Amur (Ctenopharyngodon idella) – jest to ryba, która dopiero od niedawna zamieszkuje nasze wody. Kilkadziesiąt lat temu Instytut Rybactwa Śródlądowego sprowadził narybek amura ze Związku Radzieckiego. Przez dłuższy czas amura nie wolno było poławiać na wędkę. Gdy ryba ta zadomowiła się w naszych wodach, zezwolono na połowy wędkarskie. Ale powstał wtedy problem – jak tę rybę złowić? Amur żywi się bowiem wyłącznie roślinnością wodną.
Po raz pierwszy złowiono tę rybę na pęczak. Potem okazało się, że doskonale bierze również na ziemniaki, pomidory, rzodkiewki, surową marchewkę, zieloną sałatę, czereśnie, truskawki, a zwłaszcza na śliwki z kompotu.
Pochodzenie amura
Amur pochodzi z Chin i dorzecza rzeki Amur. W Chinach bywa często hodowany w stawach. Sylwetką przypomina klenia. Ma ciało wydłużone, niskie, walcowate, pokryte dużą łuską. Grzbiet brunatny, boki srebrzyste. Amur rośnie bardzo szybko, osiąga długość około l m i wagę bliską 30 kg,
W Polsce najliczniej występuje w zbiornikach zasilanych podgrzaną wodą z elektrowni. Wędkarze wpuścili go także do rzek w całym kraju. Można go więc spotkać i w Wiśle, i w Bugu, i w Odrze. Niestety w naszych wodach amur nie rozmnaża się w naturalny sposób. Materiał zarybieniowy uzyskuje się przez sztuczne tarło.
Dla wędkarzy jest to bardzo atrakcyjna ryba – silna, duża, zdecydowanie walcząca. Amur żeruje w przybrzeżnych partiach jezior. Ale jest rybą bardzo płochliwą i ostrożną. Złowienie go z odległości kilku lub kilkunastu metrów raczej jest niemożliwe. Wędkarze specjalizujący się w połowach tej ryby wywożą łodzią lub pontonem zestaw na odległość 70 – 100 m od brzegu. Najlepszą porą połowów są ciepłe wieczory.
Jak wygląda amur ?
Cechuje się smukłym tułowiem. Grzbiet ma kolor brunatnozielony, natomiast boki są złotego koloru. Charakterystyczne dla amura są duże łuski oraz umieszczone nisko, tuż przy pysku oczy. Ciało ma podobne do klenia.

Okres ochronny amura
W Polsce amur nie jest objęty okresem ochronnym.
Wymiar ochronny amura
Zgodnie z rozporządzeniem nie jest objęty wymiarem. Jednakże są łowiska, gdzie taki wymiar może obowiązywać. Dlatego też zanim zaczniesz łowić ryby w konkretnej wodzie, upewnij się, czy na danym łowisku nie wprowadzono górnego lub dolnego wymiaru. Sprawdź regulamin w Zezwoleniu Okręgu PZW.
Amur – rekord Polski
Rekord Polski amura należy od 1998 roku do Krzysztofa Ławnickiego, który złowił rybę o długości 132 cm i ważącą 39,2 kg. Warto dodać, ze to wynik niewiele gorszy od rekordu świata amura, który ważył 39,75 kg i został złowiony w 2009 roku w Bułgarii.
Gdzie szukać amura w rzece?
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ze amur jest w Polsce rybą wyłącznie łowioną w jeziorach i zbiornikach zaporowych, to coraz lepiej radzi sobie w rzekach, szczególnie Wiśle i Odrze, gdzie coraz chętniej wędkarze nastawiają się na jego połów.
Amura w rzece można spotkać praktycznie wszędzie, na całej jej długości. Gatunek ten lubuje szczególnie ciepłe kanały, ale nie tylko tam mamy szansę go złowić. Amur przebywa nawet w okolicach silnego nurtu, a ponadto w rozlewiskach czy nawet odcinkach między wszelkiego rodzaju śluzami lub wejściami do nieczynnych portów. Ciekawymi z wędkarskiego punktu widzenia są wszelkiego rodzaju tamy, szczególnie ich główki w okolicach nurtu i spokojnej wody. Wszelkiego rodzaju zawirowania wody i tworzące się wsteczne prądy to idealne miejsca gdzie amur może przebywać. Woda jest tu z reguły nieco cieplejsza i co więcej nie brakuje pokarmu.
Gdzie szukać amura w jeziorze?
Amura w jeziorze szukamy w zależności od pory roku i temperatury wody. Kiedy woda nagrzewa się, wiosną i latem, amury uwielbiają przebywać na płyciznach, w okolicach roślinności wodnych. Idealne do obłowienia będą różnego rodzaju zatoki, podwodne górki, które są często odwiedzanymi przez amury miejscówkami. Późną jesienią ryby szukają już nieco głębszych miejsc, gdzie temperatura wody jest na w miarę stałym poziomie.
Warto pamiętać, ze ten gatunek jest rybą ciepłolubną. Jeśli na konkretnym łowisku nie ma zbyt dużo roślinności, to amury będą dzieliły miejscówki razem z karpiami.
Jak złowić amura?
Amura można łowić różnymi metodami wędkarskimi, jednak najpopularniejsze jest metoda gruntowa, a dokładniej metoda karpiowa. Taki zestaw na amura nie będzie wiele różnił się od zestawu karpiowego. Bardzo często, z racji tego, ze amury przebywają w tych samych miejscach co karpie, będą częstym przyłowem.
Mniejsze osobniki można łowić także na Method Feeder lub nawet metoda spławikową. Trzeba jednak pamiętać, że są to bardzo mocne ryby, które swoją siłę demonstrują szczególnie w końcowej fazie holu tuż przy podbieraku. Dlatego też trzeba zachować koncentracje do samego końca holu, mieć dobrze ustawiony hamulec kołowrotka i być w gotowości do podebrania ryby przez cały czas.
Swoją amurową wędkarską zasiadkę warto wcześniej zaplanować, od wysondowania miejsca, sprawdzenia pogody, przygotowania odpowiedniego sprzętu. Niektórzy sprawdzają również kalendarz brań. Jednak oczywiście nie jest to konieczne.
Jakie przynęty na amura?
Z racji tego, że amur jest ryba roślinożerną bardzo dobrą przynętą i zanętą na te ryby jest gotowana kukurydza. Wiele osób łowi amury na kulki proteinowe i pellety w różnych rozmiarach i smakach np.: truskawki, śliwki, brzoskwini. Tyczy się to głownie wędkarzy preferujących metodę karpiową.
Zdarzały się sytuacje, ze amury łowione były m.in. na sałatę czy śliwkę. Prawdopodobne jest również złowienie amura na białe lub czerwone robaki, czy nawet rosówki. Łowiąc na Method Feeder, warto próbować stosować mini kulki proteinowe o słodkich smakach oraz dumbellsy.
Jaki zestaw na amura ?
Przede wszystkim amura łowi się podobnie do karpia – metodą gruntową, karpiową lub spławikową. Szybkie ucieczki, najczęściej nie w jednym, lecz kilku kierunkach, to jego specjalność. W związku z tym potrzebny jest mocny kołowrotek i gruba żyłka (0,35 ? 0.40mm). Haczyk powinien przystosowany być do przynęty. Wędzisko o długości od 3,30 m do 3,90 m. Mówiąc najprościej sprzęt należy dostosować do waleczności, a przede wszystkim siły amura.
Ryba amur
źródło: www.angloo.com , www.fishster.pl