Ciekawostki

Kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa - ARiMR

Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł19.01.20245 min.
Kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa - ARiMR

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa kalkulator to narzędzie udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które pozwala rolnikom w prosty i szybki sposób obliczyć wielkość ekonomiczną swojego gospodarstwa. Dane te są niezbędne przy ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie czy fundusze unijne dedykowane rolnictwu.

Kluczowe wnioski:
 • Kalkulator ARiMR ułatwia określenie wymaganych danych ekonomicznych gospodarstwa.
 • Wynik podawany jest w euro i jest podstawą przy składaniu wniosków do ARiMR.
 • Narzędzie jest proste w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
 • Kalkulacja opiera się na danych o powierzchni i rodzaju upraw w gospodarstwie.
 • W razie wątpliwości można skorzystać ze wsparcia pracowników ARiMR.

Oblicz wielkość ekonomiczną gospodarstwa

wielkość ekonomiczna gospodarstwa kalkulator to narzędzie stworzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), które umożliwia rolnikom samodzielne wyliczenie wielkości ekonomicznej prowadzonego przez nich gospodarstwa. Jest to istotny parametr, który należy podać przy składaniu wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich czy ubieganiu się o środki w ramach PROW 2014-2020.

Kalkulator wielkości ekonomicznej pozwala w prosty i intuicyjny sposób obliczyć tę wartość w oparciu o dane na temat powierzchni i rodzaju upraw w gospodarstwie. Dzięki temu rolnicy oszczędzają czas i pieniądze, nie musząc korzystać z usług zewnętrznych firm czy biur rachunkowych.

Poniżej wyjaśnimy, w jaki sposób z kalkulatora so arimr korzystać, aby poprawnie ustalić wielkość ekonomiczną swojego gospodarstwa.

Wymagane dane wejściowe

Aby skorzystać z kalkulatora, należy zebrać następujące informacje na temat prowadzonej działalności rolniczej:

 • powierzchnia poszczególnych upraw w gospodarstwie,
 • rodzaje upraw - kalkulator uwzględnia wszystkie rodzaje upraw rolnych w Polsce.

Wystarczy wpisać odpowiednie wartości w udostępnionym formularzu, a kalkulator sam wykona obliczenia i poda szacunkowy wynik.

Kalkulator ARiMR oblicza wielkość gospodarczą

Kalkulator kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa ARiMR działa w oparciu o zatwierdzone przez Unię Europejską współczynniki Standardowej Produkcji (SO) dla poszczególnych upraw. SO jest miarą potencjału produkcyjnego danego rodzaju uprawy na 1 hektarze.

Mnożąc powierzchnię konkretnej uprawy przez jej SO, kalkulator wylicza całkowity potencjał produkcyjny gospodarstwa. Następnie sumuje wartości SO dla wszystkich upraw, uzyskując szacunkową wielkość ekonomiczną w euro.

Uprawa Powierzchnia [ha] SO [euro/ha] Wartość SO [euro]
Pszenica 15 1200 18000
Kukurydza 5 1000 5000

W podanym przykładzie całkowita wartość SO wynosi 23000 euro, co odpowiada szacunkowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze Życzenia Urodzinowe o Rybach - Idealne dla Miłośników Wędkarstwa

Wymagane dane do kalkulatora wielkości

Aby poprawnie skorzystać z kalkulator so, należy dysponować aktualnymi informacjami na temat swojego gospodarstwa. Przede wszystkim konieczne jest zebranie danych o powierzchni poszczególnych działek rolnych oraz uprawianych na nich roślinach.

Pomocne mogą być wpisy w rejestrze działalności rolniczej, umowy z firmami nasienne, faktury za zakup nawozów i środków ochrony roślin, a także notatki własne dotyczące siewu, zbiorów itp. Im dokładniejsze dane, tym wynik kalkulacji będzie bliższy rzeczywistości.

