Wydarzenia

Odkryj najlepszy kalendarz brań amura dla prawdziwych wędkarzy

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł22.11.20236 min.
Odkryj najlepszy kalendarz brań amura dla prawdziwych wędkarzy

Kalendarz brań amura to niezbędna wiedza dla każdego wędkarza specjalizującego się w połowie tej niezwykle walecznej ryby. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat okresów najintensywniejszych brań amura w ciągu roku, optymalnych technik połowu oraz najskuteczniejszych przynęt i zanęt wykorzystywanych do jego łowienia. Dowiesz się również, w jakich rejonach Polski amur występuje najliczniej i gdzie są najlepsze łowiska. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Amur najchętniej bierze wiosną i jesienią, w okresach wzmożonego żerowania
 • Najlepsze łowiska znajdują się na Wiśle, Odrze i Wartcie oraz na zbiornikach zaporowych
 • Sprawdzonymi przynętami są kulki proteinowe, kukurydza, ziemniaki czy też ogórki gruntowe
 • Do amura należy stosować mocny wędzisko i żyłkę o wytrzymałości powyżej 10 kg
 • Walkę z amurem można wygrać stosując technikę gruntową lub spławikową na dużych głębokościach

Kiedy amur bierze najlepiej

Okresy najintensywniejszych brań amura przypadają wiosną i jesienią. Wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczynają rosnąć, ryby budzą się z zimowego letargu i rozpoczynają intensywne żerowanie w celu uzupełnienia rezerw energetycznych po zimie. Podobna sytuacja ma miejsce jesienią, kiedy amury gromadzą zapasy na nadchodzącą zimę.

Dokładny kalendarz brań amura przedstawia się następująco:

 • kwiecień - pierwsze intensywne brania związane z tarłem oraz żerowaniem po zimie
 • maj - dalszy ciąg wiosennego żerowania, bardzo dobre brania

W okresie letnim, zwłaszcza w najgorętsze dni, aktywność amurów znacząco spada. Nie oznacza to jednak całkowitego zaniku brań. Duże okazy wciąż można złowić w głębokich dołach i pod występami roślinności.

Jesień - szczyt sezonu

Prawdziwy szczyt sezonu na amury przypada na miesiące jesienne:

wrzesień intensywne żerowanie przed zimą
październik ostre drapieżnictwo i walka o jak najlepsze stanowiska zimowania

Listopad i grudzień to czas bezpośrednio poprzedzający zapadanie amurów w sen zimowy. Ryby stają się wtedy mniej aktywne, lecz wciąż możliwe są udane połowy, zwłaszcza cieplejszymi dniami.

Najlepsze miejsca na amura w Polsce

Krainą amura w Polsce jest niewątpliwie dorzecze Odry, a zwłaszcza odcinki od Brzegu do ujścia Warty. Duże stężenie ryb odnotowywane jest na całej długości Odry swobodnie płynącej, w okolicach Wrocławia, Opola czy Kędzierzyna-Koźla. Amury licznie występują również na Wiśle od ujścia Pilicy po Zalew Wiślany.

Spośród licznych zbiorników zaporowych na uwagę zasługują:

 • Jezioro Goczałkowickie
 • Zbiornik Nyski
 • Zalew Szczeciński
 • Zbiornik Zegrzyński

Kalendarz brań amura - patrz tabela.

Jak zmontować zestaw na amura

Odpowiedni dobór sprzętu to podstawa efektywnych połowów na amura. Kluczowe elementy to:

Mocna wędka spokojnej akcji

Idealna będzie wędka o długości 12-15 stóp i teście ok. 100-150 gram. Ważne aby wędzisko dysponowało rezerwą mocy niezbędną do holowania dużych ryb z prądem rzeki.

Żyłka wytrzymała

Amur to jedna z najsilniejszych ryb słodkowodnych w naszych wodach. Należy stosować żyłkę o wytrzymałości min. 10 kg. Odpowiednia będzie żyłka o średnicy 0,25-0,30 mm.

Pozostały niezbędny ekwipunek to ciężarki grubości 50-100 gram, kilka rodzajów haczyków nr 2-6, spławiki oraz koszyczek zanętowy.

Przynęty niezawodne na amura

Odkryj najlepszy kalendarz brań amura dla prawdziwych wędkarzy

Wśród przynęt naturalnych sprawdzają się:

 • kulki proteinowe - mix ziaren, pelletu i mączek rybnych połączony spoiwem
 • kukurydza - świetnie sprawdza się na wolno płynących rzekach
 • ziemniaki - wrzucane do wody w całości bądź pokrojone na kostkę
 • ogórki gruntowe - ulubiona przekąska amurów

Z przynęt sztucznych polecamy duże imitacje robaków, larw owadów czy też kukurydzy.

Techniki połowu amura

Do amura stosujemy najczęściej dwie techniki:

Technika gruntowa

Polega na precyzyjnym prowadzeniu zanęty tuż nad dnem. Haczyk z przynętą sunie wzdłuż konturów dna, imitując naturalnie poruszającego się robaka. Jest to technika wymagająca wprawy i cierpliwości.

Technika spławikowa

Bardziej uniwersalna, polega na zawieszeniu przynęty na określonej głębokości przy pomocy spławika. Duże zanurzenia, 4-8 metrów poniżej lustra wody gwarantują spotkania z największymi osobnikami.

Niezależnie od wybranej taktyki, kluczem do sukcesu jest precyzyjne prowadzenie zanęty blisko dna, tam gdzie przebywają leniwie krążące amury.

Przepisy kulinarne z amura

Mięso amura cechuje wyjątkowa delikatność, soczystość i znakomity smak. Możemy przyrządzić z niego wiele smacznych potraw, oto garść inspiracji:

 • amur smażony w cieście piwnym
 • polędwiczki z amura duszone w sosie koperkowym
 • zupa krem z amura z dodatkiem szparagów
 • amur pieczony w folii z warzywami
 • pstrąg amur w galarecie

Smacznego! Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pomogą Wam w efektywnych połowach tych niezwykle walecznych ryb. Życzymy udanych złowień!

Podsumowanie

Wędkarstwo zawsze było Waszą pasją? Początek sezonu, gdy łowisko budzi się z zimowego snu z pewnością należy do najbardziej ekscytujących momentów dla prawdziwych fanatyków. Już nie możecie się doczekać ciepłych, wiosennych dni spędzonych nad wodą z wędką w dłoni? Chcecie poznać sekrety efektywnych połowów na te niezwykle waleczne i chytre ryby, jakimi są amury? Jeśli tak, zapraszamy do lektury niniejszego materiału.

Przedstawiliśmy tu najistotniejsze informacje, które pomogą Wam upolować tych największych, najsilniejszych i najbardziej wymagających przeciwników każdego wędkarza. Dowiecie się, jak właściwie dobrać sprzęt, kiedy i w jakie miejsca udać się na ryby, jakich przynęt używać oraz jakie techniki stosować. Najwyższa pora, aby poznać słabe punkty amura i skutecznie wykorzystywać je na swoją korzyść!

Niezależnie od poziomu Waszych umiejętności i doświadczenia, ten materiał dostarczy Wam wielu bezcennych wskazówek oraz tajemnic, dzięki którym złowienie „ryby marzeń” na pewno będzie łatwiejsze. Amur wcale nie jest tak nieuchwytny, jak mogłoby się wydawać! Pamiętajcie tylko, aby zawsze stosować się do zasad etyki wędkarskiej oraz szanować to, co daje nam natura. Wówczas z pewnością spędzicie niezapomniane chwile nad wodą, których będziecie mogli potem długo wspominać.

No to do dzieła, Kochani wędkarze, udanych połowów i cierpliwości! Miejmy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli Wam złowić tego wymarzonego amura. Trzymamy kciuki i czekamy na wieści oraz zdjęcia z Waszych niezwykłych trofeów!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Łowisko Łódzkie - komercyjne łowiska na ryby
 4. Formy do gum wędkarskich - odlewy form do gum wedkarskich
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły