Łowiska

Jezioro Białe Koło Gostynina - Informacje i Atrakcje

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł27.01.20245 min.
Jezioro Białe Koło Gostynina - Informacje i Atrakcje

Jezioro białe koło gostynina to malowniczy zbiornik wodny położony w północnej części Polski, który jest doskonałym miejscem na wypoczynek i rekreację.

Kluczowe wnioski:
 • Jezioro białe oferuje wiele atrakcji, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy kąpielisko.
 • W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne idealne na spacer lub wycieczkę rowerową.
 • Nad jeziorem działają ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe z dobrą infrastrukturą.
 • W pobliżu jeziora warto zwiedzić zamek oraz skansen w Gostyninie.
 • Latem nad jeziorem odbywają się koncerty i festyny, a zimą można pojeździć na łyżwach.

O jeziorze białym koło gostynina

Jezioro białe to malowniczy zbiornik wodny położony w północnej części Polski, 12 km na północny-zachód od Gostynina. Ma powierzchnię 173 ha i głębokość dochodzącą do 11 m. Brzegi jeziora są wysokie, miejscami strome, porośnięte lasem. Woda w jeziorze jest czysta i przezroczysta, co sprawia, że latem chętnie korzystają z niego turyści.

Jezioro białe leży na Pojezierzu Gostynińskim, w otoczeniu lasów, łąk i pól uprawnych. Nad zbiornikiem znajduje się wieś Białe, od której jezioro wzięło nazwę. W okolicy jeziora wytyczono szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i edukacyjne.

Fauna i flora

Jezioro białe charakteryzuje się dużym bogactwem fauny i flory. Występują tu takie gatunki ryb jak szczupak, okoń, płoć czy leszcz. Gniazdują tu perkozy, łabędzie i kaczki, a w trzcinach żyją bąki i wiele gatunków ptaków wodno-błotnych.

Brzegi porastają lasy sosnowe, dębowe i mieszane z przewagą sosen. Rosną tu m.in. jarzębina, kalina, bez czarny i kruszyna. latem nad jeziorem kwitną piękne kwiaty.

Sporty wodne na jeziorze białym

Czysta woda oraz dobre warunki wietrzne sprawiają, że jezioro białe jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Można tu pływać na żaglówkach, deskach windsurfingowych, kajakach lub rowerach wodnych.

Nad jeziorem działają wypożyczalnie sprzętu wodnego. Organizowane są także kursy żeglarstwa dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych sterników. Co roku na jeziorze odbywają się regaty żeglarskie i zawody sportów wodnych.

Jezioro białe to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i będzie mógł spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu.

Inne atrakcje

Oprócz sportów wodnych nad Jeziorem Białym można skorzystać również z wędkowania, spacerów wokół jeziora lub wycieczek rowerowych po okolicy. W sezonie letnim nad jeziorem organizowane są festyny, zabawy i koncerty.

Czytaj więcej: Odkryj Lewy Dopływ Padu: Tajemnicze Uroki i Ciekawostki Historii

Kąpieliska i plaże

Wokół Jeziora Białego znajduje się kilka plaż i kąpielisk strzeżonych ratownikami WOPR. Są one wyposażone w pomosty, zjeżdżalnie oraz infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Największe kąpieliska usytuowane są w miejscowościach Białe i Łąck.

Kąpielisko Białe piaszczysta plaża, pomost, wypożyczalnia sprzętu wodnego
Kąpielisko Łąck strzeżone, duży teren zielony, zjeżdżalnie

Poza wyznaczonymi kąpieliskami kąpiel w jeziorze jest niedozwolona. Warto przestrzegać wszelkich zaleceń ratowników WOPR dbających o bezpieczeństwo nad wodą.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Jezioro Białe Koło Gostynina - Informacje i Atrakcje

W okolicach Jeziora Białego znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Warto zwiedzić położony 12 km na południowy wschód Zamek Książąt Mazowieckich w Gostyninie z pięknym ogrodem.

Inną atrakcją jest Skansen w Gostyninie, gdzie można zobaczyć zabytkowe zabudowania i przedmioty z XIX wieku. W pobliskim Pacynie zachował się neogotycki pałac z parkiem krajobrazowym.

Szlaki turystyczne

Przez lasy otaczające Jezioro Białe prowadzą oznaczone szlaki piesze i rowerowe. Szczególnie warte polecenia są:

 • czerwony Szlak Skrwy Prawobrzeżnej wzdłuż rzeki Skrwy,
 • niebieski Szlak Nadwiślański w kierunku Włocławka i Płocka.

Szlaki prowadzą przez malownicze lasy i pola, po drodze mijając atrakcyjne miejsca widokowe oraz pomniki przyrody.

Baza noclegowa

Dla osób planujących dłuższy pobyt nad Jeziorze Białym do dyspozycji jest kilka ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych położonych nad samym brzegiem jeziora lub w bliskiej odległości.

Oferują one zakwaterowanie w domkach, pokojach i apartamentach. Na miejscu znajdują się restauracje, place zabaw dla dzieci, miejsca na ogniska. Można wypożyczyć sprzęt wodny lub rowery.

Dla amatorów kempingu do dyspozycji są pola namiotowe i campingi z pełnym zapleczem sanitarnym. Ze względu na malownicze położenie cieszą się one dużą popularnością.

Podsumowanie

Jezioro białe koło Gostynina to malowniczy zbiornik wodny o czystej wodzie i pięknych brzegach. Latem przyciąga wypoczywających nad wodą, amatorów sportów wodnych oraz wędkarzy.

Nad Jeziorem Białym działają wypożyczalnie sprzętu, można pływać żaglówkami, kajakami i uprawiać windsurfing. Organizowane są tu zawody sportów wodnych. Przygotowane zostały także kąpieliska z infrastrukturą.

W okolicach jeziora położone są lasy, w których wytyczono szlaki turystyczne. Warto zwiedzić pobliskie atrakcje – Zamek i Skansen w Gostyninie. Baza noclegowa w postaci ośrodków wypoczynkowych zapewnia dobre warunki.

Podsumowując, Jezioro Białe to świetne miejsce zarówno na aktywny wypoczynek nad wodą, jak i na spacer czy wycieczkę rowerową po okolicy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Przynęta na suma z gruntu - Najlepsze przynęty na ryby
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny
ŁowiskaJezioro Hartowiec - Przewodnik turystyczny

Jezioro Hartowiec to malowniczy zbiornik wodny w Górach Stołowych, stanowiący doskonałą bazę wypoczynkową. W przewodniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Jeziora Hartowieckiego.