Zaleca się coroczną aktualizację danych w kalkulatorze, ponieważ zmiany w strukturze upraw wpływają na wielkość ekonomiczną gospodarstwa.

Interpretacja wyników kalkulatora wielkości ekonomicznej

Kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa - ARiMR

Wynik działania kalkulatora wielkości ekonomicznej gospodarstwa podawany jest w euro i stanowi szacunkową wartość rocznego potencjału produkcyjnego gospodarstwa. Jest on miarą wielkości ekonomicznej, wykorzystywaną m.in. przy ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie czy inne formy wsparcia finansowego dla rolników.

Zgodnie z przepisami gospodarstwa dzielone są na następujące klasy wielkości ekonomicznej:

 • mikro - poniżej 4000 euro,
 • małe - 4000-7999 euro,
 • średnie - 8000-24 999 euro,
 • duże - powyżej 25 000 euro.

Klasyfikacja ma znaczenie przy określaniu dostępności i wysokości niektórych instrumentów wsparcia finansowego dla rolnictwa.

Wsparcie ARiMR w ustalaniu wielkości gospodarstwa

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z obsługą i interpretacją wyników kalkulatora, rolnicy mogą zwrócić się o pomoc do pracowników ARiMR. W każdym wojewódzkim oddziale agencji działają specjaliści, którzy udzielają bezpłatnych konsultacji w tym zakresie.

Ponadto na stronie internetowej ARiMR dostępne są szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu korzystania z kalkulatora wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Zawierają one także przydatne informacje pomocnicze, wyjaśniające niektóre kwestie związane z obliczaniem wielkości ekonomicznej.

Kalkulator ułatwia złożenie wniosku o dopłaty

Ustalenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa za pomocą kalkulatora ARiMR ułatwia i przyspiesza złożenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich. Wniosek można złożyć poprzez aplikację eWniosekPlus, wpisując wyliczoną wcześniej wartość.

Prawidłowe określenie wielkości ekonomicznej pozwala uniknąć błędów, które mogą skutkować odrzuceniem wniosku lub nałożeniem kar finansowych. Dzięki temu zwiększają się szanse na terminowe otrzymanie należnych dopłat bezpośrednich.

Podsumowanie

Kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa udostępniony przez ARiMR to nieocenione narzędzie dla każdego rolnika. Pozwala on w prosty i intuicyjny sposób samodzielnie obliczyć jeden z kluczowych parametrów, jakim jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa.

Aby skorzystać z kalkulatora so arimr, wystarczy podać dane o rodzajach uprawianych roślin, powierzchni poszczególnych działek rolnych oraz stosowanych technologiach produkcji. Na tej podstawie narzędzie precyzyjnie wylicza szacunkowy potencjał produkcyjny wyrażony w euro.

Znajomość wielkości ekonomicznej jest niezbędna przy składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne formy wsparcia finansowego dla rolników. kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa zdecydowanie ułatwia przygotowanie wymaganej dokumentacji, oszczędzając czas i pieniądze.

W razie jakichkolwiek wątpliwości podczas korzystania z kalkulatora, rolnicy zawsze mogą liczyć na profesjonalną pomoc pracowników ARiMR. To gwarancja prawidłowego ustalenia kalkulator so i zmaksymalizowania szans na otrzymanie wsparcia finansowego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj wszystko o PZW Warszawa: informacje, aktualności, eventsy!
 2. Kalendarz ryb - najlepszy kalendarz wędkarski dostępny online
 3. Liptovská Mara - informacje, atrakcje, opinie
 4. Przyczepa do łódki - najlepsza przyczepka do łódki
 5. Na co bierze jesiotr - przynęty i metody złowienia
Autor Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł

Jako instruktorka wędkarstwa dzielę się wiedzą jak łowić ryby na spinning, muchówkę i metodą gruntową. Omawiam zestawy sprzętowe, techniki połowu, przynęty, zanęty. Chcę zarażać pasją do tego sportu i pomóc odnieść sukcesy nad wodą!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły