natomiast powierzchnia zlewni obejmuje ok. 5 350 km2.

Długość rzeki 188,7 km
Powierzchnia zlewni 5 350 km2
Wypływ Jezioro Drwęckie koło Ostródy
Ujście Wisła koło Złotorii

Początkowy odcinek rzeki ma charakter typowo nizinny. W dolnym biegu Drwęca ma charakter rzeki roztokowej, rozgałęzia się na liczne odnogi i kanały.

Czytaj więcej: Odkryj nieznane zakątki Porąbki Tresnej - Idealne miejsce dla miłośników natury

Atrakcje turystyczne nad Drwęcą

Malownicze tereny wzdłuż rzeki Drwęcy kryją wiele atrakcji turystycznych. To doskonałe miejsce zwłaszcza dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Warto wybrać się tutaj na piesze wędrówki lub rowerowe eskapady, podczas których można podziwiać urokliwe krajobrazy.

Szlaki turystyczne

Przez Dolinę Drwęcy i Puszczę Brodnicką przebiega kilka oznaczonych szlaków turystycznych, m.in. czerwony Szlak Doliny Drwęcy o długości 37 km.

Szlaki prowadzą przez lasy, wzdłuż atrakcyjnych meandrów Drwęcy i jej dopływów. Po drodze napotkać można wiele ciekawych miejsc i zabytków, jak np. zamek w Golubiu-Dobrzyniu czy rezerwat przyrody "Piekiełko".

Drwęca a sporty wodne

Drwęca rzeka - informacje, zdjęcia, atrakcje

Rzeka Drwęca wraz z powiązanymi z nią jeziorami stanowi świetny teren do uprawiania sportów wodnych. To jedna z najbardziej popularnych tras kajakowych w północnej Polsce.

Szlak kajakowy Drwęca-Brodnica uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie.

Obejmuje on 7 jezior połączonych rzeką Drwęcą na odcinku liczącym 97 km. Trasa wyróżnia się dużą różnorodnością - od szerokich, spokojnych jezior po wąską, krętą rzekę.

Oprócz kajaków, Drwęca doskonale nadaje się także do uprawiania sportów motorowodnych, jak skutery wodne, motorówki czy houseboaty.

Drwęca na starych fotografiach

Rzeka Drwęca od dawna budziła zainteresowanie fotografów. Już w XIX i na początku XX wieku powstawały liczne zdjęcia ukazujące jej dzikie, malownicze piękno.

Można na nich zobaczyć jak zmienił się krajobraz wzdłuż Drwęcy na przestrzeni ostatnich 100-150 lat. Co ciekawe, wiele miejsc wygląda dziś bardzo podobnie, jak przed wiekiem.

 • Na starych fotografiach widać wijącą się wśród pól uprawnych i łąk rzekę, której brzegi porastają lasy.
 • W oddali widać pasma wzgórz morenowych otaczających Dolinę Drwęcy.

Te zdjęcia oddają niepowtarzalny, sielankowy klimat tych terenów, który w wielu miejscach przetrwał do dziś.

Drwęca dawniej i dziś

Choć Drwęca należy do najczystszych rzek w Polsce, to jej stan ekologiczny na przestrzeni XX wieku ulegał stopniowemu pogorszeniu.

W przeszłości Drwęca słynęła z obfitych łowisk ryb - żyły w niej m.in. troć, łosoś i certa. W latach 60. i 70. wprowadzono jednak rażące zanieczyszczenia ściekami i zrzuty solanki.

Na szczęście pod koniec XX wieku podjęto szeroko zakrojone działania rekultywacyjne i restytucyjne, dzięki którym stan rzeki uległ powolnej poprawie.

Obecnie trwają starania o renaturyzację i odtworzenie pierwotnego charakteru Drwęcy, aby przywrócić ją do dawnej świetności.

Podsumowanie

Rzeka Drwęca to prawdziwa perła na turystycznej mapie północnej Polski. Jej meandrujące koryto, malownicza Dolina Drwęcy oraz szlak kajakowy Drwęca-Brodnica przyciągają rzesze turystów i wodniaków.

Wędrówki piesze lub rowerowe wzdłuż tej rzeki pozwalają podziwiać piękne krajobrazy i cenne przyrodniczo obszary. Nad Drwęcą znajduje się wiele rezerwatów, w których ochronie pozostają rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Rzeka ma też bogatą historię, sięgającą XIX wieku. Świadczą o tym stare fotografie, na których utrwalono jej dziewiczy, sielski charakter. Co ciekawe, w wielu miejscach Drwęca zachowała swój pierwotny wygląd.

Miejmy nadzieję, że dzięki działaniom rekultywacyjnym uda się zachować i przywrócić dawną świetność tej wyjątkowej rzeki, będącej symbolem regionu.

Najczęstsze pytania

Drwęca ma długość 188,7 km. Jest to lewobrzeżny dopływ Wisły, którego źródła znajdują się na Pojezierzu Iławskim w pobliżu Ostródy.

Za perłę krajoznawczą uznawana jest Dolina Drwęcy pomiędzy Brodnicą a Golubiem-Dobrzyniem. To malowniczy przełom rzeczny otoczony morenowymi wzgórzami.

W Dolinie Drwęcy wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe. Można tu podziwiać cenne przyrodniczo obszary z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Na trasie znajdują się też ciekawe zabytki.

Rzeka wraz z jeziorami brodnickimi tworzy jeden z najpiękniejszych w Europie, 97-kilometrowy szlak kajakowy. Wyróżnia się on dużym zróżnicowaniem - od jezior po wąską, krętą rzekę.

Choć Drwęca uchodzi za czystą rzekę, to w XX wieku jej wody ulegały stopniowej degradacji. Obecnie prowadzone są działania rekultywacyjne, mające na celu przywrócenie jej pierwotnego charakteru.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Żuki owady: jak rozpoznać różne gatunki i gdzie je znaleźć
 3. Jezioro Paprocańskie w Tychach - Informacje, Atrakcje, Rekreacja
 4. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 5. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
Autor Andrzej Sum
Andrzej Sum

Jako przewodnik wędkarski zabieram grupy amatorów łowienia w rybackie rejony Polski. Dzielę się doświadczeniem najlepszych łowisk szczupaka, suma, sandacza, leszcza. Omawiam strategie, kiedy i jakimi metodami łowić określone gatunki w zależności od pory roku i warunków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.